,

הרב הראשי לשעבר מרדכי אליהו הלך לעולמו בגיל 81

אחד מבכירי הציונות הדתית נפטר לאחר שהיה מאושפז במשך חודשים בבית החולים "שערי צדק" בשל בעיות בליבו • במהלך השנים הפך הרב אליהו לאחד המנהיגים החשובים של הציבור הדתי-לאומי בישראל

(2:52 דקות)

בבית החולים "שערי צדק" בירושלים נפטר היום (שני) הרב הראשי הספרדי לשעבר של ישראל הרב מרדכי אליהו. הוא היה בן 81 במותו. מסע ההלוויה של הרב אליהו ייצא הלילה ב-22:00 מבית מדרש "היכל יעקב" בגבעת שאול שבירושלים אל הר המנוחות בבירה.

 

הרב נודע בעיקר כמנהיגה של התנועה הדתית לאומית, והיה מהמתנגדים הראשיים להתנתקות והפינוי מגוש קטיף. היה מאושפז בחודשים האחרונים בבית החולים עקב אירוע לב שעבר. בימים האחרונים מצבו הידרדר וכאמור הוא נפטר.

בשנים האחרונות הידרדר מצבו הרפואי של הרב בעקבות סדרה של אירועי לב ואירוע מוחי שעבר. בשנת 2008 נותח הרב בניתוח לב פתוח, לאחר שהרופאים שביצעו בו צינתור גילו סתימה בעורקיו. לאחר הניתוח התאושש הרב במהלך מספר חודשים בביתו.

הרב אליהו נולד בשנת 1929 בעיר העתיקה בירושלים. בשנת 1960 הוסמך לתפקיד של דיין על ידי הרבנות הראשית והפך לדיין הצעיר ביותר בארץ. כעבור ארבע שנים עבר הרב אליהו לכהן כדיין בבית הדין הרבני הגדול בירושלים ובשנת 1983 נבחר לתפקיד הרב הספרדי הראשי במקום הרב עובדיה יוסף, תפקיד בו כיהן עד שנת 1993.

מהמתנגדים הראשיים לפינוי מגוש קטיף

במהלך השנים הפך הרב אליהו לאחד המנהיגים החשובים של הציבור הדתי-לאומי בישראל ואלפי בני אדם נחשבים לחסידיו. עם זאת, יש גם כאלה שלא מקבלים את פסיקותיו, הנחשבות למחמירות, וטוענים כי דרכו קרובה יותר לציבור החרדי מאשר לציבור של הציונות הדתית.

לפני תקופת ההתנתקות הכריז הרב אליהו, הידוע בעמדותיו הימניות, כי אסור לסייע לה בשום דרך ואף אמר כי לא תצא אל הפועל. אולם, חודשיים לפני ביצוע התכנית הצהיר כי הוא מתנגד לסירוב פקודה ולחסימת כבישים. אחרי שהושמעה ביקורת על דבריו המתונים לכאורה, הבהיר הרב את דבריו ואמר כי על החיילים לומר "איני יכול" ולבכות לצד משפחות המפונים.