,

שמיים מעוננים מעל המשק הישראלי: גל פיטורים גדול בדרך אלינו?

משאל מיוחד של התאחדות התעשיינים מצא כי אחד מכל חמישה מפעלים מתכוון לבצע פיטורים בקרוב. בתעשיית המזון כבר פוטרו 870 עובדים. למה? המשבר העולמי, המלצות טרכטנברג והשפעת המחאה החברתית

(1:21 דקות)

גל פיטורים רחב בדרך לכלכלה הישראלית? משאל שערכה היום (ראשון) התאחדות התעשיינים בישראל נמצא כי אחד מכל חמישה מפעלים שהשתתפו במשאל דיווח על כוונתו לפטר עובדים בחודשים הקרובים. מדובר בשיעור התעשיינים הגדול ביותר שתכננן לבצע פיטורים מאז גל הפיטורים הגדול ב-2008.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

יתרה מכך, נראה כי מבלי שהרגשנו גל הפיטורים הנוכחי כבר החל. בתעשיית המזון הישראלית פוטרו תוך חודשיים, ביולי ואוגוסט, 870 עובדים. זאת לאחר הלחץ החברתי שנוצר על תעשייניות המזון להוריד מחיריהם של המוצרים הבסיסיים. הסיבות לפיטורים הצפויים הן מגוונות. ראשית, נראה כי המשבר בכלכלה העולמית משפיעה על ייצוא הישראלי לכמה מהשווקים המרכזיים של השוק.

 

סיבה נוספת נעוצה במס החברות שעולה בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג. עוד אלמנט שככל הנראה משפיע על השוק, הוא ההשפעה שחוללה המחאה החברתית על הרגלי הצריכה של הציבור הישראלי. אמנם במשרד האוצר מתגאים באחוזי האבטלה הנמוכים של הכלכלה הישראלית, אך בקצב הזה נתונים אלו לא ישרדו לאורך זמן.