שלי יחימוביץ' , רפי קוץ

תחקיר: העבודה משתמשת ב"קרן חינוכית" לצרכים מפלגתיים

לאורך שנים נהגו ראשי מפלגת העבודה לדורותיהם לנצל את משאביה של קרן ברל כצנלסון כדי לשפר את מאזנה הכספי – זאת למרות שייעודה מוגדר חינוכי בלבד. בג"ץ כבר קבע שהדבר פסול ויחימוביץ' הבטיחה לשנות, אך תחקיר חדשות 10 מעלה כי היחסים בין הקרן למפלגה עדיין אינם תקינים על פי חוק. יחימוביץ': "אין בדברים ולא מילה של אמת"

  • פורסם ב:
  • 10/11/2013 22:34
  • |
  • עודכן ב:
  • 26/12/2017 18:07
  • |

קרן המיליונים של מפלגת העבודה: למרות שבעבר קבעו בג"ץ ומבקר המדינה כי הדבר פסול, במפלגה שבהנהגת שלי יחימוביץ' ממשיכים לקיים גם היום יחסים בלתי תקינים עם הקרן על שם ברל כצנלסון - קרן שהוקמה לצרכי חינוך, אך בפועל משמשת "כספומט" בידי המפלגה. כך עולה מהתחקיר שפורסם הערב (ראשון) במהדורה המרכזית בחדשות 10.

קרן ברל כצנלסון הוקמה בשנות ה-40 של המאה הקודמת, ומטרתה המוגדרת לקדם יוזמות חינוכיות ברוח תנועת העבודה. כיום מחזיקה הקרן בכ-50 מיליון שקלים בבנק, ויותר מכך - גם בשטח עצום של 1,100 דונמים בלב השרון. בעבר קבעו גם בג"ץ וגם מבקר המדינה כי שימוש בקרן לצרכים אחרים הינו עבירה על החוק, אולם הנוהג להשתמש בה לכיסוי חובות נמשך לאורך השנים.

עם כניסתה של יחימוביץ' לתפקיד יו"ר המפלגה, הבטיחה האחרונה לשנות את המצב ואף התהדרה במהלך ארגוני ראשון - להשיב את הקרן לייעודה הערכי. אלא שבפועל, לא כך קרה. "הקרן בעצם משמשת מעין כספומט, קופה ב' כדי שהמפלגה תוכל להשתמש בה. הבעיה היחידה היא שזה פשוט לא חוקי", קובע יניב כרמל, חבר דירקטוריון בקרן.

יושבת ראש העבודה, שלי יחימוביץ', מסרה בתגובה לדברים: "אין ולו מילה אחת של אמת בדברים הממוחזרים הללו וכולם נובעים מחשבונות ערב פריימריז, בשירותם של גורמים פוליטיים הנמצאים בדרך להפסד. יחימוביץ' היא מי שמנקה את האורוות אחרי התנהגות קלוקלת ארוכת שנים שבה נלקחו מהקרן כספים לצרכים מפלגתיים, מנהג פסול שיחימוביץ' גדעה באופן מוחלט מרגע כניסתה לכהונת היושב ראש. פעילות הקרן מוקדשת מאז לפעילויות חינוכיות ורעיוניות בלבד כפי שלא נעשה מזה שנים רבות".

שלי יחימוביץ'
 

שלי יחימוביץ' רפי קוץ

 

בקרן כצנלסון מסרו: "קרן ברל כצנלסון מביעה צער על כך שגורמים אינטרסנטיים מנסים לפגוע בה על מנת להפיק רווחים פוליטיים במסגרת הפריימריז של מפלגת העבודה. בעבר, בתקופת ההנהלה הקודמת של הקרן, אכן ניסו גורמים במפלגת העבודה לעשות שימוש במשאבי הקרן לטובת המפלגה. אלא שהנהלתה הנוכחית של הקרן מקפידה על כך שכל פעילותה נעשית אך ורק בהתאם למרטות הקרן וההנהגה הנוכחית של מפלגת העבודה אינה מנסה לנצל את הקרן לצרכיה.

באשר לערבות המוזכרת בכתבה, הרי שהיא הוענקה למפלגת העבודה עוד בשנת 2003. יודגש כי הניסיון לשנות את תנאי הערבות נעשה בכפוף לקבלת אישור בית והמוסדות הרשמיים של הקרן. שינוי תנאי הערבות הוא אינטרס מובהק של הקרן, והצגתה כאינטרס של מפלגת העבודה היא שקר מוחלט.