,

תרמית הליסינג - התביעה הייצוגית בדרך

בתחקיר ששודר בחדשות 10 סופר איך מוכרים מכוניות במגרשי היד השנייה של חברות הליסינג בלי שניתן לקונים לראותן. היום נחשפים החוזים שכובלים את הקונים למוכרים - וגם תביעה ייצוגית שבדרך

(3:57 דקות)

אמש נחשפה בחדשות 10 תרמית הליסינג: אתם מגיעים לקנות כלי רכב מיד שנייה, אבל המכונית שבה חשקתם לא נמצאת במקום. נציגי המכירות מבקשם מכם מקדמה כדי להביא את המכונית מהסניף המרוחק, ובתוך כך מחתימים אתכם על חוזה שמסנדל ונועל אתכם אצלם בלי החזר כספי, גם אם המכונית שתגיע בקרוב היא לא מה שחשבתם.

היום נראה לכם על מה בדיוק אתם חותמים – לא סתם נייר אלא חוזה רשמי לרכישת רכב שלא ראיתם. בחוזה מכירה של חברת "אלבר" נרשם לדוגמא: "הקונה מצהיר כי בדק את מצבו החיצוני והמכני (של הרכב) וכי הינו מוותר על כל תביעה או טענה. הקונה יפקיד מקדמה על סך 2,500 ש"ח".

בחוזה של חברת "אלדן" נכתב: "הקונה מצהיר כי ראה, חקר ובדק, במצבו הטכני, מכני, חיצוני, רישיונותיו וכל הקשור אליו ולגביו וכי הינם לשביעות רצונות... ואין לא ולא יהיו לא כל טענות או תביעות בגין פגם, אי התאמה או קלקול כלשהו... במקרה של ביטול העסקה ע"י הלקוח, יחוייב הלקוח בסך 2,000 ש"ח דמי ביטול".

בחוזה של חברת "שלמה-סיקסט" נכתב: "הקונה מצהיר כי הוא בדק, בחן וראה את הרכב, את מצבו, רישיונותיו, מצב רישום הבעלות בו, השימוש שנעשה ברכב... רישומי הרכב על פי דין, מצבו החיצוני, המכני והמשפטי של הרכב, וכי מצא את הרכב לשביעות רצונו המלאה". כל זאת - בלי לראות את הרכב עצמו. ובינתיים, התביעה הייצוגית בדרך.