,

היום שאחרי מינוי גלנט: הצמרת המבצעית של צה"ל תוחלף בקרוב

הרמטכ"ל היוצא גבי אשכנזי צפוי להישאר עד סיום כהונתו למרות מינויו של יואב גלנט, כשהמטכ"ל ישנה את פניו. אם גדי אייזנקוט יפרוש, אבי מזרחי וגדי שמני יהיו המועמדים לתפקיד סגן הרמטכ"ל. תא"ל אביב כוכבי ככל הנראה ימונה לראש אמ"ן

(8:36 דקות)

בשבוע הבא צפויה הממשלה לאשר את מינויו של האלוף יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל ה-20 של מדינת ישראל. אז איך ייראה המטה הכללי של צה"ל תחת פיקודו? כמו שזה נראה כרגע, כל הצמרת המבצעית של צה"ל תוחלף כבר בחודשים הקרובים.

 

למרות הפרסומים שלפיהם הרמטכ"ל הנוכחי, גבי אשכנזי, יפרוש מתפקידו בעקבות מינויו של גלנט, נראה כי הוא יישאר בתפקיד עד פברואר ואין לו כל כוונה לעזוב. מי שצפוי לפרוש מצה"ל הוא סגן הרמטכ"ל בני גנץ, וההערכה היא כי גם אלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט - יפרוש.

 

אייזנקוט עדיין צעיר, ואם הוא יישאר בצה"ל - ימונה ככל הנראה לתפקיד סגן הרמטכ"ל ויתמודד על התפקיד בפעם הבאה. אם אייזנקוט יחליט לפרוש, המועמדים המרכזיים לתפקיד סגן הרמטכ"ל יהיו האלופים אבי מזרחי וגדי שמני.

 

האלוף עמוס ידלין צפוי לסיים כהונה ארוכה בתפקיד ראש אמ"ן ולפרוש מצה"ל ומי שמסתמן כמחליפו הוא מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף אביב כוכבי, שיקודם לדרגת אלוף. האלופים טל רוסו ויאיר גולן צפויים להתמנות לאלופי הפיקודים בדרום ובצפון - בהתאמה. כמו כן, יצטרך גלנט להחליט האם להחזיר לשירות את תת-אלוף צ'יקו תמיר, שהודח בעקבות "פרשת הטרקטורון".

גלנט לא יהיה רמטכ"ל "צייתן" ועלול להקשות על ברק

מעניין יהיה לראות כיצד יסתדר הרמטכ"ל החדש עם שר הביטחון אהוד ברק. גלנט לא נחשב לתומך בוויתורים מדיניים וייתכן שיהיה רמטכ"ל פחות "צייתן" ממה שהיה רוצה לראות ברק. בעיה נוספת היא הכשרתו הלקויה של גלנט לתפקיד - הוא שימש כאלוף פיקוד הדרום והמזכיר הצבאי של ראש הממשלה ולא מילא אף תפקיד אלוף בקריה, כך שיהיו חלקים שלמים בצבא שהוא יצטרך להכיר כמעט מאפס.

 

בתוך כך, נמשכת חקירת המסמך המזויף, שהביא למעשה למינויו המהיר של גלנט. הפרסומים השונים מעלים שאלות קשות על התנהלותו של אשכנזי, שידע על קיום המסמך במשך חודשים ואף הציג אותו לגנץ ואייזנקוט. לא ברור מדוע הסתיר הרמטכ"ל את המסמך, האם ידע על העברתו למקור ומהו טיב קשריו עם החשוד בחיבורו בועז הרפז. בסביבת שר הביטחון מתבטאים במילים קשות ומשדרים לאשכנזי שאינם מעוניינים שימשיך עד סוף כהונתו.