לרגל פתיחת המשא ומתן: ישראל תבצע שורת מחוות לפלסטינים

לאחר סיום סבב השיחות הראשון בין נציגי ישראל והפלסטינים בוושינגטון, ועל רקע חילוקי דעות מתמשכים על סדר הנושאים, קיבלו בינתיים הצדדים מכתבי התחייבות חסויים מהאמריקנים. בין המחוות שתבצע ישראל בימים הקרובים: הסרת מחסומים ופתיחת מעברים

לאחר סיומו הערב (שלישי) של סבב השיחות הראשון בין ישראל והפלסטינים בהצהרה משותפת, לפיה השיחות יימשכו בשבועיים הקרובים, הוחלט כי ישראל תבצע מספר מחוות לפלסטינים לרגל פתיחת המשא ומתן. בנוסף, קיבלו נציגי ישראל והפלסטינים מכתבי התחייבות מהאמריקנים בנוגע למתווה המשא ומתן.

 

(03:53 דקות)

בין הצעדים שתבצע ישראל כמחווה לפלסטינים: קידום פרויקטים כלכליים, הכנסת פועלים פלסטינים לישראל והסרת מחסומים. הם צפויים לצאת לפועל בימים הקרובים.

 

תוכנם של המכתבים שמסר ג'ון קרי לנציגי ישראל, ציפי לבני ועו"ד יצחק מולכו, ולנציג הפלסטינים סאאב עריקאת- חסוי. אך לפי ההערכה, האמריקנים קיבלו את העמדה הישראלית של מדינה יהודית המחויבת לביטחון כבסיס למשא ומתן, והפלסטינים קיבלו את מתווה קווי 67' כאחד מתנאי הפתיחה האמריקניים לשיחות.

 

חילוקי הדעות בין הצדדים בנוגע לסדר הנושאים שיידונו נמשכו לאורך השיחות המקדימות. הישראלים רוצים לדבר קודם כל על נושאי ביטחון, ולעומתם הפלסטינים רוצים לדבר קודם כל על גבולות, על החזרת שטחים. למרות האופטימיות שאפפה את הפגישות, סלע המחלוקת הזה נותר בעינו.