מחקר חדש: תקיפה באיראן תעלה למשק 167 מיליארד שקלים

חברת המחקר העסקי BDI מספקת את אומדן הנזק שייגרם למשק ממהלך ישראלי התקפי וממלחמה אזורית שתתפתח בעקבותיו. חידוש מלאי התחמושת והציוד הצבאי יעלה כ-8 מיליארד שקלים. המשק עלול להיכנס למיתון ותקציב המדינה יקוצץ משמעותית. האוצר לא הכניס את המלחמה לתקציב 2013

(1:45 דקות)

עדיין לא ברור האם תקיפה צבאית ישראלית של מתקני הגרעין באיראן תהיה יעילה, מה שבטוח הוא שהיא תהיה יקרה. על פי הערכות שביצעה חברת המחקר העסקי BDI, עלות התקיפה ומלחמה אזורית שתפרוץ לאחריה תעלה למשק הישראלי לא פחות מ-167 מיליארד שקלים.

 

האומדן הזה כולל כמה רכיבים: קודם כל חידוש מלאי התחמושת ותגבור המלאי החסר יעלה שמונה מיליארד שקלים, כולל שיפוץ המבנים שייפגעו בעקבות מתקפת טילים אפשרית. אובדן ימי עבודה וצריכה במשק יוסיף עוד 39 מיליארד שקלים לעלות הזו.

 

קריסה של 10% מהעסקים למשך חמש שנים זו ההערכה הדי שמרנית שמצמידים ב-BDI לנזקים העקיפים של המלחמה ובסך הכול לשלושים ימי המלחמה, 167 מיליארד שקלים. כמובן מדובר באומדן ראשוני בלבד אבל בהחלט מבוסס מכל מספר אחר שראינו בעבר. ועדיין לא דיברנו על האפשרות של מיתון עמוק, גם בישראל וגם בעולם בעקבות תקיפה כזו, השתוללות של מחירי הנפט מה שיביא לעלייה נוספת ביוקר המחייה וגם קיצוצים נרחבים בתקציב המדינה הישראלי, כולל הפניית משאבים מתשומות חברתיות  ושירותים שמספקת הממשלה בתחומי החינוך, הבריאות והרווחה להוצאות הביטחון.

 

כל זה כמובן לא נלקח בחשבון בהכנות לקראת תקציב המדינה לשנת 2013. יכול להיות שזה גם לא צריך להכריע את הכף בעד או נגד תקיפה אבל בהחלט להילקח בחשבון כהשלכה כלכלית משמעותית של תקיפה ישראלית אפשרית.