הרב עובדיה יוסף , יוסף אבי יאיר אנגל

הרב עובדיה יוסף נטמן; 850 אלף איש השתתפו בהלוויה

בבית העלמין סנהדריה בירושלים הובא למנוחות מנהיגה הרוחני של ש"ס בהלוויה הגדולה ביותר בהיסטוריה של ישראל. כ-300 איש נפצעו קל במהלך המסע מישיבת "פורת יוסף" לחלקת הקבר. הכניסות לעיר נחסמו והמשטרה נאבקה במשך שעות כדי לשמור על הסדר

  • פורסם ב:
  • 07/10/2013 17:09
  • |
  • עודכן ב:
  • 31/12/2017 12:53
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

הרב עובדיה יוסף, שהלך אתמול (שלישי) לעולמו בגיל 93, הובא למנוחות בבית העלמין בסנהדריה. על פי הערכות המשטרה, כ-850 אלף בני אדם השתתפו במסע ההלוויה. המשטרה חששה מאסון גדול, בעקבות הצפיפות הגדולה, אולם לא היו נפגעים קשה.

צוותי מגן דוד אדום העניקו טיפול רפואי לכ-300 משתתפים בהלווייתו של הרב עובדיה יוסף. 15 פצועים נזקקו להמשך טיפול רפואי בבית החולים בירושלים. מצבם של כל הפצועים מוגדר קל והם סובלים מהתעלפויות, חולשה וחבלות. אישה אחת כרעה ללדת באמצע ההלווייה וצוות מגן דוד אדום יילד לה בן.

כאשר הרכב הנושא את גופתו של הרב הגיע לבית העלמין בשכונת סנהדריה, השוטרים נאלצו להיאבק דקות ארוכות באלפי תומכיו שהגיעו למקום. שוטרי היס"מ ניסו להדוף את הקהל הגדול, שהצליח לפרוץ את מחסומי המשטרה ולהיכנס לבית הקברות. מפקד הכוח חילק לשוטרים הוראות במערכת הכריזה. לבסוף הצליחו השוטרים להוציא את האלונקה.

על פי התכנית המקורית, גופתו של הרב הייתה אמורה לצאת מהישיבה בתום ההספדים. אלא שהמארגנים חששו מהמהומה שתיווצר, כאשר מאות אלפי המשתתפים יעשו את דרכם לבית העלמין בסנהדריה, וניסו לשלוח את הרכב עם הגופה מוקדם יותר. הרכב נתקע בהמון ואריה דרעי נאלץ להורות לו לעצור.

מאות אלפים בהלוויית הרב עובדיה יוסף בירושלים
 

מאות אלפים בהלוויית הרב עובדיה יוסף בירושלים(דוד לף ועוזי ברק - דוברות "איחוד הצלה")

הרכב עם הגופה נתקע

במשטרה מגדירים את הלוויית הרב כגדולה ביותר בישראל מאז ומעולם. "ההמונים המלווים את מסע ההלוויה מסכנים את שלומם", הזהיר מפכ"ל המשטרה. "על אף קריאות המשטרה לציבור לנהוג באיפוק ובאחריות בשל הדוחק המסוכן, אנו עדים להתנהלות מסוכנת".

בעקבות ההלוויה נסגר לתנועה לסירוגין כביש מספר 1 לכיוון מזרח. המשטרה הפנתה את הנוסעים לכיוון ירושלים לכביש 443. כל הצירים המובילים לשכונת סנהדריה בבירה נחסמו לתנועה ובהם רחוב ירמיהו, רחוב בר אילן, רחוב יחזקאל ורחוב שמאול הנביא. נסגרו גם שדרות אשכול,שודרות גולדה מאיר, בעליה להר חוצבים לכיוון סנהדריה. שיבושי תנועה קשים מורגשים בכל התחבורה הציבורית בעיר. רק סמוך לשעה 1:00 נפתחו הצירים מחדש.

הרכב שמוביל את גופת הרב עובדיה
 

הרכב שמוביל את גופת הרב עובדיה(חדשות 10)

אלפים בהלוויה של הרב עובדיה
 

אלפים בהלוויה של הרב עובדיה(חדשות 10)

"הרב עובדיה הוא פשוט היה אדם גדול", הצטרף גם פרס. "גדולה אינה נמדדת, היא מורגשת כרוח הנושבת החודרת לפינות עלומות ומפיצה אור גדול במקומות בלתי צפויים. גם כאשר לא חסך את שבטו הוא אהב את בנו. היה תמיד סנגור לכל אדם קטגור לכל עוולה".

דרעי בכה: "מי יראה לנו את הדרך?"

"בשמי ובשם כל חברי, אנחנו נמשיך במסירות נפש, ביחד כולנו, את המפעלים הגדולים שלך", כך הבטיח יושב ראש ש"ס, אריה דרעי בהספדו לרב עובדיה. "נמשיך להילחם בשביל כל עולם התורה שעומד בסכנה, עזבת אותנו בתקופה הכי קשה שלנו", קרא דרעי כשהוא פורץ בבכי.

דרעי הורה לעצור את תנועת רכב הלוויות בו נמצא ארונו של הרב עובדיה יוסף, בשל הדוחק והצפיפות, מתוך רצון למנוע אסון. "מי ידריך אותנו, מי יראה לנו את הדרך?", שאל דרעי, אך מיד הוסיף: "רבנו, אנחנו יודעים את רצונך וצוואתך. אנחנו בטוחים שעכשיו אתה מצווה לכל אחד מאיתנו - תתלכדו יחד סביב מועצת חכמי התורה, סביב חכמי ישראל, ותמשיכו ביחד לעשות כל מה שכבודו התחיל", אמר יושב ראש ש"ס.

מאות אלפים בהלווית הרב עובדיה יוסף בירושלים
 

מאות אלפים בהלווית הרב עובדיה יוסף בירושלים(משה מזרחי - חדשות 24)

"להמשיך ולהגדיל, להמשיך להפיץ תורה בעם ישראל, לעזור לעניים, נעשה ככל יכולתנו, אבל אנחנו מתחננים, 'עזור לנו, עמוד לנו בתפילה'. רבנו, עזבת אותנו, אנחנו מרגישים יתומים. אני מרגיש יותר יתום מהיום שנפטר אבא שלי", מירר דרעי בבכי. "היית אבא, מורה, מדריך, מנהיג שלנו. בחודשים האחרונים, גם עם כל הכאבים והסבל המשכת להורות לנו את הדרך", קרא דרעי.

"אני חושב על שרשרת הדורות, על הגאונים של בבל וספרד", ספד נתניהו." זו המורשת של הרב עובדיה, פשוט חוליה בשרשרת אהבת תורה ולימוד התורה. ללא ספק מגגדולי הפוסקים בדורנו. הוא הוביל את המורשת. היחיד בדורו. אבידה גדולה לעם ישראל".

הכתרתו של הרב עובדיה יוסף לרב ראשי, 1972