נציגי הצדדים בוושינגטון. התערבות ישירה ראשונה של אובמה, רויטרס

קרי: "המשא ומתן יתחדש בשבועיים הקרובים, כל נושאי הליבה על השולחן"

שר החוץ האמריקני הודיע כי המגעים בין ישראל לפלסטינים בוושינגטון היו חיוביים והצדדים הסכימו להמשיך בשיחות. "המטרה אחת: סיום הסכסוך וקץ התביעות", אמר קרי במסיבת עיתונאים עם לבני ועריקאת. "מטרתנו תהיה להשיג הסכם קבע בתשעת החודשים הבאים"

שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, אמר הערב (שלישי) כי השיחות בין הנציגים הישראלים לפלסטינים בוושינגטון היו חיוביות והצדדים המשיכו להמשיך אותן במהלך השבועיים הבאים, בישראל או בשטחי הרשות. "הצדדים הסכימו שכל סוגיות הליבה כולן על השולחן. הן על השולחן במטרה אחת: סיום הסכסוך וקץ התביעות", אמר קרי במסיבת עיתונאים שקיים עם ציפי לבני וסאאב עריקאת.

 

"מטרתנו תהיה להשיג הסכם קבע בתשעת החודשים הבאים", הוסיף קרי. "בימים הקרובים ישראל תבצע מספר מהלכים במטרה להקל על האוכלוסיה בגדה המערבית וברצועת עזה. אנחנו צריכים לשנות את דרך ההסתכלות על פשרה כדי להצליח. פשרה זה לא רק לוותר על משהו, זה גם לקבל משהו בחזרה. צריך לפעול שכל הצדדים ירוויחו מהשלום".

 

"הצדדים הסכימו לשמור על תוכן השיחות חשאי", הדגיש שר החוץ האמריקני. "אני אהיה היחיד המוסמך להגיב פומבית לשיחות. אין להתייחס לדיווחים, שמועות ומאמרים, אלא אם הם באו ממני ואני מבטיח שהם לא יבואו. ארה"ב תעבוד כמתווך בין הצדדים לאורך כל הדרך. כולנו מבינים את המטרה הסופית - שתי מדינות החיות אחת ליד השניה בביטחון".

 

קרי הדגיש כי הוא לא חולק את הפסימיות שהושמעה ביחס לשיחות, אולם הודה כי הזמן הולך ואוזל. "אנחנו מלאי תקווה אבל איננו נאיביים. עלינו לעשות הכל כדי לשמור על ביטחון אזרחינו", אמרה לבני. "הפלסטינים סבלו מספיק ואף אחד לא ירוויח יותר מהצלחת התהליך הזה מאשר הפלסטינים", ציין עריקאת.

 

הודעתו של קרי, לפיה כל נושאי הליבה על השולחן, משמעה כי גם ירושלים, הפליטים והגבולות יעמדו לדיון. מן העבר השני, בעוד הוא הזכיר את דרישות הביטחון של ישראל, קרי לא התייחס לדרישה שהפלסטינים יכירו בה כמדינה יהודית. יהיה מעניין לראות כיצד יגיבו במפלגת הבית היהודי להצהרתו של קרי.

 

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נפגש מוקדם יותר היום עם צוותי המשא ומתן הישראלים והפלסטינים בבית הלבן. לפני הפגישה עם אובמה, נפגשו הנציגים הישראלים, ציפי לבני ועו"ד יצחק מולכו, עם הנציג הפלסטיני, סאאב עריקאת, ללא נוכחות מתווכים אמריקנים.

 

"התנענו. יצאנו מהקיפאון", סיכמה לבני מאוחר יותר את האירוע בעמוד הפייסבוק שלה. "היסטוריה לא נעשית בידי ספקנים, אלא בידי אנשים מעשיים שלא פוחדים. אנחנו יודעים היטב שזה לא יהיה קל. במשא ומתן הזה לא נתווכח על העבר אלא נייצר פתרונות לעתיד. כי זה התפקיד שלנו - שישראל תהיה מדינה בטוחה, ציונית, יהודית ודמוקרטית".