ליברמן כפר בכתב האישום בפתח משפטו, הדיון הראשון ב-25 באפריל

שר החוץ לשעבר התייצב בבית משפט השלום בירושלים לפתיחת משפטו בפרשת השגריר בבלארוס, שבה הוא מואשם במרמה והפרת אמונים. הדיון הראשון יתקיים לאחר כינון הממשלה, מה שימנע מליברמן להתמנות לשר עם הקמתה. העד המרכזי במשפט: הסגן לשעבר דני איילון

(19:19 דקות)

מדינת ישראל נגד אביגדור ליברמן: אחרי שנים ארוכות של חקירות ודיונים משפטיים, שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן התייצב היום (ראשון) מול בית משפט השלום בירושלים כדי לנסות ולהוכיח את חפותו. ליברמן כפר בהאשמות נגדו בגין מרמה והפרת אמונים בפרשת השגריר בבלארוס.

 

שר החוץ לשעבר ביקש משפט מהיר, שלא יעכב את הקריירה הפוליטית שלו, אולם הדיון הראשון יתקיים רק ב-25 באפריל, הרבה אחרי מועד הרכבת הממשלה הבאה, מה שימנע ממנו להתמנות לשר עם הקמתה. נתניהו צפוי לשמור לליברמן את תיק החוץ, כפי שהוא מבקש, עד שיתבררו תוצאות המשפט. הדיונים הבאים יתקיימו ב-30 באפריל, 2 במאי ו-7 במאי.

 

"הקראנו לנאשם את כתב האישום והסברנו לו תוכנו ולהלן תשובתו: הנאשם כופר באשמה", אמר פרקליטו של ליברמן, עו"ד יעקב וינרוט בדיון. "אין שום טענות מקדמיות, אין טענת זוטא ואפשר לקבוע את התיק להוכחות, והיינו מבקשים כדי לייעל את המשפט לזמן הקלטה לדיונים עצמם".

 

כל הכרעה מעבר לזיכוי תסבך את ליברמן

פרקליטיו של ליברמן, עורכי הדין יעקב וינרוט וגיורא אדרת, משדרים אופטימיות עם פתיחת המשפט. הם סבורים שליברמן לא אשם ורוצים משפט מהיר. לדבריהם, גם שר החוץ לשעבר אופטימי ובטוח בצדקתו. לסניגוריו של ליברמן שני טיעונים עיקריים: הם מתכוונים להטיל ספק במהימנות עדותו של סגן שר החוץ, דני איילון, שפועל לטענתם ממניעי נקם לאחר שהודח מרשימת ישראל ביתנו. הטיעון השני שלהם יהיה כי גם אם הדברים אכן קרו - לא מדובר בעבירה פלילית.

 

אם ליברמן יורשע, ייתכנו כמה תרחישים. במידה שייגזרו עליו לפחות שלושה חודשי מאסר ויוטל עליו קלון, הוא יצטרך להתפטר מהכנסת הנוכחית ולפי פרשנות מסוימת לא יוכל לשמש כשר. אם יקבל עונש ללא קלון, יוכל להישאר בכנסת, ובג"ץ יקבע אם הוא יוכל להיות שר. דבר אחד ברור - כל דבר מעבר לזיכוי עלול לסבך אותו בלהיות ח"כ או שר.

העד הראשי נגד ליברמן: דני איילון

לפני חודשיים החליט היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, באופן סופי לסגור את התיק המרכזי נגד ליברמן, ולהעמידו לדין רק בגין פרשת השגריר. על פי כתב האישום, שגריר ישראל לשעבר בבלארוס, זאב בן אריה, נפגש עם ליברמן ביחידות בבית מלון במינסק, והעביר לידיו פתק עם מידע סודי על חקירתו. פחות מחצי שנה לאחר מכן, ליברמן מונה לשר החוץ ומינה את בן אריה ליועצו, ואחר כך גם קידם את מינויו לשגריר בלטביה, תוך שהוא מסתיר את דבר ההדלפה הלא חוקית.

 

בעקבות ממצאים חדשים, שעלו עם חשיפה של חדשות 10 על עדים חדשים בתיק, נגד ליברמן הוגש כתב אישום מתוקן, חמור יותר, המייחס לו התערבות חמורה במינויו של בן אריה לתפקיד השגריר בלטביה. אחד העדים החדשים בתיק היה סגנו של ליברמן, דני איילון, שסיפר כי שר החוץ לשעבר הורה לו לקדם את מינויו של בן אריה.

 

"הנאשם נמנע מלהביא לידיעת חברי ועדת המינויים, ובהם איילון, את פרשת מסירת המידע הסודי", נכתב באישום. "כתוצאה ממחדל זה של הנאשם, לא נמצא בפני ועדת המינויים המידע החיוני, לפיו בן אריה נכשל בחשיפת תכני הבקשה לעזרה משפטית, פעל לשיבושה והפר בכך, באופן חמור, את האמון שניתן בו".