10tv, 10tv

אנליסט: כך משכה אל-על לקוחות לכרטיס אשראי חדש, ואז הרעה בו תנאים

רק לפני כחודשיים השיקה חברת התעופה הלאומית כרטיס אשראי חדש ונוצץ, Fly Card, שנועד על פניו לקצר את הדרך לטיסה הנכספת. רק שבפועל, זמן קצר לאחר ההשקה, בוצעו מספר "שינויים בתקנון" מבלי שהנוסעים ישימו לב - במקום לצבור בקו לפריז 50 נקודות, כמו היום, תרוויחו מעכשיו רק 40; הדרך לניו-יורק, שהעניקה 100 נקודות לכל כיוון, שווה פתאום 80 בלבד; ובטיסה ללוס אנג'לס תאבדו 25 נקודות יקרות. אל על: "בבסיס השינוי עומד הרצון להמשיך ולהיטיב עם לקוחותינו הנאמנים והקבועים"

אז איך גורמים להמוני ישראלים להאמין שמועדון חדש ייתן להם הרבה יותר, כשבפועל חלקם הגדול דווקא יקבלו פחות? כדי להחדיר לשוק את כרטיס האשראי שלה, Fly Card, "אל על" מבטיחה למי שיחזיק בו צבירת נקודות מהירה במיוחד - גם בטיסות שתפעיל, וגם בקניות רגילות בארץ. רק אחרי שנוסעים הצטרפו, והתחילו לשלם דמי חבר כל חודש, מגיעים ה"שינויים" באותיות קטנות - בלי שתשימו לב.

 

במקום לצבור בקו לפריז 50 נקודות, כמו היום, תרוויחו מעכשיו רק 40; הדרך לניו-יורק, שהעניקה 100 נקודות לכל כיוון, שווה פתאום 80 בלבד; ובטיסה ללוס אנג'לס תאבדו 25 נקודות יקרות לעומת המצב הקיים.

 

שמואל - בן 85, מדריך טיולים בעולם - מחשיב את עצמו לנוסע מתמיד במיוחד של "אל על". שנים הוא כבר חבר במועדון הלקוחות שמבטיח לו לצבור נקודות ולקבל כרטיסי טיסה חינם לחו"ל - אפילו שבפועל, שמואל לא כל-כך הצליח לממש בפועל את הבונוס. גם לפני חודשיים, כש"אל על" הודיעה על כרטיס אשראי חדש שיאפשר ללקוחות לזכות בנקודות מהר יותר, הנוסע המסור תכנן להצטרף - עד שבימים האחרונים, התברר לו שחברת התעופה הלאומית החליטה לבצע מתחת לרדאר כמה "שינויים בתקנון".

הפראייר המתמיד

"אני חושב שאל על לא רשאים לשנות את התנאים", הוא אומר. "יש הסכם. מי שכבר נכנס למועדון בתקופה מסוימת, הם לא יכולים להרע את התנאים שלו".

 

חשבתם שגמרנו? הלוואי. לא רק שמאטים ב"אל על" את הצבירה - יש יעדים שבהם הרף לניצול כרטיס הבונוס מזנק:
טיסה לניו-יורק, שעלתה עד היום 1,400 נקודות, תזנק אוטוטו ל-2,000! מי שמחזיק בכרטיס האשראי יקבל "הנחה" קטנה ל-1,600 נקודות, עדיין יותר מהמחיר שמשלמים כרגע. אותה התייקרות חשאית תחזור בכל הקווים הארוכים - ליוהנסבורג, טורונטו, לוס אנג'לס, בייג'ינג, הונג-קונג, בנקוק ומומבאי. מצד שני טיסה לברצלונה, שהיום עולה כ-900 נקודות למנויים, תוזל ל-700 בקיץ; ועדיין, המגמה ברורה.

 

אם זה לא מספיק, מקפיצים שם בשקט את מספר הנקודות לשדרוג של המושב ואובר-ווייט במזוודה. אז תכירו את שיטת מועדון הלקוחות: מבטיחים למנוי תנאים אטרקטיביים, מחתימים אותו על תשלום חודשי - ועכשיו אפשר לפגוע בו כמה שרוצים. פה קבור הכסף של נוסעים מתמידים - וגם תמימים - בחברה עם הכנפיים.

 

כרטיס האשראי Fly Card של אל על
 

כרטיס האשראי Fly Card של אל על(צילום מסך מתוך לילה כלכלי)

ליאור טלר, מנהל מועדון הנוסע המתמיד, מגיב: "זאת לא הנקודה. אנחנו החלטנו לעשות תוכנית נאמנות שהיא הטובה ביותר בישראל".

 

אבל אתם לפני שלושה ימים פגעתם בלקוחות.

 

"אל על מתגמלת את הלקוחות על נאמנות... אני לא מסכים עם האמירה שצבירת הנקודות ירדה. בסופו של דבר, הלקוח יעשה את הבחירה שלו".

 

תגובת החברה הרשמית: "לאחר למעלה מעשור שבמהלכו היתה אל על אחת מחברות התעופה הבודדות בעולם אשר לא נקטו כל שינוי במדיניות המועדון שלהן, מעדכנת כעת החברה את התנאים המוצעים לחברי מועדון 'הנוסע המתמיד'. בבסיס השינוי עומד הרצון להמשיך ולהיטיב עם לקוחותינו הנאמנים והקבועים, ולתגמל אותם בהתאם לפעילותם. חברי מועדון שיצטרפו לכרטיס האשראי יהנו מיתרונות משמעותיים".