,

הסנגוריה: ההודאה ברצח דפנה כרמון נגבתה שלא כדין

יותר מ-27 שנים אחרי רצח החיילת דפנה כרמון מחיפה, הציגה הסנגוריה הציבורית ראיות חדשות שעשויות לזכות שניים מהמורשעים ברצח • לטענת אנשי הסנגוריה, הודאתם של השניים הוצאה בכוח וכן עשרות ראיות בפרשה לא הועמדו לעיונה של ההגנה • חוקר רצח כרמון: אין שחר לביקורת

  • פורסם ב:
  • 05/07/2009 15:15
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/07/2009 15:15
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

(1:48 דקות)

אחרי 27 שנים: פרשת רצח החיילת דפנה כרמון ייפתח מחדש? במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינסה היום הסניגוריה הציבורית, הוצגו ראיות לכאורה שאמורות לזכות את שני האחים כמאל סביחי ומוחמד סביחי, שיושבים בכלא למעלה מ-25 שנה. לטענת הסניגוריה, הרשעתם התבססה בין היתר על הודאות שווא, התערבות חוקרים והפעלת לחץ על השניים.

במסיבת העיתונאים הציגה הסנגוריה מסמכים רבים מחקירת הפרשה, שהוסתרו ולא הועברו לידי ההגנה. חלק מהמסמכים אף הושמד, לטענתם. בין היתר התגלו תיק קלסר של חומר חקירה שהוסתר מעיני ההגנה ובו מסמכים שיש להם השפעה ישירה על התיק, תמלילי חקירות שלא תועדו וקיומו של מדובב שהדריך את החשודים איך להודות ברצח.

הסנגוריה הציבורית גילתה, כמו כן, שרטוטי טיוטא שניתנו לחשודים כדי לתאר בקלטת שיחזור הרצח את הדרך בה אספו, לכאורה, את כרמון, היכן אנסו אותה ואף היכן השליכו את גופתה. לטענתם, המשטרה הפעילה בפרשה זו לחץ כבד על החשודים והוציאה מהם הודאת שווא. בין היתר עשתה המשטרה, לטענתם, שימוש במעצרים לא חוקיים של קרובי משפחתם באמצעותם איימו על החשודים.

לאור הגילויים החדשים בפרשה מתכוונים בסניגוריה הציבורית לבקש מבית המשפט העליון לקיים משפט חוזר לאחים סביחי שהורשעו ברציחתה של כרמון.

לדברי הסנגורית הציבורית הראשית, העורכת-דין ענבל רובינשטיין, הגילויים חדשים מצביעים על התנהלות פסולה ולא חוקית של גורמי החקירה בתיק. "הגילויים החדשים מעלים חשש כבר שנגרם למורשעים עוות דין", הסבירה רובינשטיין בראיון ל"גלי צה"ל".

"בבקשה מפורטות ראיות חדשות ראיות שלא הוצגו במשפט הקודם או בבקשה למשפט חוזר. אנחנו מאמינים שההרשעה מבוססת על הודאות שווא ועל שקרים של אנשים המשטרה שהעידו אז", דברי הסנגורית הציבורית הראשית.

סגן-ניצב בדימוס שמואל מרמלשטיין, שהיה החוקר בפרשת רצח דפנה כרמון לפני 27 שנים, מתח ביקורת על דרישת הסנגוריה הציבורית והדף את הטענות להתערבות בעייתית של השוטרים בחקירה ולהודאות שווא שהוצאו בכוח.

החוקר בפרשה: אין שחר לביקורת, שחזור הרצח בוצע ללא דופי

"הייתי נוכח בכל השחזורים, ואני חושב ששחזור אחד או שניים עשיתי אני בעצמי. אנחנו בעצמנו תיעדנו, בוודאות מוחלטת, שהם אלה שהובילו אותנו למקום וסיפרו לעיני המצלמה מה אירע", אמר מרמלשטיין.

"היו כמה וכמה ראיות, שאפשר לראות בתיק, יותר מאשר מההודאות והשחזורים שלהם", ציין החוקר, "אם אנחנו סומכים על בתי המשפט אז כנראה שהיו מספיק ראיות להרשעתם".

כמאל ומוחמד סביחי הורשעו ב-1987 בבית המשפט המחוזי בחיפה, יחד עם עאטף סביחי ואחמד קוזלי, בחטיפה לשם ביצוע אונס, אונס ורצח. השניים האחרונים הורשעו אף ברצח הנער דני כץ ב-1983 ועל הארבעה נגזרו מאסרי עולם.

תחילת הפרשה ב-11 ביוני 1982, אז יצאה כרמון, חיילת בת 19, יחד עם חברה מביתה בחיפה, לבקר אצל הורי חבריהן שהיו בצבא. סמוך לחצות יצאה כרמון לבדה בחזרה לביתה, אך לא שבה. כחודש לאחר מכן, מצא רועה צאן את שרידי גופתה בקרבת הכביש המוביל לעוספיה.

כמעט שלוש שנים לאחר הרצח, הציע אחמד קוזלי, שנעצר בפרשת רצח הנער דני כץ , למסור מידע לחוקריו תמורת הפיכתו לעד מדינה. המידע שמסר הוביל למעצרם של שלושת הנאשמים הנוספים, האחים כמאל ומוחמד סביחי ובן דודם עאטף סביחי, שהודו במשטרה בחשדות שיוחסו להם.