ילדיו של פרס ספדו לו: "היה נטול אגו, הביט לכולם בגובה העיניים"

בין רשימת המספידים בהלוויית הנשיא התשיעי בהר הרצל היו גם שלושת ילדיו, צביה ולדן, ויוני וחמי פרס, שבחרו להתמקד בדבריהם בפן האישי והמשפחתי בחיי אביהם. ולדן: "ראו בו הרפתקן, שממהר לאמץ כל חידוש, אבל כשנישאתי ובחרתי להיקרא ולדן לקח לו כמעט שנה לעכל את הרעיון" • יוני פרס: "אבא היה אדם מאד רגיש ואכפתי כלפי כל אדם באשר הוא"

  • פורסם ב:
  • 30/09/2016 12:28
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/09/2016 14:59
  • |
  • כתבים:
  • חדשות nana10

נפרדים משמעון פרס. אלפי בני אדם הגיעו היום (שישי) לחלוק כבוד אחרון לנשיא המדינה לשעבר שמעון פרס, שהובא למנוחות בהר הרצל בירושלים לאחר שהלך לעולמו בגיל 93.

 

בתו, פרופסור צביה ולדן, ספדה לו. "העולם יזכור את פרס הנחוש, שלעולם איננו עוצר, שממשיך לרוץ למרות המכשולים והנפילות שבדרך, אני זוכרת אותו בשנה האחרונה בערבי שבת בביתנו. כשהוא הראשון לקום לקידוש, מחזיק בידו את הברכון עם שירי השבת המודפס בגופן קטן, מפענח את מילות השירים דרך העדשות העבות של משקפיו. לא מדלג על אף מלה, שר במלוא הגרון", סיפרה.

 

>> נפרדים משמעון פרס - כתבות נוספות

אובמה נפרד מפרס בעברית: "תודה רבה חבר יקר"
נתניהו בהלוויית פרס: "שמעון היה איש גדול לעולם, הקדיש חייו למדינה"

הלוויית פרס: לחיצת יד בין נתניהו לאבו מאזן

 

"תיארו אותו כמי שהיטיב לנהל משא ומתן ומצא כל דרך אפשרית להשיג את מבוקשו", המשיכה ולדן, "אני הייתי עדה לגבר צעיר שהפעיל את כישוריו היצירתיים כדי להאכיל אותנו. שחתך סנדוויצ'ים למשולשים ולמעוינים. אבא שהפליא בהמצאותיו, שכל האמצעים היו כשרים בעיניו לפתוח לילד את הפה, לפתות אותו לאכול ולגדול".

 

פרופ' ולדן המשיכה לספר על אביה בחייו הפרטיים: "בעיני הציבור הרחב ייזכר כמי שסעד על שולחנות מלכים. אני זוכרת אותו ליד השולחן במסעדה צרפתית, כשהוא לוחש לי: 'זה טעים, אבל אין כמו הסלט של אמא'".

 

"ראו בו הרפתקן, שממהר לאמץ כל חידוש, אבל כשנישאתי ובחרתי להיקרא ולדן לקח לו כמעט שנה לעכל את הרעיון. כל פעם כשנכנסתי הביתה, היה מודיע בקול 'סוניה - תראי, גברת ולדן הגיעה...' מרוצה מעצמו כמו נער".

 

"ממש בימים אלה היינו אמורים לחנוך את בית סוניה, מרכז רווחה וטיפול לילדי כפר הנוער בן שמן, הכפר שבו נפגשו והתאהבו", סיפרה הבת, "אמא האמינה שאפשר לתקן את אי הצדק שיש בעולם והייתה פנויה בכל עת להקשיב, לתמוך ולעזור".

 

"אבא העריץ את התכונה הזאת שלה. רבים וטובים היו ימי שני חייו, וכל אותן שנים, היה איש מאוהב. מאוהב במשפחתו, מאוהב בעם ישראל, מאוהב במדינת ישראל, אוהב ימים לראות טוב ומאוהב בעתיד לבא".

 

בתום ההספד אמרה בתו של פרס: "אבא שלי איש חפץ חיים, מתגבר כארי לעבודת בוראו ושועט קדימה. ימים רבים רצתי אחריך. כעת עכשיו, בהרבה אהבה, שמע לי אתה ראוי למנוחה נכונה.

 

שלושת ילדיו נשאו דברים לזכרו. שמעון פרס ז
 

שלושת ילדיו נשאו דברים לזכרו. שמעון פרס ז"ל(רויטרס)

יוני פרס: "אבא הקדיש את חייו למען המדינה ותושביה"

גם יוני פרס, בנו של הנשיא התשיעי, ספד לאביו, וכמו אחותו בחר להתמקד בפן האישי ובחיי המשפחה של פרס.
"נולדתי וגדלתי לתוך מציאות שונה מזו של היום. הייתה לנו מדינה קטנה, צעירה ובמצב של מצוקה מתמדת. עקב כך, החליט אבא להקדיש את חייו למען המדינה ותושביה", סיפר יוני, "אחותי, אני ואחי גדלנו, טופלנו וחונכנו במסירות ואהבה על ידי אמי, סוניה, זיכרונה לברכה".

 

בילדותי זכיתי לצפות ולהאזין בהתפעלות לשיחותיו בבית עם סופרים, משוררים, אמנים ואנשי רוח", המשיך הבן בהספד, "למרות מכשולים וקשיים רבים בדרך, המשיך להתעקש ולהתמיד בדרכו הציבורית ולהגיע להישגים כבירים".

 

"אבא הגדיר את עצמו כביישן, למרות שהיה תמיד תחת הזרקורים. כנראה שירשתי ממנו תכונה זו", אמר, "היה בינינו קשר עמוק ומיוחד. למרות היעדרויותיו הרבות, תמיד הקפיד לדרוש בשלומנו ולהתעניין, גם ממרחקים גדולים. הוא עזר לי בשעות קשות שהיו לי וגם אני השתדלתי להיות לצדו בשעותיו הקשות, על אף תעצומות הנפש האדירות שהיו לו".

 

"אבא היה אדם מאד רגיש ואכפתי כלפי כל אדם באשר הוא. נטול אגו, מביט לכולם בגובה העיניים ותמיד קשוב, מתעניין ותומך. אהב מאד את המשפחה ולא פחות את חברי המשפחה החדשים שהצטרפו למשפחה מלוכדת ואהובה", סיפר יוני פרס בהלוויה.

 

"בשנים האחרונות, הייתה לו עדנה ותמיכה חוצת גבולות, בארץ ובעולם, וכל כך שמחתי לראותו מתמוגג מגלי האהבה, אשר גרמו לו להגיע לשיא פריחתו. כשנשאל אבא, מה היה רוצה שיכתבו על מצבת קברו לאחר מותו, הוא אמר, ללא היסוס, 'מת בטרם עת'. ואכן, אבי היקר, כך אני מרגיש - שהלכת מאיתנו בטרם עת. יכולת לתרום עוד רבות. אני נפרד ממך באהבה וגעגוע. נוח על משכבך בשלום", סיכם הבן.

 

 

"נפרד ממך באהבה ובגעגוע". יוני פרס נושא הספד בהלוויית אביו(חדשות 10)

חמי פרס: "לא שיערתי כמה עזה אהבתי אליך"

לאחר מכן עלה לדוכן ההספדים גם חמי פרס, שנשא דברים לזכר אביו. "היום אני מלווה אותך אל תחנת חייך האחרונה, למנוחת עולמים, בחלקת גדולי האומה בהר הרצל, חוזה המדינה", אמר, "באחד מספריך הרבים ליווית את הרצל במסע דימיוני ומופלא אל ארץ חדשה. זכית להיות אחד מהאבות המייסדים של ישראל. כזה היית כל חייך. איש חזון, חלוץ מגשים".

 

"קיימת את הבטחתך לסבך האהוב עת נפרדת מעליו כנער, בתחנת חייך הראשונה, בדרכך לארץ ישראל. לא שכחת להיות יהודי. ואני מבטיחך כאן - לא אשכח גם אני. את דרכך אין איש יכול להמשיך במקומך, אבל רבים מספור הולכים בנתיבך, כל אחת ואחד, על פי דרכו ובאמונתו. ואני בינהם, כמיטב יכולתי", הוסיף חמי.

"עת הלכת מאיתנו, נחרטו בנו מילותיך: 'אהבתיך ממבט ראשון, אוהבך עד יומי האחרון'". אהבתכם הייתה המתנה הראשונה והגדולה שהענקת לי, לרעייתי גילה ולשלושת ילדינו. את אהבתי לשניכם אני נושא מיומי הראשון, ובליבם של אשתי וילדי, לעד".

עוד אמר בנו של הנשיא המנוח: "נזכור אותך בכל אשר נלך, ובכל שנעשה. נזכור אותך במילים, ונזכור אותך בספרים. נזכור אותך בשירים ונזכור בניגונים. בשבילי הארץ שהקמת, ובמפעלים האדירים שבנית. עיניך החכמות ישתקפו אלינו במבטם של חבריך ואוהביך, בארץ ובעולם, להם היית מנהיג, מורה דרך ואב רוחני. דמות מופת, בן נאמן לעמך ולארצך. פעלת למען הבטחון והשלום יותר מכל אחד מאיתנו, בנחישות מתמדת".

 

"לא חסכת מכוחותיך הרבים, והם מעולם לא כלו. ידעת למצות כל רגע בחייך, עד תום. נזכור אותך כמי שגדולתו נבעה מלהט לשרת ענין גדול, ולא מתשוקת שלטון. מאחוריך מורשת עצומה, עמוקה, רחבת היקף. לא אשכח את שלמדתי ממך לאורך חיי. ככל שבגרתי, התקרבתי אליך יותר. וככל שקרבתי, נוכחתי בגדולתך. ענק בדורו".

בתום ההספד אמר חמי פרס: "עוד בחייך הספקתי לומר לך שאני אוהב אותך, אך לא שיערתי עד כמה עזה אהבתי אליך. רק כאב האובדן וצער הפרידה שאופף את כולנו כאן יחד, למדוני. לבטח נצעד בדרך שסללת לנו. הייה שלום מורי ורבי. נוח בשלום אבא וסבא אהוב שלנו".

 

בנו של שמעון פרס, חמי פרס, מספיד את אביו
 

בנו של שמעון פרס, חמי פרס, מספיד את אביו(חדשות 10)