,

תקווה לחולי האלצהיימר: טיפול חדשני מעכב את התקדמות המחלה

בבית החולים אסף הרופא מעניקים טיפול חדשני המעכב את התפתחות מחלת האלצהיימר ומאפשר לחולים לחזור לחיים רגילים. הטיפול משלב אימון קוגניטיבי יחד עם גירוי אלקטרומגנטי בסדרה של 30 מפגשים. עלות הטיפול לאלו שלא משתתפים בניסוי: 18 אלף שקלים

פיתוח ישראלי חדש עשוי להעניק תקווה לחולי האלצהיימר בישראל ובעולם ולעכב את התפתחות המחלה שאין לה מרפא. במסגרת הטיפול, משלב מכשיר מיוחד סדרה של תרגילים ושאלות בשפת המטופל יחד עם פעימות אלקטרומגנטיות שבמקביל מכוונים לאזורים הפגועים במוח. כל שנדרש הוא סדרה של 30 טיפולים של שעה. "התוצאות נשמרות כשנה וזה כמו ללכת בין שנה לשנתיים אחורה מבחינת התקדמות המחלה", אמר אייל בר-אור, מנכ"ל חברת "נוירוניקס".

 

המערכת מפקחת על הרמה של המטופל לכמה תשובות הוא ענה נכון, ולפי זה יודעת להוריד את רמת הקושי של השאלות כמו גם את רמת הגירוי האלקטרומגנטי. פרופ' מרטין רביי, מנהל היחידה לנוירולוגיה באסף הרופא בצריפין: "זו פעם ראשונה שמשלבים אימון קוגניטיבי ביחד עם גירוי אלקטרומגנטי. יש אצלנו הוכחות בין שבעה לתשעה חודשים של שיפור".

 

על פי מחקרים בארץ ובאוניברסיטת הרווארד, התוצאות מדהימות - החולים יכולים לשוב ולחיות חיים עצמאיים אך הטיפול לא מרפא את המחלה. הטיפול עשוי לשפר את חייהם של רבים שכן בישראל כל אדם רביעי בן יותר מ-65 חולה באלצהיימר והמספרים מטפסים מעל גיל 85, אז כל אדם שני חולה במחלה שאין לה מרפא. עד שנת 2030 המספרים צפויים להכפיל את עצמם.

 

עם זאת, עלות הטיפול המתקיים בבית החולים אסף הרופא וקיבל את אישור משרד הבריאות היא כ-18 אלף שקלים. למשתתפי הניסוי הקליני העלות היא חינם.