,

אזרח סורי שנמלט לתל אביב בראיון: "רציתי להגיע לבית הוריי ביפו"

חסן חיג'אזי רצה להסתנן ביום הנכבה לעיר הולדת הוריו והגיע עד לתל אביב. בראיון לחדשות 10 סיפר על מסלול ההימלטות. "פעילי שמאל עזרו לי", אמר, "נסעתי באוטובוס מלא בחיילי גולני והסתובבתי יום שלם בתל אביב". לאחר הראיון, הסגיר עצמו לידי המשטרה

(5:20 דקות)

במערכת הביטחון העריכו אמש שכל הסורים שעברו לישראל דרך הגדר במג'דל שמס שבו לסוריה. אבל מסתבר שאחד מהם, בן של פליטים מיפו, הצליח לעבור את כל מעגלי האבטחה ולהגיע עד ליפו. "רציתי להגיע לבית הוריי בעיר", הסביר היום (שני) בראין שנחשף לראשונה בחדשות 10.

 

בראיון גולל חסן חיג'אזי את הדרך שעבר עד שהגיע לתל אביב. הוא סיפר שניצל את המהומה בכיכר במג'דל שמס ונמלט. לטענתו, פעילי שמאל הם שסייעו לו והבריחו אותו מאזור רמת הגולן. 

 

 "ראיתי פעיל שלום אחד יהודי וערבים צרפתיים ואמרתי להם אני רוצה לנסוע איתכם כי החלום שלי היה להגיע ליפו", סיפר כשהוא מציג תעודת זהות בה עיר הולדת משפחתו היא יפו. הוא חשב כי כשיגיע לישראל לא יהיה לבד וקיווה שילווה בעוד אזרחים סורים רבים. "חשבתי שאהיה עם מיליונים כפי שהבטיחו בפייסבוק".

 

בדרכו פגש בחיילים ישראליים וטען שלא חשש. "חייל שישבתי לידו פחד יותר ממני", אמר וסיפר כי בתוך האוטובוס שבו נסע היו חיילים של גולני. "אותי לא מעניין החוק הישראלי", הבהיר, "מליבה של ישראל אני אומר - אני לא מכיר במדינה הזאת".

"חיזבאללה לחץ על אסד"

אחרי שהגיע לתל אביב החל להסתובב בעיר. בשלב מסוים החליט ליצור קשר עם כתב של רשת אל-ערבייה וביקש שם של כתב ישראלי. הוא יצר קשר עם חדשות 10 וביקש סיוע בהסגרה.  

 

לדבריו, מי שארגן את ההפגנות בהם פרצו המונים את גדר הגבול עם ישראל לא היה המשטר בסוריה אלא המפגינים בעצמם באמצעות הפייסבוק. "המשטר בהתחלה לא הסכים למרות ששלחנו לו נציגים", אמר, "אבל חיזבאללה הוא שלחץ על המשטר הסורי שאפשר לנו להפגין". אחרי הראיון הודיע כי יסגיר את עצמו למשטרה.

(1:48 דקות)