המתיחות בין המפלגות נמשכת. יו"ר הבית היהודי בנט ורה"מ נתניהו, רויטרס

לשכת נתניהו: "בנט פועל בחוסר אחריות". מקורבי בנט: "שביבי יתאם איתנו מהלכים"

גורמים בלשכתו של ראש הממשלה תקפו את שר הכלכלה, שהגדיר את ההצעה שפורסמה לגבי מגורי מתנחלים תחת שלטון פלסטיני כ"אובדן עשתונות ערכי". על פי לשכתו של נתניהו: "זהו מאמץ להוכיח לקהילה הבינלאומית כי הרשות הפלסטינית היא סרבנית השלום האמיתית"

בבוקר שאחרי המתקפה עליו מימין, בעקבות הידיעה לפיה מאמין בנימין נתניהו כי המתנחלים יוכלו לבחור האם להישאר תחת ריבונות פלסטינית, מחזירה לשכתו של ראש הממשלה מלים חריפות לעברו של שר הכלכלה בממשלתו, נפתלי בנט.


"הוא פוגע באופן חסר אחריות לאומית במהלך מרכזי שבא לחשוף את פניה האמיתיות של הרשות הפלסטינית, בשביל לקבל כותרת לדקה", אמר הבוקר (שני) הגורם בלשכת נתניהו, "בנט פוגע במאמץ של ראש הממשלה נתניהו להוכיח לקהילה הבינלאומית כי סרבנית השלום האמיתית היא הרשות הפלסטינית".

 

מנגד, מסרו מקורבים לבנט: "נתניהו ובנט ישבו יחד במשך שש שעות. אם הוא היה מעוניין לעדכן אותו במהלך הצפוי, הוא היה יכול לעשות את זה במהלך השעות האלה. בפעם הבאה שנתניהו מתכנן מהלך טקטי מבריק שכזה מול אבו מאזן, כדאי שיעדכן קודם את שריו - שלא לדבר על חברי מפלגתו שאפילו גם הם לא היו מעודכנים".

 

לאחר הידיעה שפורסמה אתמול בסוכנות AP, תקפו בימין את נתניהו. "הדברים משקפים אובדן עשתונות ערכי", טען השר בנט, "אלפיים שנות כיסופים לארץ ישראל לא עברו כדי לחיות תחת שלטונו של אבו מאזן - ומי שמעלה על דעתו חיי יהודים בארץ ישראל תחת שלטון פלסטיני, שומט את הקרקע תחת ישיבתנו בתל אביב".

 

במקביל, הסתערו גם סגני שרים על הדברים שיוחסו לנתניהו כמוצאי שלל רב. "לא הייתי מאחל לשונאיי לגור תחת ריבונות פלסטינית", הגיב סגן שר הביטחון דני דנון, "היכן שלא תהיה נוכחות ואחריות צבאית, לא יהיה ביטחון לאף יהודי. לא נפקיד את המתיישבים מעבר לקווי האויב".

 

סגן שר החוץ, זאב אלקין, הגיב ליוזמה במלים: "רק מי שמסוגל לחיות באשליה ש׳גר זאב עם כבש׳ ושניתן להפקיר את חייהם של מאות אלפי אזרחי מדינת ישראל לחסדם של מבצעי הלינץ׳ מרמאללה, מסוגל באמת להאמין שניתן לדאוג לביטחונם של תושבי גוש דן ומרכז הארץ במקרה של הקמת מדינה פלסטינית", הבהיר אלקין, שהגדיר את היוזמה כ"עומדת בניגוד מוחלט לרעיון הציוני".

 

עריקאת על הפרסום ב-AP: "לא יקום ולא יהיה, זוהי אדמה פלסטינית"

מנגד, האפקט של הידיעה ב-AP כנראה השיג את המצופה מבחינתו של נתניהו. סאיב עריקאת, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני לשיחות עם ישראל, הגיב אתמול ליוזמה: "לא יקום ולא יהיה. לא תהיה שום אפשרות כזו, ואף מתנחל לא יישאר על מקומו. זוהי אדמה פלסטינית. האמירות הפוגעניות הללו של נתניהו מראות כי הוא לא רוצה את פתרון שתי המדינות".

 

בתגובה, מסרו בלשכתו של ראש הממשלה: "אין דבר שחושף יותר מכל את חוסר הנכונות של הרשות הפלסטינית בהסדר עם מדינת ישראל, מאשר תגובתם הקיצונית והפזיזה על פרסום לא רשמי. בהמשך לדברי ראש הממשלה לפיהם לא ייעקר אף יישוב ולא יפונה אף יהודי, הסכם יושג רק כשהפלסטינים יכירו במדינה היהודית ורק כשיובטחו האינטרסים החיוניים לביטחונם של אזרחי ישראל".