גם אם יועמד לדין - נתניהו יוכל להחזיק בתפקידו עוד תקופה ארוכה

גיוסו של הרו כעד מדינה אמנם מסמנת תפנית בחקירות תיקי 1000- ו-2000, אולם ראש הממשלה לא הולך לסיים את תפקידו מחר. כפי שאמרה שקד, גם אם יוגש כתב אישום נתניהו יוכל להישאר רה"מ, אך זה יהיה צעד חסר תקדים • פרשנות

ראש ממשלה בחקירה: גיוסו של הרי הרו כעד מדינה, לצד חשיפת החשדות נגד נתניהו בתיקי 1000 ו-2000. במערכת הפוליטית גוברות הקריאות להתפטרותו של נתניהו, ואילו תומכיו יצאו להפגנת תמיכה מול ביתו של היועמ"ש.


אם היו אומרים לנתניהו לבחור את מי הוא הכי פחות רוצה ש"ייפול" בידי החוקרים, ללא ספק מדובר בהרו. זאת לאור העובדה שהרו מחזיק בכל המידע הקשור בין נתניהו לאנשי עסקים אמריקניים, אשר המוכרים שבהם הם רון לאודר וארנון מילצ'ן.

 

>> ראש ממשלה בחקירה - כתבות נוספות:

נתניהו על החקירות: "לא מתייחס לרעשי הרקע וממשיך בעבודה״

לאחר ההסכם עם הרו: החל מאבק הירושה על החלפת נתניהו· פרשנות

יחסי אדלסון-נתניהו בצל חקירת תיק 2,000: "ישראל היום" נגד רה"מ?

 

הרו היה אחראי מטעם ראש הממשלה לתחזק את הקשר בינו לבין אנשי העסקים הללו, על הדברים שניתנו לו והלגיטימיות שלהם, הפגישות בין הצדדים ועוד. הרו יודע בדיוק מה מתרחש בחצר האחורית של נתניהו, ואם הוא הולך לחשוף את הכל, מדובר ברעידת אדמה ללא ספק.

 

האיש האחרון שרה
 

האיש האחרון שרה"מ היה רוצה שייחקר. נתניהו והרו(חדשות 10)

עם זאת חשוב לציין כי למרות ההתפתחות המשמעותית בחקירה, סביר להניח שזה לא יגרום לנתניהו לעזוב את תפקידו לפחות בשנה הקרובה. השבוע אותתה שרת המשפטים אילת שקד על כוונותיו של נתניהו לאור החשדות, ואמרה כי אין כל חובה חוקית להתפטר במקרה של הגשת כתב אישום.


ועם זאת, אם אכן יוגש כתב אישום ונתניהו לא יתפטר, יהיה זה צעד חסר תקדים בהיסטוריה הפוליטית בישראל. החוק היבש מאפשר לראש הממשלה להחזיק במשרתו, כל עוד אין גזר דין חלוט. ואולם בעבר קבע בג"ץ כי ליועץ המשפטי שמורה הזכות להכריז על נבצרותו של רה"מ, באם החקירה פוגעת בהתנהלותו.


בעולם ישנן גישות שונות ביחס לראשי מדינות שהסתבכו בפלילים. כך לדוגמא בצרפת, הליכים פליליים מוקפאים כליל עד שמסתיימת כהונתו. כמו צרפת גם באיטליה, אך ברוב מדינות אירופה, ניתן לחקור ואף להעמיד לדין מנהיגים, זאת בכפוף למגבלות מסוימות.