שחרור אסירים פלסטינים. 21 רוצחים, כולם נעצרו לפני הסכם אוסלו, רויטרס

פורסמה רשימת 26 האסירים שישוחררו בפעימה הראשונה

לקראת חידוש המשא ומתן, ישראל תשחרר מהכלא את הגרועים שברוצחים. בין אלה שייצאו לחופשי כבר בעוד יומיים: ממבצעי הלינץ' בחייל אמנון פומרנץ, אבראהים ראעי, שרצח במכות גרזן את מוריס אייזנשטאט ורוצחיהם של דוד דדי וחיים ויצמן מרמלה. אף אחד מהאסירים לא יגורש לחו"ל

המדינה פרסמה הלילה (שני) את רשימת 26 האסירים שישוחררו בפעימה הראשונה, במסגרת חידוש התהליך המדיני.

14 מהאסירים ישוחררו לרצועת עזה ו-12 לשטחי יהודה ושומרון. אף אחד מהאסירים שישוחררו לא יגורש לחו"ל. בין האסירים, שישוחררו בתוך 48 שעות, נמצאים רוצחים דוגמת גאבר נשבת, שלקח חלק בלינץ' בו נרצח החייל אמנון פומרנץ, בשנת 1990.

 

 

לרשימה המלאה >>

 

אסיר נוסף שישוחרר הוא פאיז ברבך, שדקר למוות, יחד עם חברו, את מעבידו משה בקר. ברשימה נמצא גם אבראהים ראעי, שרצח במכות גרזן את מוריס אייזנשטאט וגנב את נשקו. אלמג'יד צוואלחה רצח, כשהיה קטין, את ברוך הייזלר, צעיר שישב לידו באוטובוס. הוא ניסה לרצוח שלוש נערות נוספות. הוא ישוחרר בפעימה הראשונה.

 

גם סאלח רמאחי, שרצח באמצעות מעדר את אברהם קינסטלר, ייצא לחופשי. יחד איתו ישתחררו טאלב אבו סיתה ואחמד אבו סתה, שפרצו לדירה ברמלה, רצחו את דוד דדי וחיים ויצמן והתעללו בגופותיהם. יצטרף אליהם יוסף ג'נדיה, שרצח כשהיה קטין את הקבלן זלמן שליין, יחד עם מחמוד חמדיה, שישתחרר גם הוא.

 

מוחמד עסאקרה דקר למוות את אני ליי, תיירת צרפתיה שסעדה במסעדה בה עבד. נעיף נעניש השתתף ברצח החייל בנימין מייסנר, שנרגם למוות באבנים. סאלם אבו מוסא רצח יחשד עם חברו את אייזיק רוטנברג, שעבד עמם, כדי להתקבל לארגון טרור.

 

עוד ישתחררו: סעיד עבדל-עאל, חסין מורתג'א, עומר מנצור, והאב עבדל-נבי, מוחמד זיוד, מטווע כור, אבראהים צלאח, חמיד ארשיד, עותמאן אל-חאג', עבדאללה מצלח, מחמוד מקלד ועזאת שעת. חלק מהאסירים הורשעו ברצח פלסטינים, שנחשדו כמשתפי פעולה.

 

הפגנת משפחות נפגעי הטרור כנגד שחרור האסירים, אתמול
 

הפגנת משפחות נפגעי הטרור כנגד שחרור האסירים, אתמול(חדשות 10)

אבו מאזן: "ישוחררו ערבים ישראלים"

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, התייחס אמש לסוגיית שחרור האסירים, ואמר כי המהלך "יחזק את תהליך השלום". לדברי יושב ראש הרשות, ישוחררו בסך הכל 104 אסירים שנעצרו לפני 1994, כולל אסירים ביטחוניים אזרחי ישראל. "איש מהאסירים לא יורחק ממולדתו", הוא הבטיח.

 

את הדיון בו הוחלט על שחרור האסירים קיימו שלושה שרים: משה יעלון, ציפי לבני ויעקב פרי. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שאמור לנוח בימים הקרובים בשל הניתוח שעבר בבטנו, נעדר מהדיון, כמו גם שר הפנים יצחק אהרונוביץ'. הרשימה, שאמורה להיחשף בקרוב לציבור, היא למעשה פעימה ראשונה מתוך ארבע, אליהן התחייבה ישראל, עד לשחרורם של 104 אסירים בסך הכל. 

 

בני משפחות הקורבנות של המחבלים המיועדים לשחרור הפגינו אתמול בירושלים נגד המהלך. "ראש הממשלה, תקשיב! שר הביטחון, תקשיב! כל יפי הנפש שנמצאים במדינה הזאת. הדם הזה נשפך לריק!", קראה מרים טובול, אמו של ליאור שנרצח בירושלים.

 

"הם השפלים באדם, הם שחטו, הם פוצצו, הם הרגו עשרות, מאות ואלפי יהודים", אמר גם עודד קרמני, שאחיו רונן נרצח בירושלים. "אל תשחררו אותם לחצר האחורית שלנו. זה יביא לנו רק עוד טרור".