בלעדי - הנאום האחרון של פרס לפני מותו: "אל תרכשו אויבים, תרכשו חברים"

עשרה ימים לפני שהובהל לאשפוז, נשא הנשיא לשעבר את הנאום האחרון בפני שומעיו בחו"ל בכנס "פורום אמברוסיטי" באיטליה. מלבד הבקיאות הטכנולוגית והאופטימיות הבלתי נגמרת, לא חדל פרס מלהזכיר שוב ושוב את אהבתו האמיתית - מדינת ישראל

גם בגיל 93 לא חדל הנשיא לשעבר שמעון פרס לפעול בזירה העולמית, לקרוא לשלום ולקבל הערכה בכל מקום בעולם - שספק אם מנהיג ישראלי אחר אי פעם קיבל. אתמול (שלישי) פורסם בערוץ 10 תיעוד בלעדי מההרצאה האחרונה שנשא באירופה, עשרה ימים לפני שהובהל לבית החולים.

 

בכנס "פורום אמברוסיטי" שנערך באיטליה, נשמע הנשיא התשיעי חד מתמיד, למרות גילו. מול שרים אירופיים וכלכלנים מכל העולם שטח פרס קרוב לחצי שעה את חזונו העתידי, שכלל שילוב נדיר של אופטימיות קיצונית, בקיאות טכנולוגית ומעל לכל - האהבה והדאגה למדינת ישראל.

 

"ישראל אינה מדינה שהוקמה בזכות קרקע או משאבים", הצהיר בנאומו, "זו מדינה שהוקמה בזכות אנשים". מלבד החדשנות הטכנולוגית עליה חזר פרס שוב ושוב, הוא לא שכח לפרט בפני שומעיו אודות המצב הביטחוני והפוליטי המורכב והמאבק בטרור העולמי.

 

 

שמעון פרס. אופטימיות לצד בקיאות מרשימה
 

שמעון פרס. אופטימיות לצד בקיאות מרשימה(מארק ניימן, לע"מ)

"אנחנו מעריכים שיש בין 50 ל-60 אלף טרוריסטים", אמר, "אבל יש גם מאות אלפים ואולי מיליוני ערבים שלומדים שלומדים באוניברסיטאות, ולאחר שהם מסיימים אין להם מקומות עבודה. אנחנו מציעים לעשות את מה שניסנו לעשות, לאפשר לסטודנטים לבנות את עתידם".

 

ואלו היו מילותיו האחרונות של פרס לשומעיו בעולם: "כיום אני מביט על העולם בעיניים אחרות. לדעתי העולם מפולג בין נותנים ולוקחים, אם נותנים יוצרים דבר שאנשים לא מעריכים, רוכשים חברים. אם לוקחים, רוכשים אויבים. אל תרכשו אויבים, העתיד חשוב מהעבר".