כך קשישים שנפצעים מוזנחים בתהליך השיקום והופכים לסיעודיים

אלפי קשישים וקשישות בישראל מנותחים בכל שנה. ההליך הרפואי עובר בדרך כלל בהצלחה אלא שהמדינה לא יכולה לספק לרבים מהם שׁירותי שיקום לאחר הניתוח, מה שמביא להידרדרות במצבם עד כדי הפיכתם לסיעודיים ונטל הטיפול נופל כמעט תמיד על הילדים. הפרק השלישי בסדרת הכתבות "צער גידול הורים"

אביבה צח בת ה-80 נסעה עם קבוצה של חברים לטיול בבולגריה ושם נפלה ושברה את מפרק הירך. זהו אחד השברים הנפוצים ביותר בגיל השלישי.  וצח היא לא היחידה, אחד מכל שלושה קשישים מעל גיל 80 יסבול ממהלך חייו מאחד מסוגי השברים הבאים: בין אם זה שורש כף יד, כתב, צוואר הירך, אגן ובעיקר חוליות עמוד שדרה, שם המספר הכי גדול של שברים והמספרים פשוט בלתי נתפסים בהיקף שלהם.

 

פרופסור סלעי משה, מנהל החטיבה האורטופדית באיכילוב מסביר כי כיום חלק גדול מהקשישים נחשבים לפעילים: "הם כמו גברת צח, רוכבים על אופניים, מבלים יותר. צריך למנוע מצב ריתוק למיטה, לבית, לכיסא, כי זה כמעט גזר דין מוות אז אחת ממטרות הניתוחים זה להביא את גברת צח מחר בבוקר כדי שתתחיל ללכת עם ההליכון".

 

>> לכתבות הקודמות בסדרה "צער גידול הורים":

המציאות של מיליון וחצי ישראלים שמטפלים בהוריהם הקשישים

כך הקשישים הסיעודיים נאלצים להתמודד עם מסע בירוקרטי בלתי נגמר

 

 

 

 

בכל מקרה של שבר שמצריך ניתוח, ככל שהניתוח והקיבוע יבוצעו מהר יותר, כך ניתן יהיה להתחיל בתהליך השיקומי. כשמדובר בקשישים, דחיפות הניתוח משחקת תפקיד מרכזי.

 

כשחולים צעירים מנותחים ונכנסים להליך שיקומי ארוך, עוטף אותם צוות רפואי נרחב שכולל רופאים, אחיות, פיזיותרפיסטים ומרפאים בעיסוק. בחולה קשיש, שזקוק למסגרת שיקומית אינטנסיבית יותר - יאושפז מחלקה שיקומית בה חסרים לפחות מחצית מאנשי הצוות האלה.

 

לוחם צה"ל, למשל, ישוחרר מבית החולים רק כשהתנאים שיהיו לו בבית וקהילה יהיו מותאמים עבור צרכיו החדשים ועבור המשך תהליך השיקום. קשישים, לעומת זאת, משוחררים כשצריך לפנות מיטה במחלקה, גם אם הבית עדיין לא ערוך לקליטתם.

 

כשמדובר בקשישים, רק מי שיש לו מערכת תמיכה חזקה - יכול למצות את פוטנציאל השיקום. אחרת - הוא עלול לאבד את עצמאותו במהרה. לאביבה מחכה עכשיו תקופת התאוששות ארוכה אבל הודות לנחישות שלה ולמשפחה שעוטפת אותה, סיכוי טוב שתוכל לטייל עם חברותיה בעולם.