,

תחקיר חשבון המים: מדווחים פחות, משלמים יותר

חשיפת חדשות10 מראה כי מיליון בתי אב בישראל משלמים חשבונות מים מנופחים ללא ידיעתם, בשל תיקון ברפורמת המים הקובע כי החישוב ייעשה לפי שתי נפשות לבית אב. שימו לב לחשבונות שלכם, גם אם דיווחתם על מספר נפשות גדול יותר

(5:47 דקות)

עם השנים מעוטות הגשמים, מדינת ישראל מתייבשת. אולם תחקיר חדשות10 חושף כי מחצית מתושבי ישראל משלמים חשבונות מים מנופחים ללא ידיעתם, זאת בעקבות התיקון ברפורמת המים הקובע כי החישוב ייעשה לפי שתי נפשות לבית אב.

 

לפני כשנה, הוחלט שהפתרון למשבר המחסור במים יהיה היטל בצורת, בגללו נאלצו תושבי ישראל למלא טפסים, שבאמצעותם הצהירו כמה נפשות יש בבית, כך שחשבון המים לא יעשה גבוה מהרגיל.

 

בפועל, הרבה מאוד אנשים לא הגישו את הטופס הזה, ובסופו של דבר קנסות הבצורת בוטלו. אולם גם אלה שדיווחו סובלים מהעובדה כי בדיווח על חשבון המים צויין כי בביתם חיות שתי נפשות בלבד.

אילנה רובין מרעננה, מספרת על שינוי מחמש נפשות בבית - לשתיים. "אם אני חייבת לעירייה כסף, אם אני מאחרת, לוקחים ממני ריבית. פה לא מעדכנים את הציבור וגם שפועלים לפי דרישתם, עדיין לא מעדכנים את המערכת".

 

מהתחקיר עולה, כי מקור הבעיה נובע מהטפסים אותם הציבור נדרש למלא. "הבעיות נובעות מזה שאנשים לא דיווחו בזמן, חלק מהעניין הוא שיש עלינו עומס יוצא דופן, כך שנאנקים תחת כובד המשימה", אמר דוד קוכמייסטר, יו"ר פורום מנכ"לי תאגידי המים בישראל.

 

למרות שהיטל הבצורת בוטל, נכנסה בחודש ינואר האחרון רפורמת מים חדשה, לפיה נקבע שמשפחה שלא מילאה את טופס הדיווח תחושב אוטומטית כבעלת שתי נפשות בלבד ותשלם היטל באם תחרוג מהכמות המוקצת לה. 60% מבתי האב בישראל, מעל מיליון בתי אב, לא העבירו דיווח מעודכן או שפרטיהם לא נקלטו כהלכה. "מי שמרוויח מזה היא קופת המדינה", מסביר קוכמייסטר, "בחשבון הכללי נוספים לה סכומים גדולים יותר".

 

בתגובה, רשות המים טוענת כי נתנו הנחייה לתקן את הטעויות ולהחזיר לאנשים את כספם ששולם ללא צורך. באם אתם רוצים לחסוך - בדקו היטב על כמה נפשות אתם משלמים.