מקיין: "ישראל לא יכולה שלא להגיב על ההכרה בפלסטינים"

הסנאטור הרפוליקני הוותיק, שהפסיד לברק אובמה בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2008, שוחח עם תמיר איש שלום והתייצב לצדה של ישראל. "אין לנו אינטרס להזיק לרשות אבל גם אי אפשר להתעלם מההכרה באו"ם. אסור לארצות הברית ללחוץ על ישראל"

(6:06 דקות)

יותר מ-4 שנים לאחר שהפסיד לברק אובמה בקרב על נשיאות ארצות הברית, נפגשה תמר איש שלום לראיון עם הסנטור האמריקני הוותיק, ג'ון מקיין. מקיין, רפובליקני נלהב הידוע בתמיכתו בישראל, התייחס להכרה הפלסטינית באו"ם ולנושא האיראני, והתייצב לצדנו גם הפעם.

 

"מדובר בעניין מאוד לא פשוט", הסביר מקיין. "ההכרה בפלסטינים תאפשר להם להיכנס למקומות כמו בית הדין הפלילי הבין-לאומי. אף אחד לא רוצה להזיק לרשות הפלסטינית ולחזק את חמאס, אבל ישראל לא יכולה שלא להגיב לכך, וצריך לעשות פה חשיבה זהירה".

 

לדבריו, גם ארצות הברית לא צריכה לשבת בשקט נוכח המהלך של אבו מאזן. "על הממשל בוושינגטון להגיב ולהבהיר שהוא לא מתכוון להיות חלק מהדבר הזה. אין סיבה שנבזבז עוד את כספו של משלם המיסים האמריקני", קבע הסנטור הוותיק.

 

מקיין התייחס גם לנושא האיראני ולמתיחות ביחסי אובמה-נתניהו: "ברור שהיחסים ביניהם לא טובים. אבל אובמה מבין, בעיקר מתוך הכרח, שנתניהו כנראה ייבחר שוב ולכן יש אינטרס לעבוד ביחד. ישראל לא יכולה לאפשר לארצות הברית להכתיב לה את המדיניות בנושא איראן, ולכן אובמה ונתניהו צריכים לשבת ביחד ולשרטט קווים אדומים. לא מוכרחים לספר לעולם או לאיראן איפה עוברים הקווים האלה".

 

לסיום, ביקש מקיין, שישב בשבי הוויטנאמי במשך חמש וחצי שנים, להעביר מסר לגלעד שליט. "צריך להודות לו על השירות שלו", אמר הסנטור האמריקני. "כולם מעריכים את הקשיים שעבר. הוא יכול לתת השראה לצעירים, כך שהוא ימשיך לשרת את ישראל גם בעתיד".