שמעון פרס, ג'ון קרי ואבו מאזן בירדן השנה. "נתניהו הבין שזו קריאה היסטורית", Copyright by World Economic Forum / Benedikt von Loebell

פרס לאבו מאזן: "לקחת החלטה אמיצה", יו"ר הרשות: "יש תקווה"

נשיא המדינה שוחח עם אבו מאזן וברך אותו על ההחלטה לחזור למשא ומתן. "אל תקשיב לסקפטיים, עשית את הדבר הנכון וכך גם נתניהו", אמר פרס. יו"ר הרשות השיב: "מקווה שנקבל מדינה שתחייה בשלום לצד ישראל". סגן שר החוץ אלקין: "לנתניהו יש מפה אך היא לא תפגוש את זו של הפלסטינים"

  • פורסם ב:
  • 21/07/2013 11:17
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/07/2013 11:17
  • |
  • כתבים:
  • חדשות nana10

ברכה ותקווה: נשיא המדינה, שמעון פרס, שוחח הלילה (ראשון) עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, וברך אותו על החלטתו לשוב לשולחן המשא ומתן. "אין אלטרנטיבה אחרת מלבד השלום, לא לנו ולא לכם. לקחת החלטה אמיצה והיסטורית- לשוב לשולחן המשא ומתן- אל תקשיב לסקפטיים, עשית את הדבר הנכון", אמר פרס לאבו מאזן.

 

"גם ראש הממשלה נתניהו קיבל החלטה אמיצה והוא מבין כי זוהי קריאה היסטורית. אנו נעשה כל שנוכל בכדי לפתור את הסכסוך ולחיות יחד בשלום", ציין הנשיא. הוא התייחס גם לחמאס, ואמר כי התנועה השולטת בעזה מביאה רק צער והרס לאנשיו. "חמאס חייבים להבין כי הטרור לא יספק אוכל לאנשיו, אלא רק מסלול השלום", הדגיש הנשיא.

 

הוא התייחס גם לתפקידו החשוב של שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי בחידוש המשא ומתן. "האמריקאים מילאו תפקיד חשוב ומרכזי בחזרה לשולחן המשא ומתן, עבודתו של מזכיר המדינה קרי הייתה מקצועית ביותר. קרי איש חכם, כנה ורציני בכוונותיו", החמיא פרס.

 

אבו מאזן הודה לנשיא פרס על הדברים ואמר כי כעת יש תקווה". "אנו נמשיך לבנות את העתיד ואני מקווה כי נגיע לסוף הטוב. אני תקווה כי תהיה התקדמות ונקבל מדינה עצמאית שתחיה בשכנות ובשלום לצד מדינת ישראל", אמר יו"ר הרשות.

 

"יש להמשיך את תהליך השלום בו פתחנו יחד לפני שנים רבות ולהשלימו", הוסיף בו מאזן. בסיום השיחה ברך פרס את אבו מאזן בברכת הרמדאן המסורתית: "רמדאן קרים- קול עם ועינת'ם בחר".

אלקין: "שחרור אסירים - טעות גדולה"

סגן שר החוץ, זאב אלקין, התראיין לתכנית הבוקר של אורלי וגיא בערוץ 10, ואמר כי הוא מעריך שלראש הממשלה יש גבולות בראש, אבל הוא לא מעריך שהמפה של נתניהו מסוגלת לפגוש את המפה הפלסטינית. "נהיה בחדר המשא ומתן ונראה, אבל זה אף פעם לא הייתה שאלה של מפה", ציין אלקין.

 

"הפלסטינים לאורך כל הדרך לא ויתרו על גרגיר. מתחילת הדרך הם אמרו גבולות 67 וגם על זכות השיבה הם מתעקשים", הוסיף סגן שר החוץ. כשהוא נשאל אז מדוע ישראל חוזרת לדיונים, הוא אמר כי לשבת ולדבר עם השכנים, גם אם לא יגיעו לתוצאה חיובית, זה טוב. "אני מתנגד לוויתורים כסיבה למשא ומתן. הלוואי והייתי מייצג גם את הגישה של נתניהו אבל אני חושש שלא", הוא ציין.

 

אלקין נשאל על שחרור האסירים כמחווה לאבו מאזן, ואמר כי הוא חושב שזו טעות גדולה. "משחרור מחבלים לא יצא עד עכשיו תהליך שלום. לא בטוח שזו הדרך הכי טובה להעביר מסרים. הניסיון הוא מאד ברור - תמיד שהיה מו"מ זה הביא לפיצוץ, אפילו תוך כדי משא ומתן. כל מקום שאנחנו יוצאים ממנו הופך למדינת טרור שנתניהו דיבר עליה", הזהיר סגן השר.