,

"אובמה מקווה ליצור התחלה חדשה מול נתניהו והמזרח התיכון"

בתקשורת האמריקנית התייחסו באריכות לביקורו הצפוי של נשיא ארצות הברית בישראל, עליו פורסם לראשונה בחדשות 10. שר החוץ הנכנס ג'ון קרי צפוי להגיע לארץ כבר בשבועיים הקרובים ולנסות "להכין את הקרקע" בכל הנוגע לקידום המשא ומתן עם הפלסטינים. גורמים בארצות הברית: "אובמה מאותת שהוא מעוניין בממשלת מרכז, הביקור לא נועד רק בשביל תמונות"

  • פורסם ב:
  • 06/02/2013 08:59
  • |
  • עודכן ב:
  • 06/02/2013 09:23
  • |
  • כתבים:
  • גיל תמרי

התקשורת האמריקנית לא מתעלמת הבוקר (רביעי) מהודעתו של הבית הלבן, ולפיה נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, עתיד להגיע לישראל באביב הקרוב. בהודעה, שנמסרה בעקבות הפרסום הראשון בחדשות 10, לא צוין המועד המדויק, אולם ההערכות הן שבוושינגטון יכריזו עליו כבר בימים הקרובים.

 

הנשיא האמריקני צפוי להציב במרכז ביקורו את חידוש התהליך המדיני בין ישראל לפלסטינים, שכן בממשל בוושינגטון חשים שעם תחילתה של הקדנציה החדשה של אובמה, בשילוב עם הבחירות בישראל וכניסתו של שר החוץ, ג'ון קרי, לתפקיד - ניתן יהיה להתניע את המשא ומתן בין הצדדים.

 

"אני חושב שהביקור הזה מביע רצון גדול של אובמה לתקשר עם הציבור בישראל", ציין היועץ האמריקני לשעבר לענייני המזרח התיכון, דניס רוס. "הנשיא יכול ומקווה ליצור התחלה חדשה עם נתניהו, אמנם עם אותו ראש ממשלה, אבל עם ממשלה חדשה סביבו".

 

במקביל, בארצות הברית כבר היה מי שהציע שמדובר בניסיון להתערב במידה מסוימת בהרכבת הקואליציה בישראל, כשהמסר של אובמה ברור: הוא מעוניין בממשלת מרכז מתונה שתקדם את השלום. קרי עצמו אמור כבר בשבועיים הקרובים להגיע לישראל, והוא יקווה "להכין את הקרקע" לקראת ביקורו של אובמה. גורמים בארצות הברית ציינו כי ייתכן גם שאובמה מעוניין לצאת בהכרזה משמעותית הנוגעת להתקדמות במשא ומתן במהלך שהותו בישראל.

 

למרות העיסוק בשיחות השלום, בבית הלבן ביקשו להדגיש אתמול והבוקר כי אובמה מגיע לישראל גם על רקע נושאים נוספים שעל הפרק, כשבראשם ההתפתחויות בסוריה, ותכנית הגרעין של איראן. בנוגע לרפובליקה האסלאמית, סוכנות הידיעות רויטרס ציינה כי "אחת המטרות המשמעותיות של ביקור אובמה תהיה לשכנע את ראש ממשלת ישראל להשהות כל תכנון של תקיפת מתקני הגרעין באיראן".

 

"המפתח להצלחה של ביקור אובמה, הוא לעשות קפיצת מדרגה אמיתית ולהציג יוזמה דיפלומטית רצינית", אמר ג'רמי בן עמי, נשיא עמותת "ג'יי סטריט" האמריקנית לקידום תהליך השלום. לדבריו, "אסור שהביקור הזה יהיה רק תמונה כדי להראות שלאובמה אכפת".

אפשרות: אובמה יבקר גם במדינות נוספות

בתוך כך, למרות שבהודעה של דובר הבית הלבן נמסר כי אובמה יבקר רק בישראל, ברשות הפלסטינית ובירדן, ייתכן שהנשיא יגיע גם למדינות נוספות במזרח התיכון במסגרת ביקורו. צוותים אמריקניים עמלים כעת על הכנת הביקור, ולא מן הנמנע כי הוא יכלול גם ארצות כמו מצרים או תימן.

 

ביקורו של אובמה בישראל יכלל במסגרת מסעו המדיני הראשון במזרח התיכון בכהונתו השנייה כנשיא, לאחר שבפעם הקודמת ישראל לא נכללה בו. גורמים מדיניים בוושינגטון אמרו שאובמה קיבל הבטחה שיוכל לעשות "דברים גדולים" הקשורים בהתנעת התהליך המדיני בין ישראל והפלסטינים.

 

במקביל, גורמים בבית הלבן סיפרו אמש כי אובמה שוחח בטלפון עם הנושא עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ב-28 בינואר. "תחילת כהונתו השנייה של הנשיא והקמתה של ממשלה ישראלית חדשה מציעות הזדמנות לשוב ולחזק את הקשרים בין ארצות הברית ומדינת ישראל, ולדון בדרך קדימה במגוון רחב של נושאים משותפים, בהם גם איראן וסוריה", ציין דובר הבית הלבן, ג'יי קרני.