רוחאני ב-1995: "כולנו מחבקים את הסיסמה 'מוות לאמריקה'"

הציטוטים המפלילים: בשנת 1995 צוטט נשיא איראן כמי שתמך באופן נלהב בקריאות הגנאי נגד ארצות הברית - בדיוק אותה הסיסמה אותה הוא מנסה היום להשתיק. גם מי שהיה סגנו כראש צוות המשא ומתן עם המערב הודה: "ניהלנו שיחות - והרווחנו זמן כדי להתקדם עם הגרעין. זו הייתה מדיניות כפולה"

הצד הפחות מחויך של טהרן: בזמן שהנשיא האיראני, חסן רוחאני, מקפיד לשדר תדמית מפויסת למערב, ישנם לא מעט ציטוטים ומשפטים שאמר בעברו המעידים על צד אחר לגמרי. בישראל, שמודאגת מההתפתחויות האחרונות סביב משטר האייתוללות, מנסים בימים האחרונים לחפש את אותם "הציטוטים המפלילים", במטרה להוכיח שאין מדובר בשינוי מהותי אצל איראן, אלא שינוי טקטי בלבד.

 

(2:31 דקות)

כך, למשל, בכותרת הראשית של עיתון מרכזי באיראן בשנת 1995, מצוטט רוחאני בהתייחסות לסיסמה המפורסמת "השטן הגדול", המופנית נגד ארצות הברית. "כולנו מחבקים את הקריאה מוות לאמריקה", הוא אמר אז. באופן אירוני, המשטר טרח רק לאחרונה להסיר את אותה הסיסמה בדיוק מדרשות יום השישי המשודרות בטלוויזיה כדי "להשתיקן". הקהל, מנגד, המשיך להשמיע את הקריאות, והשידור הופסק.

 

עדות נוספת למידת הרצינות של ההצהרות מטהרן סיפק מי שכיהן כסגנו של רוחאני שכהאחרון היה ראש צוות המשא ומתן מול המערב בנושא הגרעין. בראיון לרשת טלוויזיה איראנית, סיפר חוסין מוסיאן כיצד ניצלה הרפובליקה האסלאמית את המשא ומתן עם הסוכנות לאנרגיה אטומית של האו"ם, ועם אירופה, כדי להתקדם בתכנית הגרעין.

 

"המשטר אימץ אז מדיניות כפולה", הוא הודה. "עבדנו באופן אינטנסיבי מול סבא"א, ניהלנו משא ומתן ברמה הבין-לאומית ועם אירופה. הודות למשא ומתן הזה, הרווחנו שנה נוספת בה הצלחנו להשלים את הפרויקט באיספהאן". מוסויאן אף הבהיר באותו הראיון כי "אם איראן הייתה מדברת רק עם סבא"א, היא לא הייתה משלימה את הפרויקט הזה בתוך שנה, וכך גם לגבי נתאנז".

 

בממסד הפנימי באיראן מתקשים עדיין לקבל את הגישה השונה שמשדר רוחאני לעולם. אחרי שהוא התקבל בנעליים וחפצים אחרים שהושלכו לעברו עם שובו מניו יורק, היום התבטא בנושא מפקד משמרות המהפכה שאמר כי "לרוחאני אסור היה לשוחח בטלפון עם אובמה מבלי לקבל דברים בתמורה".