למה רשויות מקומיות בגוש דן מנסות לטרפד בניית דירות בבת ים?

"אנליסט": ב-2014 נבנו בבת ים רק 88 דירות - קצב עלוב, שמסביר כנראה את ההתייקרות של נכסים בעיר. במקום לבנות דיור לצעירים כפי שהיא מתכננת, היא נתקלת בהתנגדות של תל אביב וראשון לציון. הסיבה: סכסוך עם רון חולדאי

מדוע מטרפדים בנייה בבת ים? עם ילד קטן ושכירות בשמים, אלעד מחפש עם אשתו במשך זמן רב דירה בבת ים שבה הוא גדל. במסעות החיפושים ברחובות, אלעד שם לב שאין כמעט מנופים.

 

ב-2014 נבנו בבת ים רק 88 דירות - קצב עלוב, שמסביר כנראה את ההתייקרות של נכסים בעיר. בניגוד לרשויות אחרות בישראל, מתברר שעיריית בת ים רוצה לבנות עשרות דירות לצעירים. אז, למה במקום למצוא דחפורים, ניתן למצוא בשטח שעליו מתוכננת הבנייה חניון.

 

מתברר שתל אביב וראשון לציון מגישות התנגדויות סדרתיות לוועדה המחוזית נגד האישור של פרויקטים בבת ים רק בגלל סכסוך עקרוני עם על חלוקת ההכנסות מהארנונה. בעיר תובעים לקבל אחוזים מהקופה המלאה של חולדאי, סוג של "צדק חברתי" בתוך גוש דן, והוא בתגובה דורש שבת ים תבנה משרדים, לא דירות, כדי לייצר את המיסים שחסרים לה בעצמה במקום על חשבונו. הטיעון: אם יקום בשטח קניון העסקים יחויבו ב-340 שקלים למטר, אבל אם יגורו זוגות צעירים, הם יצטרכו לשלם רק 57 שקלים.

 

"מדובר בסחיטה ובצעד לא ראוי", טוען מנכ"ל עיריית בת ים, עו"ד ארז פודמסקי. מנגד, סגן ראש עיריית תל אביב, אסף זמיר, אומר כי "אנחנו מנסים לדחוק בערים השכנות להתנהל בצורה מיטבית. בת ים לא מצליחה לקיים את עצמה".

 

ההתכתשות חוזרת על עצמה בפרויקטים נוספים ותוקעת את כולם. כך, שבמקרה שבו אלעד עדיין חולם על דירה בבת ים, כדאי שירים קודם כל טלפונים - דווקא לרחוב אבן גבירול בתל אביב

 

מעירִיית ראשון לציון נמסר בתגובה: "התכנון שנעשה בבת ים נוגד את כל עקרונות התכנון המקובלים של עיר במצוקה. יש למנות ועדה קרואה שתבריא את בת ים או לאחד את בת ים עם תל אביב".