,

למה משקיע משרד השיכון עשרות מיליוני שקלים בבניית מוסדות דת?

החלוקה בין משרדי הממשלה ברורה - משרד הדתות דואג למבני הדת ומשרד השיכון דואג לבנייה של דירות ושאר המבנים הציבוריים. אלא שמשרד השיכון תחת כהונתו של השר אטיאס השקיע קרוב ל-24 מיליון שקלים במוסדות דת בשנה האחרונה, עלייה של 900% מהשנים הקודמות. הנהנית המרכזית - בית שמש בה במקרה גם מכהן ראש עיר מטעם ש"ס

(2:33 דקות)

משרד השיכון מבצע גם את עבודת משרד הדתות? על הנייר קיימת הפרדה ברורה בין משרדי הממשלה בכל הקשור לבנייה. משרד הדתות אחראי על בניית מבני הדת ברחבי המדינה ואילו משרד השיכון אחראי על הדירות, המתנ"סים, הספריות ושאר המבנים הציבוריים. אם כך, למה מזרים משרד השיכון תחת השר אריאל אטיאס עשרות מיליוני שקלים בכל שנה למוסדות הדת?

 

מסמך פנימי שהגיע לידי חדשות 10 חושף כי בשנת 2011 עלה התקציב המוקצה במשרד השיכול לבניית מוסדות דת במאות אחוזים. בשנת 2008 ובשנים שלאחר מכן התקציב נע בין שניים לשניים וחצי מיליון שקלים. ב-2011, עת נכנס למשרד השר אטיאס קפץ התקציב ב-900% ל-23.7 מיליוני שקלים.

 

 ראש מועצת מטה יהודה, משה דדון מספר כי קרבו ל-15 שנים מבקשת המועצה תקציבים למוסדות נוער ותרבות ונאמר שאין תקציב. "מנגד, לאחר מספר חודשים אני מקבל אישור לבנות מקווה", מספר דדון. במספר מקומות נבנו בתי כנסת בשנה האחרונה, כרמיאל, אור עקיבא, יבנה, רמלה ומודיעין. אבל את ההשקעה הגדולה ביותר קיבלה העיר בית שמש, שבמקרה או לא, ראש העיר שלה הוא מתנועת ש"ס, ממש כמו השר אטיאס. בשנה האחרונה נבנו בעיר ארבעה בתי כנסת ושני מקוואות בעלות של 9.8 מיליון ש"ח.

 

 מנכ"ל עמותת חידוש, עורך דין אורי רגב, הסביר כי מצב בו ראשי רשויות מקומיות אומרים כי הם זקוקים למבני ציבור ומה שהם מקבלים אלה מקוואות הוא "מצב של היפוך כל מה שראוי במדינה שמשטרה דמוקרטי ומנהלה תקין".

 

ממשרד השיכון נמסר בתגובה כי הגידול במימון למבני דת נובע מהרחבה דרמטית של שיווקי הקרקעות בישראל בשלוש השנים האחרונות, אשר הבשילו ב-2011 לכדי בנייה בפועל.