"אנליסט": צעירים? אתם עשויים לאבד רבע מהפנסיה עד לפרישה

הורדות הריבית האחרונות, שהונהגו בין היתר בתקופתו של סטנלי פישר, הובילו לכך שקרנות הפנסיה החלו להמר על הכסף שלנו בבורסה. ב-2008 זה הסתיים באובדן חמישית מהפנסיה של הפורשים לגמלאות, וב-2014 ההפסד עלול להיות חמור הרבה יותר, ולגרום למשבר כלכלי של ממש

רחל, לשעבר אחות במוסד סיעודי, החלה להתכונן ליציאה לגמלאות לפני 40 שנה. ב-2008 הפסידה 20% מתכנית החיסכון שלה במשבר הכלכלי בו קרסו תיקי הפנסיה.

 

(6:14 דקות)

 

הכל התחיל ב-2003, אז מחליטים במשרד האוצר לבטל את התמיכה את באגרות החוב המיועדות, שהבטיחו רבית גבוהה ל70% מהכספים בפנסיה. במסמך פנימי שהגיע לידי "אנליסט" מחברת מבטחים החדשה, מודים המנהלים בתאגיד מנורה שהמצב הוחמר.

 

סכנת הפנסיה מתחילה בריבית נמוכה של 1% שקבע בנק ישראל, ושכתוצאה ממנה צונח הרווח גם על ריבית אג"ח, שעומד על 3.6%. הקרנות, שמחפשות אחר רווחיות, מספקות תמורה גדולה יותר לכסף דרך הסיכון שלו בבורסה. ב2008 הפסידו מבוטחי מנורה 16.8% באותו אופן, כיום הם עלולים להפסיד 23%. מי שנמצא במסלול המניות יפסיד 20% ב- 2008 או 35% כיום.

 

בסיכון הגבוה ביותר נמצאים הצעירים, משום שהכסף שלהם מושקע במניות יותר מאשר החוסכים המבוגרים. בן 41 יאבד מקצבת הפנסיה שלו 3.6%, בגיל 31 הוא יאבד 21% ובגיל 26 יעלה ההפסד ל-23%.

 

הקרנות מסבירות כי הסיבה להפסדים הגבוהים היא הריבית שעלתה כדי לכסות על הסיכון שבהשקעה. דוקטור דוד קליין, לשעבר נגיד בנק ישראל, מאשים במצב את הריבית האפסית שקבע הנגיד לשעבר סטנלי פישר. לדבריו, הריבית דוחקת בקרנות הפנסיה להשקיע בנכסים מסוכנים יותר. התוצאה היא שכולנו מנהלים חיסכון בסימן שאלה.

 

באוצר הבטיחו כבר לפני כמה שנים ליישם מודל צ'יליאני לפיו רמת הסיכון תרד ככל שגיל החוסך יעלה. התקנות לא אושרו בגלל חילוקי דעות עם משרד הרווחה ולכן מדובר בתכנית התנדבותית בלבד.

משרד האוצר: "אנו עוקבים באופן שוטף"

"אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד דורש מהגופיםם המוסדיים לנהל את הכספים לטובת החוסכים ועוקב באופן שוטף אחרי התפתחויות בתיקי הכספים של החוסכים, גם במצבי קיצון כמו משברים פיננסיים בארץ ובעולם."