דיווח מקהיר: "לא ימחקו לנו את החיוך – זו לא מלחמת אחים"

מיליון מתומכי האחים המוסלמים נאספו בכיכר בקהיר כדי להפגין לטובתו של הנשיא המודח ובינתיים נראה כי הצבא לא מצליח לעצור את האלימות. מנגד, עיתונאית מצרית מסבירה כי אובמה טועה כשהוא מכנה את המהפכה הפיכה צבאית. "אנחנו קראנו לצבא והוא לוקח את ההגה לכיוון הנכון", אמרה העיתונאית היבה חמדי

בכל רחבי מצרים נראו בסוף השבוע האחרון חיוכים אחרי המהפכה, אך בו בזמן נמשכים העימותים בין תומכי מורסי למתנגדיו. כמיליון איש נאספו ב"כיכר תחריר" של האסלאמיסטים, כדי לתמוך בנשיא המודח, וכבר אפשר לראות שקהיר חצויה. גילוי האלימות כל כך רבים כך שהצבא כבר לא מצליח להשתלט עליהם, והאחים המוסלמים אומרים שלא יצאו מהכיכרות עד שיקרה משהו לטובתם.

 

(6:53 דקות)

מנגד, העיתונאית היבה חמדי, הכחישה בשיחה עם חדשות 10 כי מצרים הולכת למלחמת אחים. "זה לא מלחמת אחים בכלל. יש פה ושם כמה בריונים, אבל זה קורה כל הזמן ולאו דווקא במהפכה", היא הסבירה.

 

"המהפכה מיועדת לנשיא ארצות הברית, ברק אובמה, ולכל מי שמכנה את המהפכה הפיכה צבאית. זה היה פעם אצלנו ואז העם נסחף אחרי הצבא. עכשיו זה העם שקרא לצבא שלו והוא בא לעזרתו. זה נורמלי בכל העולם. אבל זה לא אומר שהצבא הולך לשלוט על הכל", ציינה חמדי.

 

היא הוסיפה כי הצבא פועל יד ברזל. "אף אחד לא יצליח למחוק לי את החיוך מהפנים. אני בוטחת בצבא שלי, שלוקח את ההגה לכיוון הנכון", אמרה העיתונאית. היא נשאלה כיצד בלתה את סוף השבוע, ואמרה כי נחה הרבה. "ישנתי כמעט 10 שעות", הסבירה חמדי בחיוך.

סוף שבוע מדמם במצרים

אתמול נהרגו יותר מ-30 בני אדם ומאות נוספים נפצעו בעימותים אלימים קשים שפרצו במספר מוקדים ברחבי המדינה - המרכזיים שבהם הבירה קהיר ואלכסנדריה. זאת, לאחר מפגן עוצמה גדול של האסלאמיסטים ותומכי האחים המוסלמים במדינה, שרבבות מהם יצאו לדרוש את החזרתו לשלטון של מוחמד מורסי ולמחות נגד ההפיכה שביצע הצבא.

 

למרות שהצבא הבהיר שלא יהיה סלחני, והאחים המוסלמים קראו ל"הפגנות שקטות", החיכוכים היו בלתי נמנעים. רשת אל-ערבייה דיווחה כי בשמונה מחוזות שונים נרשמה אלימות קשה בין המפגינים לבין מתנגדיו של מורסי, שיצאו אף הם לרחובות במספרים קטנים יותר כדי להמשיך ולחגוג את הדחת משטר האחים המוסלמים.