,

ארה"ב: "אפשר לפגוע בפרויקט הגרעין האיראני גם כשהוא מחופר"

שבועיים לפני ביקורו של ראש הממשלה נתניהו בוושינגטון מתחדדת המחלוקת בין ישראל לארצות הברית. בעוד בישראל מאמינים שיש לתקוף לפני שהפרויקט עובר אל מעבה האדמה, בארצות הברית מאמינים שיש עוד זמן. אובמה צפוי לבקש מנתניהו: אל תפתיע אותנו בתקיפה עד הבחירות

(1:49 דקות)

בעוד שבועיים עתידים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ונשיא המדינה, שמעון פרס, להגיע לארצות הברית ולפגוש בנשיא ברק אובמה. על סדר היום תעמוד גם התקיפה האפשרית של תוכנית הגרעין האיראנית. הערב (חמישי), שבועיים לפני,  מתחדדת המחלוקת בין ישראל לארצות הברית בנושא - בעיקר סביב המועד האחרון להוצאתו לפועל של המהלך הצבאי נגד טהרן.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

במהלך השבועיים הקרובים ינסו בארצות הברית להביא את הממשל הישראלי להמתין עם החלטה בנושא התקיפה באיראן. בשבוע הבא יגיע לוושינגטון שר הביטחון, אהוד ברק, וייפגש עם מקבילו האמריקני, לאון פאנטה. שבוע לאחר מכן יהיה זה נתניהו שיגיע לארצות הברית וייפגש עם אובמה. השאלה המרכזית העומדת בין המדינות היא כמה זמן נותר עד שאיראן תהיה חסינה מפני פגיעה.

 

לעמדת ישראל, ברגע שטהרן תעביר את מתקני הגרעין שלה הקשורים לפיתוח הנשק הגרעיני אל מתחת לאדמה, יהיה זה מאוחר מדי ולא ניתן יהיה לעצור את איראן מלהשיג נשק גרעיני. עם זאת, בארצות הברית גורסים אחרת. "אנחנו יכולים לפגוע בתשתית האיראנית הרבה אחר כך", אומרים בממשל האמריקני. "אפשר לפגוע בפרויקט הגרעין האיראני גם כשהוא מחופר". בממשל האמריקני יבהירו להנהגה הישראלית כי לעמדתם הנקודה הקריטית היא מתי האיראנים יחלו בבניית הפצצה הגרעינית.

 

בכל מקרה, בממשל בוושינגטון צפויים לבקש מנתניהו ומברק להמתין עם הכרעה בנושא האיראני ולא "להפתיע" אותם עד לקיומן של הבחירות לנשיאות, מאוחר יותר השנה. עם זאת, גם בם יודעים שהם לא יכולים לגרום לנתניהו להתחייב בנושא, במיוחד אחרי שדיפלומט מערבי בכיר טען רק היום כי האיראנים מאיצים את פעילות תוכנית הגרעין התת-קרקעית.

פרס: "לישראל הזכות והיכולת להגן על עצמה"

בתוך כך, התייחס הערב נשיא המדינה, שמעון פרס, לסוגייה האיראנית והדגיש כי לישראל שמורה הזכות להגן על עצמה. "מדינת ישראל היא מדינה ריבונית ויש לה הן את הזכות והן את היכולת להגן על עצמה מפני כל איום", אמר פרס בדברים שנשא בפני ועידת הנשיאים, ארגון הגג של יהדות ארה"ב. "כשאנו אומרים שכל האופציות מונחות על השולחן, אנחנו מתכוונים לכך. איראן גרעינית היא איום אסטרטגי לא רק על ישראל אלא על העולם כולו. איראן היא מרכז של השחיתות המוסרית והטרור העולמי".

 

פרס הוסיף והתייחס לסנקציות שהטיל המערב על איראן בשל תוכניתה הגרעינית. "אני מעריך זאת ואני יודע היטב כי אותם מנהיגים חולקים עמנו את אותה השקפה - להגביר את הסנקציות הכלכליות ואבל במקביל לשמור את כל האופציות פתוחות", הוא הוסיף. פרס ציין כי הוא שוחח עם מנהיגי רוסיה, צרפת, גרמניה והתרשם כי הם "מודעים היטב לסכנה הגדולה שטמונה בשילוב של הנהגת האייטולות ופצצה גרעינית בידיהם".