,

דווקא בשיא מחאת הקוטג': פקידי האוצר פועלים לביטול הפיקוח על החלב

פרסום ראשון: מתחת לאף של השר שטייניץ, מנסים פקידי האוצר להביא להוצאה של עוד ועוד מצרכים בסיסיים מפיקוח ממשלתי. בין המוצרים: ליטר חלב 1% בקרטון ובשקית. בקבוצה בפייסבוק שמוחה על מחיר הקוטג' יש כבר יותר מ-46 אלף תומכים. באוצר אומרים: "אם הקוטג' יקר - תאכלו גבינות אחרות"

(2:12 דקות)

שר האוצר, יובל שטייניץ, אומר שמשרדו לא יאפשר את הסרת הפיקוח ממוצרי החלב הבסיסיים, אך מסתבר שפקידי האוצר מנסים מזה זמן לדחוף להוצאה של מצרכים בסיסיים נוספים מפיקוח ממשלתי.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

מוקדם יותר אמר שטייניץ בנאומו באריאל: "אני לא מתכוון לאשר בתקופה הקרובה שום הוצאה מפיקוח של מוצרי חלב וגבינות יסודיים בסיסיים מהפיקוח על המחירים, כל עוד קיים סוג של מונופול או קרטל שמונע תחרות חופשית בעניין הזה". 

 

עם זאת, פקיד במשרד האוצר קיווה לקדם כבר מחר בפגישה עם שרת החקלאות, אורית נוקד, היה אמור להציג בפניה 4 מוצרי חלב שייצאו מפיקוח בחודשים הקרובים. מדובר בליטר חלב בקרטון 1% שומן של תנובה וטרה, ליטר חלב בשקית 1% שומן של תנובה ושל טרה, שהינו המוצר הנפוץ ביותר בקרב השכבות החלשות. כמו כן כלולים בתוכנית גבינת צהובה קשה "גלבוע" וכן גיל או אשל, שפופלאריים בקרב הציבור.

 

יש לציין כי, הוצאה של מחירים מפיקוח נועדה במקור לקדם תחרות. עם זאת, במשק ריכוזי כמו בישראל, כאשא יש שלוש מחלבות ושתי רשתות שיווק גדולות, במקום תחרות נוצרה התייקרות מהירה, שבאה לידי ביטוי באופן סמלי בקוטג', שהתייקר ב-45% בשנים האחרונות. עד כה צברה התארגנות הצרכנים ברשת החבתרית פייסבוק שמוחה על מחירי הקוטג' כבר יותר מ-46 אלף תומכים.

 

מה השלב הבא? שוב יש מחלוקת בין השר לפקידיו. בעוד שטייניץ מדבר על האפשרות לייבא מוצרי חלב מחו"ל כדי להוזיל את המחירים, פקידי משרד האוצר ציינו כי לדעתם אין כלל בעיה עם מחירי מוצרי החלב. "אם יקר לכם הקוטג', תאכלו גבינות אחרות", אמרו.