זאב אלקין ובנימין נתניהו. "מנסים ליצור קרע בין ראש הממשלה לליכוד", רפי קוץ

מתקפה בימין על נתניהו: "לא מאחלים לשונאים לגור תחת הרשות"

סערה במערכת הפוליטית בעקבות דבריו של גורם בלשכת ראש הממשלה לפיהם מתנחלים יוכלו לחיות תחת ריבונות פלסטינית. בנט: "הדברים שצוטטו חמורים ביותר ומשקפים אובדן עשתונות ערכי. אלקין: "ההצעה – ניגוד מוחלט לתפיסה הציונית". גם בשמאל מתנגדים: "בתוך שעות או ימים תפרוץ אלימות"

  • פורסם ב:
  • 27/01/2014 00:01
  • |
  • עודכן ב:
  • 27/01/2014 00:01
  • |
  • כתבים:
  • שי דורון

גורם בלשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הערב לסוכנות הידיעות AP כי נתניהו מאמין שצריך לאפשר למתנחלים לבחור אם הם רוצים להישאר תחת ריבונות פלסטינית, והקים את סערה במערכת הפוליטית. סגן שר החוץ, זאב אלקין, אמר כי מי שמושך את ראש הממשלה ל"כיוונים הזויים מהסוג הזה" רוצה לגרום לקרע בינו לבין הליכוד והמחנה הלאומי.

 

"רק מי שמסוגל לחיות באשליה ש׳גר זאב עם כבש׳ ושניתן להפקיר את חייהם של מאות אלפי אזרחי מדינת ישראל לחסדם של מבצעי הלינץ׳ מרמאללה, מסוגל באמת להאמין שניתן לדאוג לביטחונם של תושבי גוש דן ומרכז הארץ במקרה של הקמת מדינה פלסטינית", הבהיר אלקין. לדבריו, ההצעות של הגורמים האנונימיים מלשכת ראש הממשלה עומדים בניגוד מוחלט לתפיסה הציונית.

 

שר הכלכלה ויושב ראש הבית היהודי, נפתלי בנט, היה תקיף אף יותר. "הדברים שצוטטו חמורים  ביותר ומשקפים אובדן עשתונות ערכי. 2,000 שנות כיסופים לארץ ישראל לא עברו כדי לחיות תחת שלטונו של אבו מאזן, ומי שמעלה על דעתו חיי יהודים בארץ ישראל, תחת שלטון פלסטיני, שומט את הקרקע תחת ישיבתנו בתל אביב", אמר בנט. הוא קרא לראש הממשלה "להזים מיד רעיון חמור זה".

 

גם סגן שר הביטחון, ח"כ דני דנון התייחס לדברים. "לא הייתי מאחל לשונאיי לגור תחת ריבונות פלסטינית. איפה שלא תהיה נוכחות ואחריות צבאית לא יהיה בטחון לאף יהודי. לא נפקיר את המתיישבים מעבר לקווי האויב", ציין דנון.

 

נפתלי בנט.
 

נפתלי בנט. "ההצעה שומטת את הקרקע תחת ישיבתנו בתל אביב"(רויטרס)

נחמן שי: "נתניהו מטעה את תושבי יו"ש"

גם באופוזיציה יצאו נגד הרעיון לאפשר למתנחלים אם לפנות את בתיהם ולעבור במסגרת הסכם עתידי לגור בתוך הקו הירוק, או להישאר תחת ריבונות פלסטינית. חבר הכנסת נחמן שי (העבודה) אמר כי ראש הממשלה מטעה ומשלה את תושבי יהודה ושומרון. "אין מצב שבו יוכלו להישאר בבתיהם תחת שליטה פלסטינית. זה ברור, ידוע ומובן. הקולות החדשים ישנים העולים מלשכת ראש הממשלה מלמדים כי ישראל עלתה על מסלול הסירוב. מסלול זה יוליך אותנו להתנגשות עם ידידנו הטובים ביותר וידחוק אותנו לבידוד בין לאומי מזהיר", אמר שי.

 

חברו למפלגה, עמר בר לב, החבר בוועדת החוץ והביטחון,  הוסיף כי מדובר ברעיון בלתי ישים. "בעולם המציאותי, שבו אותם התושבים שיישארו בגבולות המדינה הפלסטינית הם דווקא אותם המתנחלים הקיצוניים, מדובר בשאלה של דקות, שעות או לכל היותר ימים עד שתפרוץ אלימות ואנו נידרש להגן על אזרחנו ולקחת עליהם אחריות", התריע בר לב. לדבריו, במצב העניינים הנוכחי על ישראל לחתור להיפרדות מהרשות למען המשך קיום החזון הציוני.