בכיר בצה"ל: ללא מהלך מדיני, גל הטרור יימשך

פרסום ראשון • באופן נדיר חשף סגן מתאם פעולות הממשלה בשטחים את מה שבדרג הצבאי מבהירים לממשלה בחדרי חדרים: בלי שינוי בפן המדיני, הטרור ימשיך. "גם אם תהיה רגיעה מסוימת, אנחנו יושבים על סוג של חבית חומר נפץ". שר החוץ האמריקני: ההסלמה האחרונה ממחישה מה יקרה במדינה אחת עם שני עמים

  • פורסם ב:
  • 28/10/2015 21:58
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/10/2015 21:58
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

באופן פומבי נמנעים בצה"ל מלדחוק בדרג המדיני לפעול כדי להרגיע את גל הטרור, אולם בכנס ציבורי שנערך היום (רביעי) השמיע קצין בכיר בצה"ל את העמדה שמבהירים במערכת הביטחון לממשלה: ללא יוזמה מדינית, גל הטרור אולי ידעך, אבל הוא לא ייפסק.

 

בכינוס במכללה האקדמית נתניה בנושא שיקום רצועת עזה, טען סגן מתאם פעולות הממשלה בשטחים, תת-אלוף גיא גולדשטיין, ש"אנחנו בעיצומו של עימות שסיומו אינו נראה באופק. אבו מאזן לא מוביל מדיניות של טרור ומנסה להרגיע את השטח, וללא מהלך מדיני משולב של ישראל והרשות הפלסטינית העימות הנוכחי לא יסתיים".

 

"גם אם תהיה רגיעה מסוימת, והלוואי ובימים הקרובים באמת יהיה שקט ולא יהיו פיגועים, עדיין כל התנאים קיימים", הוסיף תא"ל גולדשטיין. "אנחנו יושבים על סוג של חבית חומר נפץ. אלא אם כן יהיה איזה שינוי משמעותי, חלקו, אם לא רובו, בפן המדיני, כנראה שנמשיך לחוות את מה שאנחנו חווים".

 

ראש הממשלה והרמטכ
 

ראש הממשלה והרמטכ"ל. האיום נשאר מאחורי דלתות סגורות(רויטרס (ארכיון))

אבו מאזן במועצת זכויות האדם של האו
 

אבו מאזן במועצת זכויות האדם של האו"ם, היום(רויטרס)

במצגת שהציג לבאי הכינוס נכתב כי מול ישראל ניצב "לא 'גל הסלמה', אלא עימות שצפוי להימשך ואולי אף להחריף ולהביא לשינויים בפני הזירה הפלסטינית. גם אם תחול רגיעה מסוימת בטרור ובהפס"ד - ללא מהלך מדיני - כל התנאם להמשך העימות נותרו וצפויים להתפרץ שוב. אתגר מרכזי: יכולת הרשות לשלוט על העימות; לאורך זמן גובר הסיכון שתאבד השליטה ותתערער היציבות".

 

בלשכת מתאם פעולות הממשלה בשטחים מסרו לאחר הפרסום: "במסגרת הרצאה מקצועית הוצגו הכלים האזרחיים למענה בזירה הפלסטינית, בדגש על שיקום רצועת עזה כחלק ממכלול הצעדים של מערכת הביטחון למיגור גל הטרור. הציטוטים המופיעים מנותקים מההקשר הרחב אשר הוצג בהרצאה".

 

קרי:
 

קרי: "על ישראל לתמוך בפלסטינים, על הרשות להפסיק את ההסתה"(רויטרס)

בתוך כך, הערב טען שר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, כי ההסלמה האחרונה בין ישראל והפלסטינים ממחישה מה יקרה במצב של מדינה אחת לשני העמים. "אם מישהו תוהה איך תראה אחת, הוא יכול להסתכל על אירועי השבועות האחרונים", אמר קרי בנאום בוושינגטון והבהיר: "המצב הנוכחי אינו בר-קיימא".

 

הוא הדגיש שארצות הברית עדיין מחויבת לנסות ולקדם את פתרון שתי המדינות, והבהיר ש"ישראל צריכה לתמוך בגורמים הפלסטינים עמם היא יכולה לעבוד ולבצע צעדים בשטח. הפלסטינים צריכים להפסיק את ההסתה, להציע יותר מהצהרות ורטוריקה ולקחת בחשבון את צורכי הביטחון של ישראל".

 

בצהריים הזהיר גם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, מהחרפת המצב. בנאום שנשא בפני מועצת זכויות האדם של האו"ם, אמר אבו מאזן: "ההתקוממות שאנו עדים לה בתקופה האחרונה היא תוצאה ישירה של מדיניות שממנה הזהרנו, שמתבטאת בפשעים ישראלים נגד העם הפלסטיני ואי הצלחת הקהילה הבינלאומית לבלום אותם". הוא הוסיף ופנה ישירות למנהיגי ישראל: "הגיע הזמן שתכירו במדינה פלסטינית ואולי זו ההזדמנות האחרונה כי אנחנו לא יודעים מה יקרה נוכח רוחות השינוי שרוחשות באזור".

 

עד שיחול שינוי, פנה הערב יושב ראש הכנסת, יולי אדלשטיין, במכתב לחברי הכנסת וביקש מהם שלא לעלות להר הבית. "על פי חוות הדעת של גורמי הביטחון, עלייה של חברי כנסת להר הבית, בעת הזו, עלולה להביא להידרדרות המצב הביטחוני", הוא כתב. "לאור זאת, אבקש מחברי הכנסת שלא לעלות להר הבית עד להודעה חדשה כדי שחלילה לא נתרום להתלקחות המצב ולשפיכות דמים".