בריאות לעשירים: חגיגת בתי החולים הפרטיים

בזמן שבבתי החולים הממשלתיים התור לניתוח בלתי נגמר והתשתיות מישנות, כ-2,000 רופאים מציעים לפציינטים טיפולים פרטיים ללא המתנה ותמורת שכר גבוה. חלקם הגדול אף נוטש את המחלקות בשעות אחר הצהריים לטובת חדרי הניתוח של "אסותא". בתווך, מנהלי בתי החולים נותרים ללא מענה למגיפת ההפרטה של הבריאות בישראל

את הסצינה הזו כמעט כל אדם שעבר ניתוח מכיר. טיפול פשוט שאורך חודשים בבית חולים ממשלתי, ממתין מעבר לפינה בקליניקה פרטית שתציע לקבוע תור כבר למחרת - במחיר מופקע שרובנו אינם יכולים להרשות לעצמנו. בפרק השני של פרויקט "מגיפת ההפרטה", יצא צוות המגזין "אנליסט" לבדוק מה עומד מאחורי הכסף הגדול שכולנו נאלצים לשלם על שירותי הבריאות בישראל.

 

על חורבות ההתייבשות התקציבית של מערכת הבריאות הממלכתית, צמח בית החולים "אסותא" בעשרות אחוזים לאורך השנים האחרונות. בית החולים מושך אליו מומחים בכירים כמו גם את מיטב הטכנולוגיות, בזמן שהמחלקות בבתי החולים הממשלתיים, ובראשן חדרי המיון, סופגות הפסדים כבדים על בסיס יומיומי.

 

>> לעמוד הסדרה בנענע10
פרק 1: הזקנה עדיין במסדרון || פרק 3: ביטוח אחד יותר מדי
פרק 4: ניתוח זה מוגש לכם בחסות טייקון עשיר מאוד
טורים: זעקת המתמחים || כן לתיירות המרפא || המדינה מרחיבה פערים

בחדרי הניתוח של בתי החולים הפרטיים, ימתינו לרופאים מי שיכולים להרשות לעצמם לממן טיפול בריאותי מהיר ונוח. מול המצלמות של "אנליסט", חושפים מנהלי בתי החולים חושפים מציאות קשה ומספרים על רופאים שלא מוכנים לענות להם לאחר 15:00.

 

פרופסור זאב רוטשטיין, מנכ"ל בית החולים "שיבא", מגולל את הקשיים איתם נאלצת הרפואה הציבורית להתמודד: "השבוע אני חייב להיפגש עם רופא בכיר שלנו. בבוקר הוא מנתח, ובשעה 15:00 הוא לא מוכן להיפגש איתי כי הוא נוסע לעבוד באסותא". פרופסור גבי ברבש, מנהל המרכז הרפואי איכילוב, מסכם היטב: "כולם מתעסקים היום בלעשות כסף".

 

פרופסור גבי ברבש.
 

פרופסור גבי ברבש. "כולם מתעסקים בלעשות כסף"(חדשות 10)