פרס לחדשות 10: "לפתוח במו"מ עם הפלסטינים בהקדם, אין לנו זמן"

בראיון מיוחד ליום העצמאות, נשיא המדינה אומר כי המזרח התיכון המשתנה רק צריך לדחוק בישראל להגיע להסכם שלום. הוא מסרב להשוות בין איראן וקוריאה הצפונית ומבהיר: "לעולם קל יותר לטפל בה מאשר לנו". ומה הוא מתכנן ליום שאחרי תום הכהונה? "מנוחה זה בזבוז זמן"

שבע השנים של שמעון פרס במשכן נשיאי ישראל הולכות ומגיעות לסיומן. רגע לפני שהוא חוגג את יום הולדתו ה-90, הוא מבהיר בראיון מיוחד לחדשות 10 כי הוא לא מתכוון להמשיך לכהונה שנייה, אבל גם לא לצאת לפנסיה - ובטח שלא לשתוק כשהוא יודע שהוא צריך להשמיע את קולו. "יש חוק במדינת ישראל לגבי הנשיא האומר שהנשיא עומד בראש המדינה ומייצג אותה כלפי חוץ וכלפי פנים. זאת אומרת שהנשיא צריך לומר לעמו את האמת. האמת אין לה מפלגות. על כן כשאני רואה שעומד לקרות אסון או שנעשית שגיאה - חובתי להשמיע אותה", הוא אומר.

 

בראש ובראשונה, רואה פרס בצורך לקיים משא ומתן עם הפלסטינים אינטרס עליון וחשוב במעלה לישראל. לדבריו, זו גם עמדת הממשלה בירושלים. "אני לא מאמין שישראל מסרבת לפתוח במשא ומתן. יכול להיות שהיא מסרבת להצעה כזו או אחרת, אבל אין חילוקי דעות בינינו לבין האמריקנים שצריך לפתוחאת המשא ומתן - ובהקדם", הוא אומר.

 

לדבריו, "אין לנו זמן. המזרח התיכון דומה לשעון בלי מחוגים - לא יודעים מה השעה. אפשר להתעורר מחר בבוקר, פתאום קורה משהו בסוריה, קורה משהו בתימן, משהו במצרים. אנחנו לא יודעים את הבאות, איש לא יכול לצפות, ועל כן הזמן הוא דבר קריטי. ככל שנקדים, כן ייטב".

 

הנושא הפלסטיני חזר לשולחן אחרי שבשנה האחרונה התמקד השיח הציבורי באיום הגרעין האיראני. בשנה שעברה השמיע פרס טון תקיף נגד העמדה שיצאה מהממשלה בירושלים על הצורך של ישראל להתכונן לתקוף לבדה את מתקני הגרעין של איראן. השנה הוא כבר נשמע מפויס יותר, אולם ממשיך להחזיק בעמדה שההתמודדות מול הרפובליקה האסלאמית לא צריכה להיות על כתפי ישראל.

 

"הולך ומתברר לכולם שהבעיה האיראנית היא בעיה עולמית לא פחות מאשר בעיה ישראלית, בהבדל אחד - לעולם קל יותר לטפל בה מאשר לנו", הוא מדגיש. "אנחנו לא יכולים לעשות קואליציה כמו שעושה, למשל, אובמה. גם מבחינת היכולת הצבאית, אין ספק שיש לאמריקה יכולות צבאיות מרשימות ביותר, ואין ספק שהנשיא אובמה הכין אפשרות כזאת. על כן אני אומר, אני מעדיף שארצות הברית תוביל את המערכה הזו, אני מאמין לדברי אובמה מפני שיש להם יסוד שאיננו רק מילולי. הוא אומר בגלוי, בשפתו הוא, ועכשיו כשהיה קרי הוא אמר את זה עוד יותר ברור".

 

כשהוא מתבקש לומר האם ניתן להשליך מההתמודדות של וושינגטון והקהילה הבין-לאומית מול קוריאה הצפונית על האופן בו תתמודד מול גרעין איראני, הוא מגחך. "צפון קוריאה זה דבר כל-כך מגוחך. היא עושה ביזנס מהאיומים. היא מאיימת, כולם נבהלים, נותנים לה קצת חיטה, קצת שעורה, קצת דולרים. משלמים לה. היא מתפרנסת מזה. דיקטטורה מטורפת. גם המנהיג הוא מיוחד במינו. על כן, השיקול הרציונלי שלי לא מספיק כדי להתייחס באופן רציני לחוסר הרציונליות שבצפון קוריאה", הוא אומר.

 

ממרום גילו, הוא מסתכל גם על תופעת האלימות נגד קשישים שעלתה לכותרות בשבועות האחרונים. לדבריו, "זה אות אזהרה. פנס אדום שנדלק למצב דרך הארץ או תרבות היחסים בישראל. זה מראה לנו שיש משהו פגוע בחברה, וכולנו כאיש אחד - לא רק המשטרה, לא רק השופטים - כל אזרחית ואזרח מוכרחים להתגייס להפסיק את זה".

 

בימים אלה הוא נערך לחגיגות ה-90 במסגרת ועידת הנשיא שתתקיים בחודש יוני - וגם לחיים שאחרי הנשיאות. "זה לא בושה להיות בן 90. רבים שואלים אותי על הגיל הזה כי הם רוצים להיות בגיל הזה במצב שאני נמצא בו. כל אחד שואל מה הסוד. הסוד הוא היה בנאדם, שמור על עצמך, תהיה מסוקרן ותאהב את הבריות", הוא מייעץ בחיוך.

 

"הנשיאות זה לא משרה. הנשיאות, לדעתי, זה עניין של השראה", הוא מסכם. "אני חושב שניתנה לי האפשרות להשפיע ולתת השראה וזה מה שאני עושה. בשביל מה? מנוחה זה בזבוז זמן. המנוחה הכי טובה זה לעבוד. אני לא יודע למה אנשים יוצאים למנוחה. זה משעמם. לעבוד, לקרוא, להסתקרן - זה מה שמעניין. מה, אני אקח כלב? הכלב ישתגע ואני אשתגע".