בין בעלי הפאבים שהסתירו את הפצועים – מוסלמים: "סומכים על העם שלא יראה בנו מחבלים"

בין הגיבורים של ליל מתקפת הטרור המשולבת, אזרחים שסייעו לאזרחים אחרים להימלט ובעלי עסקים שהסתירו פצועים שנמלטו מהתופת, פגש צוות חדשות 10 שני בעלי פאב. בליל המתקפה, הם לא חשבו פעמיים והגיפו את התריסים, תוך שהם מאפשרים למאות להתחבא בין הקירות עד יעבור זעם. האם הקורבנות היו עדיין פונים אליהם לעזרה, לו ידעו שהם מוסלמים? "חשוב לא לדרדר את התדמית שלנו עוד יותר, להמשיך לגנות את המעשים"

הכירו את חוסיין ומוחמד, בעלי פאבים ברובעים המבוקשים ביותר של פריז. ספק אם הפצועים שמצאו בבתי העסק שלהם מקלט בערב הפיגוע ידעו שהם מוסלמים, ילידי צרפת, אך גם לא ידעו את שמותיהם - בעלי הפאבים לא סבורים שהיו מתייחסים אליהם אחרת.

 

"אני סומך על העם והשלטון הצרפתי שלא יכלילו ולא יראו את כל המוסלמים בתור מחבלים. לא צריך לערבב בין הדברים", אמר לחדשות 10 מחמוד והוסיף כי "התדמית שלנו כבר רעה, ובגלל אירועים דומים - התדמית שלנו תידרדר עוד יותר".

 

שארייר, תושבת פריז, מצטרפת לדברים: "האצבע מופנית כלפי המוסלמים אבל עדיין מוטלת עליהם האחריות לגנות את המעשים, דווקא מכיוון שהם יודעים שאין קשר בין הדברים".

 

טקס זיכרון בפריז לקורבנות מתקפת הטרור
 

טקס זיכרון בפריז לקורבנות מתקפת הטרור(רויטרס)

בליל הפיגוע עצמו, על כל פנים, ההבדלים בין הדתות השונות של ילידי צרפת בטלו בשישים. תריסי הפאבים הוגפו, מאות הצטופפו בין הקירות ויצאו לרחובות רק בסביבות אחת בלילה, כשהיה ברור שהמתקפה כבר הסתיימה.

 

גם בתחילת השבוע שלאחר מות 132 בני אדם - הצרפתים לא מוותרים על המסעדות ובתי הקפה. לפינות הזיכרון שהוקמו בכל פינת רחוב מגיעים זוגות ומשפחות, שמעת לעת גם נעמדים בדקת דומייה. המשך החיים עבור הצרפתים אינו רק כורח המציאות, הוא הדרך שלהם להראות שהם ממשיכים ליהנות מההווי הפריזאי - הגם שהעיר כבר לעולם לא תשוב להיות בדיוק כשהיתה.