נפרדים משמעון פרס: הנשיא לשעבר נטמן בחלקת גדולי האומה

מנהיגי מדינת ישראל והעולם הספידו את הנשיא התשיעי של מדינת ישראל מול ארונו בנוכחות אלפי אנשים. נשיא המדינה ריבלין היה ראשון המספידים: "לא אפריז אם אומר שיותר משהתברכת אתה להיות נשיאה של אומה אדירה זאת, התברכה אומה זאת שאתה היית נשיאה" • גם נשיא ארה"ב אובמה, נשיא ארה"ב לשעבר קלינטון, הסופר עמוס עוז ובניו של פרס ספדו

  • פורסם ב:
  • 30/09/2016 12:06
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/09/2016 16:07
  • |
  • כתבים:
  • חדשות nana10

>> צפו בטקס המלא:

שמעון פרס, הנשיא התשיעי של מדינת ישראל, נטמן הבוקר (שישי) בחלקת גדולי האומה שבהר הרצל בירושלים. לקבירתו קדם טקס בנוכחות אלפי אנשים שהגיעו לחלוק כבוד למדינאי, חבר מחנה השלום, שהיווה אחת מאבני היסוד של מדינת ישראל.

 

בלוויתו השתתפו יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, הנסיך צ'ארלס, ועשרות מנהיגים נוספים ממדינות רבות ברחבי העולם.

 

>> נפרדים משמעון פרס - כתבות נוספות:

אובמה נפרד מפרס בעברית: "תודה רבה חבר יקר"

ילדיו של פרס ספדו לו: "היה נטול אגו, הביט לכולם בגובה העיניים"
נתניהו בהלוויית פרס: "שמעון היה איש גדול לעולם, הקדיש חייו למדינה"

 

בתום ההלוויה נפתחו כלל הכבישים בעיר ירושלים, ותנועת הרכבת הקלה חזרה לסדרה. עם זאת, כביש 1 עדיין נותר חסום לשני הכיוונים.

 

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, פתח את רשימת הסופדים לקודמו בתפקיד. "אני מדבר אליך היום בפעם האחרונה שמעון, 'כנשיא אל נשיא', כפי שנהגת לומר בכל פעם שהתקשרת לחזק ולתת עצה טובה. אני מדבר ועיני מחפשות אותך, אחינו האהוב, אחינו הבכור, ואתה אינך. אתה נאסף אל אבותיך היום באדמה שאהבת כל כך, אך לא נאספים חלומותיך, לא נטמנת אמונתך. היית איש אחד שנשא אומה שלמה על כנפי הדמיון, על כנפי החזון", אמר הנשיא.

 

"זכיתי לצפות בך בהשתאות, כשותף לבנייתה של מדינת ישראל, עבור שנינו מדינת ישראל לעולם לא תהיה מובנת מאליה", המשיך ריבלין, "אבל הרבה בזכותך שמעון, עבור בנינו ובנותינו, עבור ידידינו, וכן גם עבור יריבנו, מדינת ישראל היא עובדה שאין עליה עוררין. הייתה בך היכולת הנדירה שמעון, להגות רעיון שנראה אז בלתי נתפס ולהוציא אותו אל הפועל".


עוד אמר נשיא המדינה בהספד: "עיניך הרחיקו ראות, בעוד רגליך פוסעות מרחקים אדירים על ציר ההיסטוריה הציונית והיהודית. פסיעותיך כיוונו תמיד מעלה מעלה, כמו מטפס הרים מיומן התוקע יתד, ורק אז מעפיל בדרך לפסגה. כך חיית את חייך. קודם היית חולם ורק כשיכולת ממש לראות במחשבתך את מדינת ישראל ניצבת על פסגת היעד החדש - רק אז היית מתחיל את הטיפוס אליו ומושך את כולנו איתך אל עבר היעד".


ריבלין סיפר כיצד פעל פרס כדי לקדם את השלום באזור, למרות ההתנגדות והקשיים: "הצלחת להזיז את העקשנים שבמדינאים ולהמיס את לבבות הקשוחים שבמתנגדינו. חתרת, עד לנשימתך האחרונה, לפסגת החלום הציוני, מדינה ריבונית עצמאית המקיימת שלום מלא עם שכנינו. אבל, ידעת גם ששלום אמת ניתן להשגה רק ממקום של עוצמה והקפדת לאבטח את הדרך לפסגה".


מעטים החיים בינינו המבינים, ורבות עוד ייכתב, כמה הרים עקרת מקום המדינה ועד היום, כדי להבטיח את ביטחוננו ועליונותנו הצבאית. מה עמוקה הייתה האמונה שלך בשילוב הקדוש שבין מנהיגות מוסרית לעליונות צבאית, בכך שישראל חייבת להיות חכמה אך גם צודקת, נאמנה בכל עת לערכיה, כמדינה יהודית ודמוקרטית, דמוקרטית ויהודית.

 

 

ראובן ריבלין, ברק אובמה, בנימין נתניהו וביל קלינטון
 

ראובן ריבלין, ברק אובמה, בנימין נתניהו וביל קלינטון(חדשות 10)

ריבלין בהלוויית פרס: "אומה זו התברכה שאתה היית נשיאה"

הנשיא המשיך בדברי ההספד: "שמעון יקירי, היית היחיד בתולדות מדינת ישראל שכיהן בשלושת התפקידים הבכירים בממשלת ישראל, שר החוץ, שר הביטחון ושר האוצר. אתה היחיד שכיהן כראש ממשלה וכנשיא. לא אפריז אם אומר שיותר משהתברכת אתה להיות נשיאה של אומה אדירה זאת, התברכה אומה זאת שאתה היית נשיאה".

 

"בכל אלה היית לנו לראש אבל יותר מכל, אדוני וידידי, היית לנו ללב, לב שאהב את העם, הארץ והמדינה. לב שאהב את אנשיה, לב שדאג להם, לב רחב, לב גדול. האמונה העיקשת שלך באדם, באנשים הטובים, בניצחון הקדמה על הבערות, בניצחון התקווה על הפחד, הייתה מעיין הנעורים הנצחי שלך ובזכותה, היית מעיין הנעורים הנצחי של כולנו. האיש שחשבנו שגם הזמן לא יעצור".

 

ריבלין התייחס לביקורת הקשה שספג פרס לאורך חייו והצהיר כי מגיעה לו סליחה. "שמעון, אודה ולא אבוש, ערב ראש השנה על מפתן קברך בחלקת גדולי האומה, גם סליחה צריך לבקש ממך. גם סליחה נבקש ממך. מותר היה לחלוק עליך, למתנגדים הייתה החובה להביע דעתם, אבל היו שנים, בהן נחצו קווים אדומים בין יריבות אידאולוגית לאמירות ומעשים שמקומם לא יכירם".

 

בתום ההספד אמר הנשיא המדינה: "זהו יום עצוב שמעון, זהו יום עצוב. מסע החלומות שלך שהחל בוישניבה שבפולין, מגיע לסיומו בירושלים בירתנו, גם היא, חלום שהפך למציאות. מותך הוא אובדן אישי ולאומי אדיר כפי שהוא חותם של עידן, תום עידן הנפילים, שסיפור חייהם הוא סיפור דברי ימיה של התנועה הציונית ומדינת ישראל".

 

זו התחושה העמוקה שלנו היום. תחושה שתם פרק בחייה של אומה, תם פרק בחיינו. הפרידה שלנו ממך, היא גם פרידה שלנו מעצמנו. כשאנו רואים את מנהיגי העולם, ידידינו מקרוב ומרחוק, אשר הגיעו לכאן לחלוק לך כבוד אחרון, אנו מבינים שלא רק כאן אלא בעולם כולו יתגעגעו אליך. ואנחנו, כולנו, כבר מתגעגעים".


היה שלום, שמעון. האיש שדרכיו דרכי נעם וכל נתיבותיו שלום. נוח בשלום על משכבך והיה מליץ יושר לעם ישראל אותו אהבת כל כך. היה שלום אדוני הנשיא".

 

 

הנשיא האמריקני אובמה ושרת התרבות מירי רגב בטקס האשכבה לשמעון פרס
 

הנשיא האמריקני אובמה ושרת התרבות מירי רגב בטקס האשכבה לשמעון פרס(חדשות 10)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, היה הבא בתור להספיד את פרס, ועשה זאת בעברית ובאנגלית. "מכובדיי הרבים מארץ והעולם, באתם מרחוק לירושלים כדי לחלוק כבוד אחרון לשמעון פרס, אחד מהאבות המייסדים של מדינתנו, אחד מהמנהיגים הדגולים שקמו לעמנו. מנהיג בעל שיעור קומה בעולמנו. שמעון פרס המופלא".

 

"המנהיגים הרבים שבאו מרחבי העולם הם עדות למחוייבותו של פרס לשלום. פרס חי חיים בעלי משמעות, הוא סחף רבים עם תקוותו וחזונו, הוא היה איש גדול עבור ישראל ועבור העולם. ישראל והעולם מתאבלות על לכתו. אנחנו מוצאים תקווה במורשתו, כמו שאר העולם", הוסיף נתניהו באנגלית.

 

"פרס זכה לא רק לתוחלת החיים, אלא גם לתכלית חיים. הוא היה בן לדור שיצא משעבוד לחירות, ואחז בחרב דוד כדי להגן על מולדתו. שמעון פעל גדולות ונצורות להבטיח את כח המגן שלנו לדורות, ועל כן נתונה לו תודת הדורות. ובמקביל, עשה כל מה שביכולתו, בכל רגע מחייו הבוגרים להשיג שלום עם שכנינו".

 

"אין זה סוד ששמעון ואני היינו יריבים פוליטיים, אבל במהלך השנים נעשינו ידידים, אפילו קרובים. באחד ממפגשינו הרבים בשעת לילה מאוחרת בבית הנשיא שאלתי אותו: 'אמור לי שמעון, ממרום שנותייך, את מי הערצת ממנהיגי ישראל?' ולפני שענה אמרתי כי ברור לי שראה את בן גוריון מכונן עצמאותנו. באותה שיחה דיבר על בגין, רבין ואחרים בהערכה לתרומה הייחודית של כל אחד מהם".

 

"הוא הפתיע אותי כשציין את משה דיין - דיבר על אומץ ליבו בקרב, על המקוריות שלו ואמר גם שלמשה כלל לא היה אכפת ממה שיחשבו עליו, שהוא התעלם לגמרי משיקולים של פוליטיקה, היה מה שרצה להיות. שמעון העריך את התכונות הללו, אך ידע גם אמת נוספת - שאם רוצים להגשים דברים שמאמינים בהם, אי אפשר באמת להתנתק מהפוליטיקה, ולכן תמיד התקיים בו המתח בין המדינאי לפוליטיקאי. המריא על כנפי החזון, אבל ידע שמסלול ההמראה עובר בשדה החתחתים של הפוליטיקה".

 

הנשיא האמריקני אובמה וראש הממשלה נתניהו
 

הנשיא האמריקני אובמה וראש הממשלה נתניהו(חדשות 10)

נתניהו בהלוויה: "פרס חי חיים בעלי תוחלת ובעלי תכלית"

"ללהט של שמעון נחשפתי לראשונה על ההר הזה לפני 40 שנה, יומיים לפני המבצע באנטבה שבו נפל אחי. כשר הביטחון יחד עם ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל שמעון היה זה שאישר את המבצע. בהלוויה הוא נשא הספד שלא אשכח כל חיי. זו הייתה הפעם הראשונה בה פגשתי אותו. הוריי זכרונם לברכה, אחי ואני נפעמנו עמוקות מדבריו על יוני, על המבצע על הקשר לאבותינו ועל זקיפות הקומה של עמנו ובאותה רגע נוצר בינינו חיבור עז ומיוחד שאף פעם לא נותק".

 

"אתם יודעים לאיזה מסקנה מפתיעה הגיעה בחלוף הזמן? שנינו צודקים", אומר נתניהו. "המזרח התיכון הסוער שבו רק החזקים שורדים השלום לא יושג אלא מתוך הבטחה מתמדת של עוצמתנו, אבל התכלתי היא לא העוצמה, הכוח הוא אמצעי. התכלית היא קיום ודו קיום. קדמה , שגשוג ושלום, לנו לעמי האזור ולשכנינו הפלסטינים".

 

בני הזוג נתניהו עם אבו מאזן בהלוויה של פרס בהר הרצל
 

בני הזוג נתניהו עם אבו מאזן בהלוויה של פרס בהר הרצל(חדשות 10)

יו"ר הכנסת: "הגיל לא שיחק אצלך שום תפקיד, לעגת לו"

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, הספיד אף הוא את פרס. "'אני לא רוצה למות בעודי בחיים' אמר שמעון פרס, 'אני יודע שיבוא יום ואפנה את מקומי כמו כל אדם. אך אעשה שגיאה אם כל זמן שאני חי לא אעשה מה שאדם חי צריך לעשות'. משפטייך בנויים לתלפיות כיאה לאיש הגות וספר מושפע. אבל ניחנת בסגולה, מילים יפות לא היו תחליף לעשייה ולא הסתפקת באמירות. זכית להיות אחד מגדולי מעצבי פניה , דמותה וחוסנה של ישראל".

 

"היית פשוט בן אדם, איש חם ולבבי, רבים מאיתנו אנשי הציבור, מורגלים בהתנהגות מול קהל או מצלמות. אך הרשו לי לתת לכם הצצה קטנה אל אחורי הקלעים לאותם רגעים בהם היה מגיע ללשכתי פעמים רבות כנשיא המדינה, והוא כבר כבן 90. לא הייתה פעם שלא היה ניגש לכל אחד מעובדי לשכתי ושואל לשלומם".

 

"הגיל לא שיחק אצלך שום תפקיד, לעגת לו", אמר אדלשטיין, "התמקדת במה שעוד אפשר להספיק לקדם ולשפר ואצלך תמיד היה מה להספיק. למדנו ממך לעולם לא לוותר ולא להתייאש, היית לנו, לעם בישראל, מגדלור של אופטימיות , ממך שאבנו תעצומות נפש. אמרת שחלומך היה להיות רואה צאן ובכן הגשמת את החלום כי הפכת למורה דרך. כיהנת פרק זמן חסר תקדים בתולדות הפרלמנט הישראלי בכנסת".

 

"שימשת כותיק חברי הכנסת. כמעט יובל שנים היית חלק מתבנית נוף המשכן, בנאום ההשבעה לנשיא אמרת "אני עוזב את הבית הזה, ליבה הפועם של הדמוקרטיה, לאחר יותר ממחיצת חיי, אהבתי את הוויכוחיםפ, סערת הנפש וההתפייסויות, אני יודע שהבית הזה יכול לקבל החלטות היסטוריות". עקרונות אלו מנחים אותנו גם היום בבית המחוקקים".

 

נשיא ארה
 

נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, מספיד את שמעון פרס(חדשות 10)

ביל קלינטון: פרס התחיל כתלמיד נלהב, הפך למורה נערץ וסיים כחולם גדול

נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, הוסיף להספידו. "אתמול ראש הממשלה עשה משהו שהיה בלתי עולה על הדעת, הוא שלח ציוץ שהזכיר לנו שזה היום הראשון של ישראל ללא שמעון פרס. הוא היה בכנסת יותר מ-40 שנה. הוא היה משרת של הציבור. היה לי הכבוד לחלוק איתו שנים רבות. קודם בניסיונות המשותפים שלנו כדי לקדם שלום. הוא היה חבר ומישהו שיכולת להקשיב לו ולצחוק איתו. הייתי נדמה מהיכולת שלו לחיות ולראות כל יום מחדש".

 

"בדרכים רבות הוא מייצג מיליונים רבים שהוא נגע בהם", הוסיף קלינטון, "ישראל צפתה בו גדל מצעיר גאון עושה הכל בשביל לבנות ביטחון. הוא רצה את הטוב ביותר לכל הילדים, לילדים הישראלים וגם לילדיי השכנים וילדי העולם הגדול. הנשיא הזכיר לי קליפ שראיתי בטלוויזיה, בו שמעון רואיין ע"י צ'רלי רוז, והוא הסתכל עליו ושאל אותו 'כיצד אתה רוצה שיזכרו את המורשת שלך?' הוא אמר: 'אני מודאג יותר מהמחר מאשר מאתמול'".

 

"שמעון מותיר עוצמה, זה יותר ממספיק. אלו שבאו מקרב ומרחוק, מקבלים את ההתחייבות לשמור על מורשתו. לא משנה באיזה דרך נטייל, בכל פעם שאנחנו מגיעים למבוי סתום. פרס התחיל כתלמיד לנלהב, הפך למורה נערץ וסיים כחולם גדול. אני רוצה שתמיד נזכור את חיוכו המרהיב ומלא האור של פרס, ונדמיין", סיים קלינטון.

 

מיד לאחר סיום נאומו של קלינטון, עלה דוד ד'אור ושר את הפיוט "אבינו מלכנו", אותו ביקש פרס במפורש שיושר בהלוויתו.


הסופר עמוס עוז מספיד את שמעון פרס
 

הסופר עמוס עוז מספיד את שמעון פרס(חדשות 10)

הסופר עמוס עוז: כמעט כל מפלסי הדרכים נראו כתמהונים עד שהעתיד הוכיח צדקתם

"שמעון חברי הקרוב מאז שגיליתי את הסוד הכי כמוס ואינטימי שלו", אמר הסופר. "לפני יותר מ-40 שנה עמדנו בכניסה לחדר האוכל של קיבוץ חולדה, ורבנו עד חצות על עתיד המדינה והשטחים. שמעון היה אז נץ מארץ הנצים. השיחה נמשכה ואז גיליתי את הסוד, יותר מדימונה ומהגישושים להסכמי אוסלו. גיליתי את תמימותו העמוקה, שאינה ההפך מחוכמה או תחכום. תמימות שהיא האדמה הטובה שעליה ניצב התחכום וממנה צומחים המעשים הגדולים".

 

"לפני ששמעון פילס דרכים, כמעט כל מפלסי הדרכים והאנשים הגדולים שהקדימו את זמנם, נראו לרבים כבעלי חלומות תמהונים עד שבא העתיד והוכיח את צדקם, כך במדע באומנות ובספרות ובמדינאות. בגלל חלומותם הגדולים היו אלו שקראו לו 'בעל החלומות', כי בעל החלומות המקורי, מיוסף מספר בראשית, הוא הגשים את רוב חלומותיו, לקח לידיו ארץ גדולה שהייתה מפורקת בגלל משבר והעמיד אותה על הרגליים".

 

"הישראלים והפלסטינים לא יכולים לפצוח בירח דבש משותף, ולכן אין מנוס מלחלק את הבית הזה לשתי דירות ולהפוך אותו לבית דו משפחתי. עמוק בלב, כמעטא כולם בכל הצדדים יודעים את האמת הזאת. היכן האמיצים שיגישימו אותה? היכן ממשיכיו של שמעון פרס? בכל יום שישי 42 שנה, היינו שמעון ואני מדברים בטלפון שיחה ארוכה, לא רק על פניה של מדינת ישראל, לא רק ספרות אמונות ודעות אלא גם חיי הלב והנפש, השיחה הזו לא תיפסק".

 

"היום יום שישי, אין יום שישי שבשעה 17:00 לא תהיה ביני ובין שמעון שיחה. כל עוד ישראל תחיה, השיחה שלי ושל שמעון פתוחה ונמשכת. אני נפרד באהבה מחבר קרוב, מדינאי גדול, אדם שאהבתי מאוד".

 

"זוכרת אותו לוחש לי 'אין כמו הסלט של אמא'". צביה ולדן סופדת לאביה
 

"זוכרת אותו לוחש לי 'אין כמו הסלט של אמא'". צביה ולדן סופדת לאביה(חדשות 10)

בתו, פרופ' צביה ולדן: "אתה ראוי למנוחה נכונה"

בתו, פרופסור צביה ולדן, ספדה לו. "העולם יזכור את פרס הנחוש, שלעולם איננו עוצר, שממשיך לרוץ למרות המכשולים והנפילות שבדרך, אני זוכרת אותו בשנה האחרונה בערבי שבת בביתנו. כשהוא הראשון לקום לקידוש, מחזיק בידו את הברכון עם שירי השבת המודפס בגופן קטן, מפענח את מילות השירים דרך העדשות העבות של משקפיו. לא מדלג על אף מלה, שר במלוא הגרון", סיפרה.

"תיארו אותו כמי שהיטיב לנהל משא ומתן ומצא כל דרך אפשרית להשיג את מבוקשו", המשיכה ולדן, "אני הייתי עדה לגבר צעיר שהפעיל את כישוריו היצירתיים כדי להאכיל אותנו. שחתך סנדוויצ'ים למשולשים ולמעוינים. אבא שהפליא בהמצאותיו, שכל האמצעים היו כשרים בעיניו לפתוח לילד את הפה, לפתות אותו לאכול ולגדול".

פרופ' ולדן המשיכה לספר על אביה בחייו הפרטיים: "בעיני הציבור הרחב ייזכר כמי שסעד על שולחנות מלכים. אני זוכרת אותו ליד השולחן במסעדה צרפתית, כשהוא לוחש לי: 'זה טעים, אבל אין כמו הסלט של אמא'".

"ראו בו הרפתקן, שממהר לאמץ כל חידוש, אבל כשנישאתי ובחרתי להיקרא ולדן לקח לו כמעט שנה לעכל את הרעיון. כל פעם כשנכנסתי הביתה, היה מודיע בקול 'סוניה - תראי, גברת ולדן הגיעה...' מרוצה מעצמו כמו נער".

 

"אבא העריץ את התכונה הזאת שלה. רבים וטובים היו ימי שני חייו, וכל אותן שנים, היה איש מאוהב. מאוהב במשפחתו, מאוהב בעם ישראל, מאוהב במדינת ישראל, אוהב ימים לראות טוב ומאוהב בעתיד לבא".

בתום ההספד אמרה בתו של פרס: "אבא שלי איש חפץ חיים, מתגבר כארי לעבודת בוראו ושועט קדימה. ימים רבים רצתי אחריך. כעת עכשיו, בהרבה אהבה, שמע לי אתה ראוי למנוחה נכונה.

 

בנו של שמעון פרס, יוני פרס, מספיד את אביו
 

בנו של שמעון פרס, יוני פרס, מספיד את אביו(חדשות 10)

בנו, יוני פרס: "אבא היה אדם רגיש ואכפתי כלפי כל אדם"

גם יוני פרס, בנו של הנשיא התשיעי, ספד לאביו, וכמו אחותו בחר להתמקד בפן האישי ובחיי המשפחה של פרס."נולדתי וגדלתי לתוך מציאות שונה מזו של היום. הייתה לנו מדינה קטנה, צעירה ובמצב של מצוקה מתמדת. עקב כך, החליט אבא להקדיש את חייו למען המדינה ותושביה", סיפר יוני, "אחותי, אני ואחי גדלנו, טופלנו וחונכנו במסירות ואהבה על ידי אמי, סוניה, זיכרונה לברכה".

בילדותי זכיתי לצפות ולהאזין בהתפעלות לשיחותיו בבית עם סופרים, משוררים, אמנים ואנשי רוח", המשיך הבן בהספד, "למרות מכשולים וקשיים רבים בדרך, המשיך להתעקש ולהתמיד בדרכו הציבורית ולהגיע להישגים כבירים".

"אבא הגדיר את עצמו כביישן, למרות שהיה תמיד תחת הזרקורים. כנראה שירשתי ממנו תכונה זו", אמר, "היה בינינו קשר עמוק ומיוחד. למרות היעדרויותיו הרבות, תמיד הקפיד לדרוש בשלומנו ולהתעניין, גם ממרחקים גדולים. הוא עזר לי בשעות קשות שהיו לי וגם אני השתדלתי להיות לצדו בשעותיו הקשות, על אף תעצומות הנפש האדירות שהיו לו".

"אבא היה אדם מאד רגיש ואכפתי כלפי כל אדם באשר הוא. נטול אגו, מביט לכולם בגובה העיניים ותמיד קשוב, מתעניין ותומך. אהב מאד את המשפחה ולא פחות את חברי המשפחה החדשים שהצטרפו למשפחה מלוכדת ואהובה", סיפר יוני פרס בהלוויה.

 

"בשנים האחרונות, הייתה לו עדנה ותמיכה חוצת גבולות, בארץ ובעולם, וכל כך שמחתי לראותו מתמוגג מגלי האהבה, אשר גרמו לו להגיע לשיא פריחתו. כשנשאל אבא, מה היה רוצה שיכתבו על מצבת קברו לאחר מותו, הוא אמר, ללא היסוס, 'מת בטרם עת'. ואכן, אבי היקר, כך אני מרגיש - שהלכת מאיתנו בטרם עת. יכולת לתרום עוד רבות. אני נפרד ממך באהבה וגעגוע. נוח על משכבך בשלום", סיכם הבן.

 

בנו של שמעון פרס, חמי פרס, מספיד את אביו
 

בנו של שמעון פרס, חמי פרס, מספיד את אביו(חדשות 10)

בנו, חמי פרס: "לא שיערתי כמה עזה אהבתי אליך"

"היום אני מלווה אותך אל תחנת חייך האחרונה, למנוחת עולמים, בחלקת גדולי האומה בהר הרצל, חוזה המדינה", אמר חמי פרס, בנו של שמעון. באחד מספריך הרבים ליווית את הרצל במסע דימיוני ומופלא אל ארץ חדשה. זכית להיות אחד מהאבות המייסדים של ישראל. כזה היית כל חייך. איש חזון, חלוץ מגשים".


"קיימת את הבטחתך לסבך האהוב עת נפרדת מעליו כנער, בתחנת חייך הראשונה, בדרכך לארץ ישראל. לא שכחת להיות יהודי. ואני מבטיחך כאן - לא אשכח גם אני. את דרכך אין איש יכול להמשיך במקומך, אבל רבים מספור הולכים בנתיבך, כל אחת ואחד, על פי דרכו ובאמונתו. ואני בינהם, כמיטב יכולתי".

 

"עת הלכה מאיתנו, נחרטו בנו מילותיך: "אהבתיך ממבט ראשון, אוהבך עד יומי האחרון". אהבתכם היתה המתנה הראשונה והגדולה שהענקת לי, לרעייתי גילה ולשלושת ילדינו. את אהבתי לשניכם אני נושא מיומי הראשון, ובליבם של אשתי וילדי, לעד".

 

"נזכור אותך בכל אשר נלך, ובכל שנעשה. נזכור אותך במילים, ונזכור אותך בספרים. נזכור אותך בשירים ונזכור בניגונים. בשבילי הארץ שהקמת, ובמפעלים האדירים שבנית. עיניך החכמות ישתקפו אלינו במבטם של חבריך ואוהביך, בארץ ובעולם, להם היית מנהיג, מורה דרך ואב רוחני. דמות מופת, בן נאמן לעמך ולארצך. פעלת למען הבטחון והשלום יותר מכל אחד מאיתנו, בנחישות מתמדת".


"לא חסכת מכוחותיך הרבים, והם מעולם לא כלו. ידעת למצות כל רגע בחייך, עד תום. נזכור אותך כמי שגדולתו נבעה מלהט לשרת ענין גדול, ולא מתשוקת שלטון. מאחוריך מורשת עצומה, עמוקה, רחבת היקף. לא אשכח את שלמדתי ממך לאורך חיי. ככל שבגרתי, התקרבתי אליך יותר. וככל שקרבתי, נוכחתי בגדולתך. ענק בדורו".

 

"עוד בחייך הספקתי לומר לך שאני אוהב אותך. אך לא שיערתי עד כמה עזה אהבתי אליך. רק כאב האובדן וצער הפרידה שאופף את כולנו כאן יחד, למדוני. לבטח נצעד בדרך שסללת לנו. הייה שלום מורי ורבי. נוח בשלום אבא וסבא אהוב שלנו".

 

נשיא ארה
 

נשיא ארה"ב ברק אובמה בהלוויית שמעון פרס(חדשות 10)

נשיא ארה"ב, ברק אובמה: "פרס הוכיח שצדק ותקווה נמצאים בלב הרעיון הציוני"

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, היה אחרון המספידים. "אין כבוד יותר גדול יותר בשבילי, כאן בירושלים, להיפרד מחברי שמעון פרס, שהראה לנו שצדק ותקווה נמצאים בליבו של הרעיון הציוני. חיים חופשיים במולדת שזכינו לה, חיים בטוחים, באומה שיכולה להגן על עצמה בעצמה. חיים שיש בהם ידידות ועם עמים שאפשר לסמוך עליהם כבעלי ברית תמיד".

 

"אלה היו חייו של שמעון פרס, זהו סיפורו של העם היהודי, זה הסיפור של העם היהודי במאה האחרונה והכל התאפשר בזכות דור המייסדים כמו שמעון פרס. שמעון פעם אמר שהמסר של העם היהודי לאנושות הוא שהאמונה ומחזון מוסרי יכול לנצח כל הסכמה. בשביל שמעון החזון הזה היה מוטבע בראייה אמיתית של העולם".

 

"'שמעון תישאר יהודי' , עם האמונה הזו הוא מצא את ביתו ואת כוונותיו אבל הוא עדיין היה נער כשסבו נשרפו כשהיה בחיים. פסי הרכבת שנשאו אותו לארץ המובטחת גם שלחו הרבה אנשים למחנות השמדה, ולכן מגיל צעיר הוא נולד לאכזריות שיכולה להיות באנושות. הדרך שבה קבוצה אחד יכול לגזול אנושיות מהצד האחד. שיגעון האנטישמיות שמכתים את ההיסטוריה".

 

"במקום זאת, היא הרחיבה את הדמיון שלו והעניקה לו את היכולת לראות בכל האנשים כראויים לכבוד. זה אפשר לו לראות לא רק את העולם כפי שהוא אלא כפי שהוא צריך להיות. מה ששמעון עשה כדי לעצב את סיפורה של ישראל מתועד היטב. החל בקיבוץ שייסד עם אשתו סוניה הוא החל בבניית קהילה למופת, בן גוריון קרא לו לשרת בהגנה כדי להבטיח שיהיה חופש וביטחון לעם היהודי".

 

"קראו לו נאיבי, מה שהוא חלק עם משפחתו וחברים קרובים, הוא התעלם מהמבקרים. אני יודע משיחותיי איתו שהמרדף אחר שלום לא היה נאיבי. בכל יום הוא הוא קרא בשמות בני משפחתו שאבדו. אני בטוח שהוא גם כעס לשמוע את אותם מבקרים קוראים לו נאיבי ואני לא חושב שהוא היה נאיבי, הוא הבין מתוך ניסיון שביטחון אמיתי יגיע משלום עם שכנים. 'אנחנו ניצחנו את כולם', הוא אמר על מלחמת ישראל, 'אבל לא זכינו לנצחון הגדול שרצינו שהוא שחרור מהצורך לנצח'".

 

"כאמריקאי נוצרי, נולדתי בהוואי, המקום הרחוק ביותר מהמקום של שמעון. מאוד התכבדתי בידידות שלי עם אדם מבוגר וחכם, חלקנו אהבה למילים, ספרים, היסטוריה, וכמו פוליטקאים רבים אחרים חלקנו את האושר בזה שאנחנו שומעים את עצמנו מדברים".

 

"אני חושב ששנינו הבנו שאנחנו כאן רק בגלל ששיקפנו את הסיפור המדהים של שתי האומות שלנו. שמעון הוא הסיפור של ישראל והעם היהודי. העם היהודי לא ויתר על הרצון לחזור הביתה, עם שסבל מדיכוי ומעולם לא ויתר על האמונה בטוב. גם שמעון מעולם לא ויתר על אמונה בטוב. הוא מזכיר לנו שישראל, כמו ארה"ב, לא נבנתה על ידי צינידקנים, אנחנו קיימים כי סירבנו להיות קשורים בכשלי הערב ושמעון פרס מעולם לא היה ציני. והאופטימיות הזו, גם שכשל הראיות מראות אחרת, הוא אמר שמחר יהיה טוב יותר".

 

"האחרון בדור המייסדים, שמעון השיג דברים בחייו אבל הבין שיחיה בסוף זמנו. ישראל בטוחה בשלום צודק ובר קיימא. הדור הבא של ישראל בידיו. 'ובחרת בחיים' - תבחרו בחיים. עבור שמעון, בואו נבחר בחיים כמו שהוא בחר. בואו נהפוך את עבודתו לעבודתנו, ושהאל יברך את המדינה הזאת ואת העולם הזה שהוא כל כך אהב". אובמה הוסיף בעברית: "שמעון, תודה רבה חבר יקר".