,

7 שנים להתנתקות: "עדיין לא הצלחנו להשתקם"

מפוני גוש קטיף עדיין מעכלים את השנים שעברו עליהם מאז אותו רגע בהם פונו מבתיהם. המבוגרים מתקשים להבין איך המדינה המשיכה הלאה, הילדים כבר זוכרים פחות. "אין לנו ספק שעוד נחזור, פשוט אין ברירה אחרת"

(9:45 דקות)

השבוע יציינו מפוני גוש קטיף 7 שנים שחלפו מאז נאלצו לעזוב את בתיהם. למרות השנים שחלפו, והדור החדש שכבר הספיק כמעט לשכוח, תחושת הכאב עדיין ניכרת, כמו גם האמונה שאולי הם עוד יצליחו לחזור.

 

מיכל ויובל נצח-מורג, שהיו הראשונים להתפנות מגוש קטיף, הגיעו לבקר סמוך למקום שעד לא מזמן היה ביתם, וניס לשחזר את הרגעים הקשים. "זו הייתה תחושה כל כך קשה", הם סיפרו. "הרגשה שפשוט אין לאן להמשיך".

 

הזכרונות מהפינוי מלווים את כל המשפחות, אולם מי שהספיקו קצת יותר להשלים איתו הם בני הדור החדש, שהיו אז ילדים. "בכל פעם כשזה עולה צף אצלנו רגש", אמר אהרון גרוס, בן למשפחה האחרונה שפונתה בהתנתקות. "אבל זה קצת כמו מישהו שעוזב - לאט לאט מפסיקים לחשוב על זה".

 

מעבר לזכרונות הרבים, ניכרת אצל המשפחות גם תחושת הכעס על יתר העם, שלדעתן חזר מהר מדי לשגרה. "הייתי בבאר שבע לפני כשנתיים כשלפתע נפלו עלינו קסאמים", שחזר חיים גרוס. "דיברתי עם אנשים והסברתי להם שעשינו שגיאה גדולה בהתנתקות. אבל הם לא מבינים בכלל איך זה קשור. הם לא מבינים שאנחנו לא השתקמנו, אנחנו קורסים". למרות זאת, המפונים עדיין מאמינים שיחזרו לבתיהם יום אחד. "פשוט אין ברירה אחרת", הם אומרים.