עיר לכולם? משרד הבינוי והשיכון מייעד את חריש למגזר החרדי

שר הבינוי והשיכון הצהיר בביטחון כי העיר החדשה תהיה "פתוחה לכולם", אלא שבדיקה של תכנית הבנייה חושפת שורה של הטבות שישרתו בעיקר את המגזר החרדי. מחירי הדירות יוזלו, ובכל בית תיבנה סוכה

(1:44 דקות)

שר הבינוי והשיכון הבטיח, אבל הצהרות לחוד ומציאות לחוד: לאחר שהשר אריאל אטיאס הצהיר חד משמעית כי העיר חריש תהיה "פתוחה לכולם", בתכנית הבנייה של מנהל מקרקעי ישראל, נראה בבירור כי נעשו דווקא התאמות לטובת המגזר החרדי. גם במצגת שפרסם משרד הבינוי בנושא בניית העיר נכתב בבירור: "חריש - עיר חרדית חדשה".

 

על פי תכנית הבנייה, ניתן יהיה להרחיב כל דירה בחריש בהתאם לגודל המשפחה - סעיף שמשרת באופן מובהק את בני המגזר החרדי. בנוסף, תהיה חובה לבנות סוכה בכל דירה.

 

התאמה אחרת שמוזכרת בתכנית הבנייה היא להגביל את היתר הבנייה ל-3-5 קומות בלבד בכל בניין. זאת, משום שהאוכלוסיה החרדית תתקשה להסתגל לבניינים רבי קומות בשל הצורך להשתמש במעליות שבת או בחדרי המדרגות.

 

המדינה מתכוונת למכור קרקעות בעיר לכל קבלן שירבה במחיר את הקרקעות, כך שלקרקע לא יהיה מחיר מינימום, דבר שצפוי להוזיל מאוד את מחירי הדירות. עוד הוחלט לסבסד את עלויות הפיתוח של הדירות בסכום של יותר מ-200 מיליון שקלים.