נתניהו לא יביא את שחרור האסירים לאישור הממשלה

ראש הממשלה יעביר את ההחלטה לשחרר 82 אסירים ביטחוניים, רבים מהם עם דם על הידיים, בקבינט, שם מובטח לו רוב. שר הביטחון תומך בשחרור האסירים, מהלך שלא מהווה לדעתו סיכון ביטחוני. המשפחות השכולות נערכות למאבק: "המדינה בוגדת בנו". השגריר לשעבר מרטין אינדיק מונה לשליח האמריקני לשיחות

שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, מינה את שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, מרטין אינדיק, לנציג האמריקני בתהליך המדיני, כך אמרו היום (ראשון) גורמים פלסטינים. בצד הישראלי, המכשול הגדול כרגע הוא נושא שחרורם של 82 אסירים ביטחוניים, רבים מהם עם דם על הידיים. נתניהו צפוי להביא את השחרור לאישור הקבינט ולא הממשלה.

 

בקבינט מובטח לנתניהו רוב למהלך, בזכות תמיכתו של שר הביטחון, משה יעלון. במערכת הביטחון אומרים שאין סכנה ביטחונית בשחרור האסירים. גם בממשלה סביר להניח שיהיה לנתניהו רוב לשחרור אסירים, אולם הצבעה כזו תעמיד שרים בליכוד בפני דילמה - האם לתמוך בראש הממשלה או לפזול ימינה? כמו כן, מותרת השאלה האם שר הכלכלה, נפתלי בנט, ידרוש דיון בממשלה.

 

(8:14 דקות)

 

האסירים אמורים להשתחרר בארבע פעימות, כל ארבעה חודשים במהלך המשא ומתן. במשפחות קורבנות פיגועי הטרור מתכוננים למאבק. "המדינה הזאת בוגדת בנו", זעם שלמה דויטש, שאחיו נרצח בפיגוע. "שאם לפחות הייתי מבין על מה הולכים לשחרר אותם. אתה הולך לשחרר אותם בלי שאין לך שום דבר ביד".

 

הפלסטינים רואים בשחרור האסירים תנאי לחידוש השיחות. "אבו מאזן היה ונשאר רציני, הוא אמר שלא יוותר עליהם", אמרה סובחיה יונס, אמו של כרים יונס, אסיר ביטחוני. "אני הלכתי אליו והוא אמר לי שהוא מוכן לוותר בעניין ההתנחלויות ולוותר על הרבה דברים, אבל לא בעניין האסירים".

 

למרות שוויתרו על התנאים המוקדמים, ברשות הפלסטינית כבר מונים את הישגיהם. ההישג המרכזי הוא המכתב שהפקיד קרי אצל היו"ר אבו מאזן, שאומר שהמשא ומתן יתבסס על גבולות 67'. מבחינת הפלסטינים זה הישג, כי הם לא השיגו אף פעם הצהרה של נתניהו על קווי 67'. למרות האופטימיות, בסביבתו של אבו מאזן לא מאמינים שהוא יהיה זה שילך עד הסוף ויסיים את הסכסוך. לעומת ההנהגה, הרחוב הפלסטיני יחסית אדיש להתפתחויות האחרונות.

 

נתניהו ואבו מאזן. "כל פתרון יחייב יציאה סופית מהשטחים"
 

נתניהו ואבו מאזן. "כל פתרון יחייב יציאה סופית מהשטחים"(רויטרס)

נתניהו: "אנחנו נכנסים למשא ומתן ביושר ובכנות"

נתניהו הבטיח היום כי כל הסדר שיושג עם הפלסטינים יובא למשאל עם. בפתח ישיבת הממשלה השבועית, שנערכה במרכז בגין לציון 100 שנים להולדת ראש הממשלה לשעבר, ציין נתניהו כי הוא רואה בחידוש התהליך המדיני אינטרס אסטרטגי חיוני למדינת ישראל. "אנו רוצים שלום. אני מחוייב לשני יעדים ואני מאמין שהם מה שצריך להנחות אותנו. הדבר הזה צריך להיות מובא להכרעת העם", הבטיח נתניהו.

 

הוא ציין כי על הממשלה למנוע את הוייצרותה של מדינה דו לאומית בין הירדן לבין הים, לצד מניעת הקמתה של מדינת טרור נוספת בחסות איראן. "אנחנו נכנסים למשא ומתן ביושר ובכנות בתקווה שהתהליך הזה יתנהל בצורה אחראית, רצינית ועניינית. אני חייב להגיד - זה יגביר את הסיכוי שנגיע לתוצאה", הוא הוסיף.

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, שוחח הלילה עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, וברך אותו על החלטתו. "אין אלטרנטיבה אחרת מלבד השלום, לא לנו ולא לכם. לקחת החלטה אמיצה והיסטורית - לשוב לשולחן המשא ומתן- אל תקשיב לסקפטיים, עשית את הדבר הנכון", אמר פרס לאבו מאזן.