לבני וקרי. "אנו נמצאים בפני תהליך קשה", רויטרס (ארכיון)

אובמה על חידוש המו"מ: "צעד מבטיח, הצדדים עומדים בפני הכרעות קשות

נשיא ארצות הברית התייחס לחידוש התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים ואמר כי הוא מלא תקווה ששני הצדדים יגיעו למשא ומתן באמונה ונחישות. "ארצות הברית תתמוך בצדדים כשהמטרה היא להביא לשתי מדינות החיות בשלום", אובמה הוסיף. מוקדם יותר אמר שר החוץ קרי: "השלום לא יבוא בין לילה, הוא ידרוש החלטות קשות". מרטין אינדיק מונה רשמית לשליח המיוחד למו"מ

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס הערב (שני) לחידוש המשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים ואמר כי מדובר "בצעד מבטיח". הנשיא האמריקני הבהיר כי הוא מלא תקווה, אך התהליך ידרוש "החלטות קשות".

 

"זוהי התחלה מבטיחה למרות שעבודה קשה והכרעות קשות עוד ניצבות בפני שני הצדדים", אמר הנשיא האמריקני. הוא הוסיף כי על שני הצדדים לנהוג בפגישות ברצינות ולפעול על מנת להביא לתוצאות. "אני מלא תקווה שגם הישראלים וגם הפלסטינים יגיעו לשיחות באמונה וכשהם ממוקדים ונחושים להביא לתוצאות", הוא אמר.

 

אובמה הוסיף כי ארצות הברית תעמוד לצד שני הצדדים לכל אורך המשא ומתן. "המטרה שתעמוד לנגד עינינו הוא מצב של שתי מדינות החיות זו עם זו בשלום ובביטחון", אמר הנשיא האמריקני. מוקדם יותר היום התייחס גם שר החוץ האמריקני ג'ון קרי לחידוש המגעים ואמר: "השלום לא יבוא בין לילה, אך הוא אפשרי".

 

קרי הודיע במסיבת עיתונאים רשמית כי מרטין אינדיק, לשעבר שגריר ארצות הברית בישראל, ישמש כשליח האמריקני למשא ומתן. "אין זה סוד שאנו ניצבים בפני תהליך קשה מאוד. אין זה סוד שאנו נידרש להחלטות והכרעות לא קלות במהלך הדרך", אמר קרי. הוא הסביר כי על מנת לסייע לישראל ולפלסטיים ,לנווט את דרכם להסכם", מונה אינדיק.

 

קרי המשיך ואמר כי לכל הצדדים ברור שבמהלך המשא ומתן יידרשו הכרעות לא פשוטות. "אם היה מדובר בתהליך קל לביצוע, הוא כבר היה קורה מזמן. אנחנו מחפשים להגיע לפשרות הגיוניות על המחלוקות המורכבות והאמוציונליות בין הצדדים", הוסיף קרי.

 

שרת המשפטים ציפי לבני ושליחו המיוחד של ראש הממשלה, יצחק מולכו, נחתו מוקדם יותר הבוקר בארצות הברית לקראת חידוש השיחות עם הפלסטינים. לבני ומולכו נפגשו אחר הצהריים עם מזכ"ל האו"ם, באן קי מון במטה האו"ם בניו יורק.

 

לבני ועריקאת ב-2007.
 

לבני ועריקאת ב-2007. "אם זה היה קל, זה היה קורה מזמן"(רויטרס)

לאחר הפגישה עם באן צפויים לבני ומולכו להמשיך לוושינגטון שם יתארחו לארוחת ערב במשרד החוץ האמריקני בנוכחות השר ג'ון קרי. בארוחת הערב צפוי להשתתף גם הממונה על המשא ומתן מטעם הפלסטינים, סאאב עריקאת.

 

מחר בבוקר שעון ישראל צפויה להתקיים הפגישה הראשונה בין הצוות הישראלי לפלסטיני. מטרת הפגישות שייערכו מחר תהיה לגבש את תכנית העבודה והמתכונת בה יתנהל המשא ומתן בחודשים הקרובים. מחר בערב לאחר הפגישות, צפויים הצוותים לצאת מוושינגטון בחזרה לישראל ולרשות, לאחר ששר החוץ קרי יישא הצהרה רשמית.

 

אתמול הודיעה דוברת משרד החוץ האמריקני כי הפגישות הראשונות ייערכו ביום שני וביום שלישי בערב, שעון ארצות הברית. הדוברת, ג'ן פסקי, אמרה כי השיחות הראשוניות ייערכו "בערבים של ה-29 וה-30 ביולי". היא הוסיפה עוד כי מטרת הפגישה תהיה יצירת תכנית עבודה ולוח זמנים להמשך המגעים בחודשים הקרובים.