עיבוד החומר הקיים לצד מידע חדש: הגורמים שהובילו לבדיקת פרשת הצוללות

שני אירועים משמעותיים הובילו את היועמ"ש להחליט לעבור לבדיקה משטרתית. מחד מידע קיים, ובו המייל שנחשף בחדשות 10, ומאידך מידע חדש הקשור בעיקר לגורמים מקצועיים בפרשה. בין העדים הצפויים להיבדק: יועמ"ש משרד הביטחון ואבריאל בר יוסף

לפני מספר ימים אמר היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי אין מקום לפתוח בחקירה פלילית בפרשת הצוללות שנחשפה בערוץ 10. היום (רביעי) הוא חזר בו באופן חלקי, והורה על בדיקת משטרה.

 

שני דברים משמעותיים שהתרחשו במהלך היום, גרמו לעליית המדרגה הזו. האחד, עיבוד של החומר הקיים, ובתוכו המייל שנחשף אמש בחדשות 10, המוכיח מעל לכל ספק פניה של שמרון בנושא ליועמ"ש משרד הביטחון. השני, מידע מודיעני שהביא היום ניצב מני יצחקי, ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, הקשור בעיקר לגורמים מקצועיים שהיו מעורבים בעסקה.

 

אחד העדים הראשונים שצפויים בבדיקת המשטרה ככל הנראה יהיה אחז בן ארי, יועמ"ש משרד הביטחון, שיצטרך לתת הסבר למייל שנחשף. חשוב לומר כי שמרון לשמרון עצמו אין "ישות משפטית" ללא נתניהו, ולכן כך או כך, יש לראש הממשלה חלק בבדיקה.


>> לכתבות נוספות בנושא "סערת הצוללות":

היצרנית פתחה בחקירה פנימית רשמית בנושא

בניגוד לטענותיו - שמרון עבד מול גורם ממשל ישראלי

נתניהו: "לא ידעתי דבר על הקשר של שמרון"


 

בתגובה לדברים אמר עו"ד שמרון: "אני מברך על החלטת היועץ המשפטי לפתוח בבדיקה. אני סמוך ובטוח, כי לאחר שהדברים יבדקו על ידי גורם מקצועי אובייקטיבי, יתברר אחת ולתמיד שלא נפל כל דופי בפעולותיי ושהכל נעשה בהתאם לדין ולהסדר ניגוד העניינים. מובן מאליו שאני אשתף פעולה עם גורמי הבדיקה ככל שאדרש".

 

סביר להניח שייבדקו שני דברים מרכזיים. האחד, האם ראש הממשלה נתניהו ידע או לא ידע על הקשר בין שמרון למספנה הגרמנית. השני, מעורבותו של המועמד לשעבר לראשות המל"ל, אבריאל בר יוסף, שנמצא כיום בחקירת משטרה בנושא החשדות לשוחד.

 

ובתוך כך נודע כי יצחקי הטיל על היחידה הכלכלית של "להב 433" לנהל את הבדיקה בפרשת הצוללות. החשש הוא כי ישנם גורמים כאלו ואחרים שמנסים להשמיד את הראית ולשבש את ההליכים ככל שנחשפת הפרשה. בהקשר לכך ייתכן כי המשטרה תנקה את החשדות לשוחד נגד אבריאל בר יוסף, בתמורה למידע אודות הפרשה החדשה.

 

* בהכנת הכתבה השתתפו גם עקיבא נוביק ואביעד גליקמן