רומני תקף: "לא היית בישראל"; אובמה השיב: "הייתי בשדרות – בלי מיליארדרים"

סקרים מראים כי הנשיא המכהן הביס את יריבו בעימות השלישי והמכריע בין השניים, שעסק במדיניות החוץ. השניים התווכחו על הסוגיה האיראנית. אובמה שב והבטיח שלא יאפשר איראן גרעינית. רומני עקץ: "ישראל לא תפתיע אותי בתקיפה"

  • פורסם ב:
  • 23/10/2012 08:39
  • |
  • עודכן ב:
  • 23/10/2012 08:39
  • |
  • כתבים:
  • גיל תמרי

שבועיים לפני הבחירות לנשיאות ארצות הברית, העימות האחרון והמכריע בין המועמד הרפובליקני מיט רומני, לבין הנשיא המכהן ברק אובמה נגמר לפנות בוקר (שלישי) בפלורידה. העימות הסוער עסק ברובו במדיניות החוץ של ארצות הברית ובנושאי כלכלה. השניים התווכחו לגבי אופן הטיפול בגרעין האיראני והמשבר בסוריה, והביעו מחוייבות לקשר עם ישראל ולהגנה על בטחונה. מהסקרים שנערכו בארצות הברית לאחר העימות עולה כי אובמה ניצח בו באופן חד משמעי. 48% חושבים כי אובמה ניצח, בעוד 40% בלבד מצדדים בניצחונו של רומני.

 

בין השניים היו חילופי דברים לא קלים סביב העובדה שאובמה לא ביקר בישראל במהלך כהונתו. רומני תקף אותו על כך, אך אובמה הזכיר לו את הביקור שלו בישראל בתקופה בה הוא רץ לכהונה הראשונה. "אני לא ביקרתי שם עם מיליארדרים", השיב אובמה בעקיצה משלו.

 

אובמה הסביר כי במהלך ביקורו היה גם במוזיאון יד ושם, ולכן הוא מחויב לביטחונה של ישראל. "ביקרתי גם בשדרות ופגשתי שם ילדים שנמצאים תחת התקפת טילים ולכן הייתי זה שהחליט לתת מימון מלא לפרויקט כיפת ברזל", הבהיר הנשיא המכהן.

את האמריקנים לא מעניינים נושאי החוץ

אובמה היה ממוקד יותר ולעומתו רומני קיבל עצה מהיועצים שלו להיות קצת יותר מרוחק מכיוון שבשני העימותים הראשונים הוא תקף קצת יותר מדי את הנשיא המכהן ונראה לא נשיאותי. בעיה נוספת שהייתה למועמד הרפובליקני בעימות השלישי הייתה שבהרבה מהנושאים הוא נאלץ להסכים עם המדיניות של ממשל אובמה והוא נאלץ לתמוך באותה מדיניות ולדבר עליה קצת אחרת. אובמה מנגד שלט היטב בנושאים כיוון שהוא מטפל בהם מדי יום. לכן הוא יכול היה להדוף בקלות את התקפותיו של יריבו.

 

גם בנושא האיראני אובמה היה נחרץ יותר מרומני. "לא אאפשר לאיראן פצצה גרעינית ואני אומר להם שהשעון מתקתק", אמר הנשיא המכהן. דווקא רומני דחה את האופציה הצבאית ואמר כי היא האופציה האחרונה בהחלט. בנוגע לסוגיית התקיפה הישראלית אם תבוא, רומני עקץ את אובמה ואמר כי ירושלים לא תפתיע אותו כיוון שהוא ישמור על יחסים טובים עם ראש ממשלת ישראל.

 

למרות זאת, בשורה התחתונה צריך לזכור כי למרות שאובמה ניצח בעימות הזה, את האמריקנים נושאי מדיניות החוץ לא כל כך מעניינים. הם ל מצביעים על פי הנושאים האלה אלא על פי הנושאים הכלכליים. לכן מבחינתו של רומני הוא יכול לסמן וי על האתגר הזה. הוא אמנם לא ניצח בו אך יכול להמשיך הלאה לישורת האחרונה. הוא יכול להיות מעודד מהסקרים שמראים כי יש לו פער גדול, שבועיים לפני הבחירות.