רופאים בכירים: "נשמע שעובדי בזק עבדו בכור אטומי"

חשיפת חדשות 10 שגילתה כי 8 עובדי בזק שהועסקו בקומה ה-13 של מגדלי יזרעאלי חלו באותו סוג של סרטן ממשיכה לעורר תגובות. "מפחיד להגיע לבניין, מעבר לזה שלא שומרים עלינו אנחנו חוששים שיזרקו אותנו", אמרו עובדים בבזק. מומחה מטעם החברה: "יש פה צבר אקראי עצוב אבל לא משהו שיש לבזק שליטה עליו"

מה גרם לעובדי בזק לחלות בסרטן? רוז בשנות ה-40 לחייה עובדת שנים רבות בבזק ואובחנה לפני כמה חודשים כחולה בסרטן בלוטת התריס. "יש יותר ויותר מקרים ויש חשש בקרב העובדים שזה מה שקורה ומה יקרה להם בעתיד", היא אמרה לחדשות 10. המקרה שלה הצטרף לעוד שבעה עובדים לפחות מתוך 40 היו באותה קומה וחלו באותו סרטן בדיוק.

 

רופאים בכירים, מומחים באפידמיולוגיה של סרטן, אנדוקרינולוגים ורדיולוגים אמרו היום לחדשות 10 שהמספר הזה מאוד גבוה. "זה נשמע יותר כאילו הם עבדו בכור אטומי", אמרו הרופאים.

 

(5:34 דקות)

רוז יודעת על שמונה או תשעה עובדים שחלו ורובם כבר נותחו, ולדבריה יש עוד שלושה אנשים שנמצאים בבדיקות מתקדמות. הכל התחיל לפני שבע שנים, אז עבדו כ-40 עובדים במחלקת המכירות של בזק בקומה ה-13 במגדל המשולש של עזריאלי בתל אביב. לאחר מכן הם פוזרו בקומות אחרות ובמחלקות אחרות, אך לפני כמה חודשים הם החלו לגלות שעוד ועוד מחבריהם חלו באותו סרטן.

 

"עשינו אחד ועוד אחד וראינו שכל האנשים שחלו ישבו איתנו בקומה", סיפרה רחל, שגם היא חלתה. "מיוזמתנו הלכנו לבד להיבדק ועד היום לא קיבלנו פניה מהעבודה", היא הוסיפה.

 

לפני שלושה שבועות, בכנס של העובדים, הודיעה ההנהלה כי תפתח בבדיקת המקרים ותודיע לעובדים על ממצאי הבדיקה בתוך שבוע. "הזמן עבר ואנחנו לא שותפים למידע שהתקבל", סיפרה רוז. אולם רק היום, לאחר פניית חדשות 10, פרסמה בזק את הממצאים.

העובדים על ממצאי הבדיקה: "מקומם"

"בדקנו את הגורמים הסביבתיים, בדקנו את הקרינה בדקנו את החולים עצמם ואם יש גורמים אישיים ומשפחתיים וכל מה שהרופאה המודרנית יודעת לבדוק ומצאנו חד משמעית שיש פה צבר אקראי עצוב, חבל אבל זה לא משהו שאנחנו כבני אדם או בזק כארגון יש לו שליטה עליו", אמר ד"ר אודי פרישמן, מומחה בניהול סיכונים.

 

"אנחנו בוודאי בקשר עם העובדים, אנחנו מלווים אותם ובשקיפות מלאה מולם. כל עובד רשאי לפנות ולקבל יעוץ", הוסיף סמנכ"ל משאבי אנוש בבזק, אהוד מזומן.

 

"זה ממש מקומם מכיוון שכל יום שומעים על מקרה נוסף. זה פשוט מפחיד להגיע לבניין. אני לא רופא אבל להבנתי זה הרבה מעבר לסטטיסטיקה", אמר אחד העובדים. "יש פחד שלא שומרים עלינו ושגם יזרקו אותנו", הוסיפה רחל.

בזק: "היה חשוב לוודא שאין סיכון מידי"

מבזק נמסר כי "החברה לקחה באופן הרציני והחמור ביותר אירוע זה, והקצתה משאבים רבים לעניין, תוך התייעצות עם גופים מומחים. היה חשוב לנו לוודא שאין כל סיכון מידי לעובדים, ולכן ביצענו מייד בדיקות קרינה מקיפות בבניין. בדיקות הקרינה הרבות העלו מסקנה חד משמעית שאין כל קרינה חריגה בכל קומות משרדי בזק בבניין".

 

פנינו אל ד"ר אודי פרישמן, שקבע לאחר בדיקה מעמיקה כי "העובדים שחלו מייצגים צבר אקראי של חולים ולא תחלואה על רקע השפעה סביבתית כלשהיא".

 

בקבוצת עזריאלי אומרים: "כפי שעולה מהבדיקה המעמיקה של בזק, לא נמצא כל קשר בין מקרי התחלואה המצערים ומיקום המשרדים במגדלי עזריאלי".