תחקיר הפיגוע בירושלים: חייל חמוש ברח מהזירה, שוטרים טעו בזיהוי רכב המחבל

בלעדי לחדשות 10: מחקירת המשטרה של פיגוע הירי שהתרחש ביום ראשון בירושלים, ובו נרצחו שוטר יס"מ ואזרחית, עולה כי האירוע ארך כארבע דקות בלבד, ושחייל שהיה בזירת הפיגוע ושנשא נשק מסוג תבור נמלט מהזירה מבלי שהגיב. בנוסף, שנורו לעברו של המחבל בין 25 ל-30 כדורים

  • פורסם ב:
  • 13/10/2016 23:02
  • |
  • עודכן ב:
  • 14/10/2016 10:10
  • |
  • כתבים:
  • יוסי אלי

ארבעה ימים לאחר פיגוע הירי בירושלים בו נרצחו שני בני אדם, תחקיר של המשטרה חושף מספר תקלות קשות אודות מסע הירי הרצחני. בתוך כך, הותר לפרסום כי המחבל הוא מסבאח אבו סביח, בן 39 משכונת סילוואן שבמזרח ירושלים.

 

מחקירת הפיגוע עולה כי המחבל החל בירי בגבעת התחמושת והוא נוטרל בשכונת שמעון הצדיק. המצוד שהתנהל אחריו נערך כאמור בגבעת התחמושת והסתיים לאחר כארבע דקות והתרחש בשלוש זירות שונות.

 

>> כתבות נוספות אודות פיגוע הירי בירושלים:

המחדל: המחבל נעצר שלוש פעמים ב-10 הימים האחרונים - ושוחרר

אלמנת השוטר שנרצח בירושלים: "הוא שמר על המדינה בשביל להגן עליי"

תיעוד קשה: ירי המחבל בפיגוע ליד גבעת התחמושת

 

הפיגוע החל כאשר רכב מסוג טויוטה עצר בתחנת הרכבת הקלה בגבעת התחמושת, ונהג הרכב, המחבל, פתח בירי ונמלט מהמקום - כשאזרחים וחיילים ללא נשק החלו לפתוח אחריו בריצה. עוד עולה מחקירת הפיגוע שחייל צה"ל שנשא נשק מסוג תבור נמלט מזירת הפיגוע מבלי שהגיב, ואזרח שנשא נשק ניסה לחתור למגע - אך בשלב הזה המחבל כבר עבר לזירה אחרת.

 

נורה בזמן שרכב על אופנוע. יוסי קירמה ז
 

נורה בזמן שרכב על אופנוע. יוסי קירמה ז"ל, שנרצח בפיגוע(באדיבות המשפחה)

לאחר שהמחבל סיים את מתקפת הירי שלו בשלוש זירות שונות, השוטרים זיהו את רכב דומה לרכב בו נהג המחבל, ופתחו לעברו באש - אך רק בדיעבד התברר כי זו הייתה טעות בזיהוי. שוטר נוסף שהיה בזירת הפיגוע דיווח בקשר שאזרח תיאר בפניו כי הרכב החשוד הוא טויוטה אפורה, דבר שהוביל לבלבול נוסף בזירה.

 

מתחקיר האירוע נחשפים גם פרטים על מותו של רס"מ יוסי קירמה, שוטר יס"מ שנרצח בפיגוע. בשעה שהמשטרה ניסתה לאתר טויוטה אפורה, המחבל ארב לשני השוטרים, בהם קירמה, וירה לעבר צרור יריות. קירמה איבד שליטה על האופנוע עליו רכב, נפגע מהירי - ובהמשך מת מפצעיו. רק אחרי הירי הזה, כארבע דקות לתוך האירוע, זיהתה המשטרה כי מדובר בטויוטה לבנה.

 

מעל ל-40 חשודים נעצרו. לבנה מליחי ז
 

מעל ל-40 חשודים נעצרו. לבנה מליחי ז"ל, שנרצחה בפיגוע בירושלים(ללא קרדיט)

בשלב הזה, שוטרי סיור, מג"ב ויס"מ יישרו קו מול רכבו של המחבל וירו לעברו בין 25 ל-30 כדורים. השוטרים שהתקרבו לרכב מצאו בתוכו רימון, ואלה נסוגו מהרכב. אחד השוטרים התקרב אל המחבל וירה לעבר מרכז הגוף שלו.

 

המשטרה משוכנעת כי בהתאם לנסיבות, העובדה שהאירוע הסתיים לאחר ארבע דקות מלמד כי השוטרים פעלו כראוי. בנוגע לחייל שנשא נשק ונמלא מהמקום, המשטרה העבירה את הממצאים לידי צה"ל - והמליצה למפקדיה לפעול בהסברה מול החיילים בנושא.

 

נורו לעברו עשרות כדורים. המחבל מסבאח אבו סביח
 

נורו לעברו עשרות כדורים. המחבל מסבאח אבו סביח(ללא קרדיט)

מאז יום ראשון, אז בוצע הפיגוע, נעצרו מעל ל-40 חשודים המקורבים למחבל, בהם ביתו של המחבל, שנעצרה בחשד להסתה, ובחקירתה היא הכחישה כי ניסתה להסיט. מעצרה הוארך עד יום ראשון. המשטרה ממשיכה בחקירת נסיבות הפיגוע, וממשיכה לחקור כיצד המחבל השיג את הנשק האוטומטי שהביא למותם של שני בני אדם.

 

תגובת דובר צה"ל: "הסרטון המדובר לא מוכר בצה״ל, הוא יבדק וצעדים ינקטו במידת הצורך. רוח המפקדים והחיילים בצה"ל הינה לחתור למגע על מנת להביא אירועים מסוג זה לסיומם בצורה מקצועית ומהירה. נציין, כי חיילי צה״ל סיכלו בשנה האחרונה מעל למאה פיגועים".

 

הרכב ממנו ירה המחבל
 

הרכב ממנו ירה המחבל(ללא קרדיט)