"בנפשנו": רק 10% מהחולים הפסיכיאטריים לא מסתירים את מחלתם

רק 15% מהחולים הפסיכיאטריים שנשאלו בסקר מיוחד שנערך לחדשות 10 סיפרו במקום העבודה על מחלתם, רובם סיפרו על ההתמודדות רק לחברים ולמשפחה הקרובה. מדוע ישנן דעות קדומות שמלוות את החולים הפסיכיאטריים בישראל? • הפרק הרביעי בסדרת הכתבות "בנפשנו"

לינור לוי בת 32, מתמודדת מגיל 16 עם הפרעת אישיות גבולית ונטיות אובדניות. לאחר שטופלה במשך שנתיים בבתי חולים פסיכיאטרים ושנים של טיפולים בקהילה הצליחה להתגבר על מחלתה וכיום היא בעלת תואר ראשון ותינשא בקרוב לבחיר ליבה.


"אני יכולה להסביר למה אני פוגעת בעצמי אבל זה אף פעם לא יהיה מדויק", היא מסבירה, "זו דרך גרועה מאוד שמצאתי שמקלה עליי. זה על אותו משקל של אדם שקשה לו ומעשן ג'וינטים, שותה אלכוהול או עושה כל מיני דברים שלא בריאים לו".

 

>> לכתבות נוספות בסדרה "בנפשנו":

אחד מארבעה עשוי להזדקק לטיפול פסיכיאטרי

איך מרגיש חולה פסיכיאטרי שנקשר במחלקה סגורה?

התנאים הגרועים בבתי החולים הפסיכיאטריים

 

לינור חזרה לאוניברסיטת אריאל בה למדה וסיפרה על ההתמודדות שלה עם מחלתה, "בכיתה י' חוויתי בבית הספר באמצע שיעור היסטוריה התקף חרדה", אמרה לינור, "פתאום נגמר לי האוויר בגוף, כמה ימים לאחר מכן זה שוב קרה, הפעם בהפסקה כשחצי בית ספר עמד סביבי. זה היה משפיל ומביך".

 

סקר שנערך בקרב כ-300 חולים פסיכיאטריים על ידי תכנית "עמיתים", השייכת לחברת המתנ"סים הארצית, בדק את תחושותיהם של מתמודדי הנפש בקהילה. במסגרת הסקר התברר שרק 15% מהם סיפרו במקום העבודה על מחלתם ורק 10% לא מסתירים אותה כלל. רובם סיפרו על ההתמודדות רק לחברים ולמשפחה הקרובה.

 

 

פרופ' מיקי בלוך, מנהל המחלקה הפסיכיאטרית שנפתחה לאחרונה בבית החולים "איכילוב" אומר כי "כל אחד מאיתנו יודע קצת לזהות את הדיכאון ואת החרדה", הוא מסביר, "הפסיכוזה נשמעת כמשהו מאוד לא מובן ומפחיד, ולכן אני חושב שזה מרתיע מאוד".