,

לקראת הדוח: המבקר רומז לאחריות של ראש הממשלה ו-3 שרים למחדל הכבאות

בטיוטת מבקר המדינה על האסון בכרמל נטען כי נתניהו, ישי, שטייניץ ואהרונוביץ' ידעו על המחדל המתמשך בתחום הכיבוי ועצמו עיניים. עם זאת, עיקר האחריות מוטלת על המפקדים בשטח וטיוטת המבקר מציירת תמונה קשה של תפקוד הכוחות

  • פורסם ב:
  • 14/08/2011 23:18
  • |
  • עודכן ב:
  • 15/08/2011 00:05
  • |
  • כתבים:
  • רביב דרוקר

(1:50 דקות)

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, העביר הבוקר (ראשון) את טיוטת הדוח שהכין על אסון השריפה בכרמל לכל הגורמים הרלוונטיים. לחדשות 10 נודע כי טיוטת המבקר מציירת תמונה קשה של תפקוד הכוחות בשטח ורומזת גם לאחריות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושלושה שרים נוספים למחדל הכבאות.

 

הדוח מתמקד בעיקר בדרג הביצועי. במסגרת זו, הטיוטה מצביעה על כישלון חמור של המשטרה, הכיבוי ושירות בתי הסוהר בטיפול באירוע, שבמהלכו נהרגו עשרות צוערים שנסעו באוטובוס. בין השאר, לא הועברה תחזית מזג האוויר כי נגמר החוזה, הכבאית היחידה לא הייתה שמישה ומפקדי הכיבוי הגיעו לאזור 4 שעות מאוחר מדי כי היו בכנס.

 

כמו כן, על פי הטיוטה, השוטר במחסום שנתן לאוטובוס התמים לעלות לא ידע שהוא צריך לחסום את הציר. האחריות מוטלת בין השאר על מפקד המחוז הצפוני לשעבר של המשטרה, נציב כבאות והצלה לשעבר, מפקדים מקומיים של הכבאות ועוד מפקדים של המשטרה.

 

ומה עם הדרג המדיני הבכיר? בטיוטת המבקר נרמז כי נתניהו, שר הפנים אלי ישי, שר האוצר יובל שטייניץ והשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' ידעו על המחדל המתמשך בתחום הכיבוי ועצמו עיניים. בטיוטה נטען כי נתניהו והשרים היו מספיק זמן בתפקידיהם כדי לתת מענה למחדל.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

דוח המבקר הועבר בין השאר לידי ראש הממשלה, שר הפנים, שר האוצר והשר לביטחון הפנים. ממשרד המבקר נמסר כי "הטיוטה מגלה סדרה ארוכה של מחדלים וכישלונות. התוצאה הטרגית היא שלא נמנעה השריפה הקטלנית אשר גבתה מחיר כבד חסר תקדים בהיקפו". כעת נותרו למקבלי הטיוטה 30 יום להיוועץ בנושא ולמסור את תגובתם. לאחר מכן יגובש הדוח הסופי והוא יפורסם לציבור.

 

בטיוטה שהגיש המבקר נבדקו שישה נושאים מרכזיים. הראשון שבהם מתמקד ביום הראשון לשריפה, מאז שעות הבוקר אז פרצה האש ועד לאסון אוטובוס הסוהרים, בו נספו 37 בני אדם. הנושא השני בו מתמקד המבקר נועד להיערכות מערכת הביטחון לאירועי חירום, כפי שקרה באסון הכרמל.

 

לאחר מכן עוסקת הטיוטה בהערכות למניעת שריפות ביערות ובחורשים. בנוסף בדקו במשרד המבקר גם את מערך שירותי הכבאות, זאת לאור תלונות רבות על ציוד מיושן ומצוקת כוח אדם. כמו כן נבדקו גם רשויות מקומיות ומשרד הפנים בנוגע לתיפקודן בשעות שריפות באופן כללי ובשריפה בכרמל באופן פרטני. לצד זאת, המבקר בדק כאמור גם את תפקוד הממשלה הנוכחית, כמו גם את אלו שקדמו לה.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה כי ילמדו את הדוח ויתייחסו אליו. "ראוי לציין שממשלת ישראל הנוכחית היא זו שהקצתה פי עשרה משאבים לשדרוג מערך כיבוי האש, לאחר הזנחה של עשרות שנים, וזאת עוד לפני השריפה בכרמל. 

ראש הממשלה הוביל את הבאת המטוסים אשר סייעו רבות לכיבוי השריפה בכרמל, ודוח המבקר מציין זאת", מסרו בלשכה.