,

הבית הלבן על הסכם האורניום: נמשיך במסלול הסנקציות

מבוכה בוושינגטון בעקבות ההסכם שהעביר את העשרת האורניום האיראני לאדמת טורקיה • רוסיה וסין עלולות לסרב כעת להטלת סנקציות על איראן • בישראל מעריכים שההסכם ישפר את עמדת איראן בדרך לפצצה, ובטהרן חוגגים: "נמשיך להעשיר אורניום בשטחנו"

(5:06 דקות)

ההסכם שהושג בעניין העשרת האורניום האיראני בשטחי טורקיה הקפיץ גורמים בבית הלבן מכסאותיהם. הבית הלבן הכריז הערב (שני) כי ההסכם אינו מספק את ארצות הברית וכי לאור הרקורד הבעייתי של איראן, "התרגיל הזה מעלה חששות כבדים שאיראן מנסה להתחמק מהצעדים שהיא מנסה לבצע".

בוושינגטון מבהירים כי לא מקובל על העולם המערבי שאיראן תמשיך להעשיר אורניום ברמה של 20% לאחר העברת העשרת האורניום לטורקיה. האמריקנים גם אומרים שהכמות שעליה מדובר - 1,200 ק"ג - הייתה נכונה להסכם שנוסח לפני שנה ולא למצב הנוכחי, בו לאיראן יש הרבה יותר אורניום. כך או כך, הממשל האמריקני מתכוון להמשיך במסלול הסנקציות.

מעבר לכך, החשש הוא שבעקבות ההסכם החדש רוסיה וסין עלולות לסרב כעת להטלת סנקציות על איראן. שתי מדינות אלה היו ועדיין נמצאות על כף המאזניים בנושא זה וההסכם ללא ספק עלול לבשר רעות עבור המערב וישראל בהקשר זה.

החשש: העלמת עין מדרכה של איראן לפצצה

לטענת גורמים בישראל, בהסכם מסתמנות שתי סכנות ברורות. הראשונה: שהמערב יאמין לאיראן ש-1,200 הק"ג שיצאו לטורקיה הם היחידים שיש לה, אבל למעשה קיימת כמות זהה שמועשרת בכורים התת קרקעיים באיראן. בטהרן חוגגים ומבהירים היום: "נמשיך להעשיר אורניום בשטחנו". הסכנה השנייה היא שההסכם עלול להרגיע את העולם באשר להמשך הדרך של איראן לפצצה. בישראל מעריכים בהקשר זה כי ההסכם ישפר את עמדת איראן בדרך ליעד זה.

במקביל לכל זה, נראה כי נשיא ברזיל מנסה לחזק את מעמדו כשחקן בכיר בזירה הבינלאומית, ולכן לקח חלק בהסכם. הוא נחשב בעיני רבים למטאור חדש בשמיה של הפוליטיקה הבינלאומית. ברזיל היא מדינה שנתפשת כמעצמה כלכלית עולה וכבעלת קשר קרוב עם המערב. מעורבות הנשיא היא זו שהובילה בין השאר למבוכה בארצות הברית.

ההסכם שהושג בין איראן, ברזיל וטורקיה קובע כי העשרת האורניום תיערך מחוץ לטהרן על אדמת טורקיה. כידוע, ברזיל וטורקיה ניסו להוביל מאמץ דיפלומטי שימנע הטלת סבב רביעי של סנקציות על איראן ולחצו על טהרן לקבל את היוזמה שלהן להעשרת האורניום מחוץ לגבולותיה באופן שניתן יהיה לפקח עליו - וזאת בתמורה לאספקה שוטפת של דלק גרעיני למתקניה.

(תמונת רקע - gettyimages / אימג'בנק)