,

מוות מעבר לפינה

האם הייתה דרך למנוע מדודו טופז לשים קץ לחייו? על פי בכירי הפסיכיאטרים בישראל התשובה לשאלה הזאת היא "לא": "מי שרוצה מאוד להתאבד - יצליח במוקדם או במאוחר". אבל יש גם מי שחושב אחרת

(2:00 דקות)

"אנשים מתאבדים גם בבית חולים פסיכיאטרי כששומרים עליהם. אנשים מתאבדים בכל מקום. מי שבאמת נחוש לשים קץ לחייו, עתיד להצליח". את הדברים האלה אומר לא אחר מאשר פרופסור צבי זמישלני, מנהל בית החולים גהה, אחד מבכירי הפסיכיאטרים בישראל.

הוא מסביר גם מדוע לא היה ניתן למנוע את התאבדותו של דודו טופז: "דודו היה שייך לאותה קבוצה של אנשים מצליחים, נרקסיסטים, שרצו מאוד להצליח. הבעיה עם האישיות הזאת היא שהאנשים האלה מאוד טובים בלהצליח ופחות טובים כשלא הולך. המוות הוא אחד הפתרונות הדרמטיים עבורם כשהם לא מצליחים".

הטענות המרכזיות של המשפחה ושל הקרובים לטופז הן כיצד אדם שניסה להתאבד לאחרונה והיה במצב נפשי קשה הצליח לממש את תוכניותיו ללא הפרעה. "אני לא בטוח שיש כאן אשם", אומר זמישלני.

לא רק פרופסור זמישלני חושב כך. בנייר עמדה שהוציא לאחרונה איגוד הפסיכיאטרים בישראל, נכתב בשחור על גבי לבן: יכולת הניבוי במקרה הבודד אינה גבוהה כלל ועיקר ובמקרים רבים לא ניתן למנוע את ההתאבדות.

אבל יש גם מי שחושב אחרת. "טופז היה במצב של סיכון ממדרגה ראשונה", אומר פרופסור ישראל אור-בך, חוקר התאבדויות מהמרכז הבינתחומי שבהרצליה. "אם זה קרה, סימן שמי שהיה צריך לשמור עליו לא עקב אחר הנהלים של השמירה".