,

פרשנות: הסכם הפיוס בין חמאס לפתח מגדיל את הסיכויים להכרה במדינה פלסטינית

חמאס מסכים להצעה שכבר הוצעה לו ב-2009 ואז התקבלה בסירוב משום שהוא לחוץ נוכח האירועים שמתרחשים באזור. לפי ההסכם, יתקיימו בחירות כלליות תוך שנה ועד אז תוקם ממשלה שתורכב מאישים עצמאיים, שלא מזוהים לא עם חמאס ולא עם פתח. עם זאת רוב הסוגיות הבעייתיות בין הצדדים לא נפתרו

(2:08 דקות)

הסכם הפיוס בין חמאס לפתח צפוי להגדיל את הסיכויים להכרה במדינה פלסטינית בספטמבר. ההסכם שנחתם בין הצדדים, מגיע לאחר שלפני ארבע שנים חמאס ביצע הפיכה ברצועת עזה וגירש את תנועת הפתח.

 

לפי ההסכם בין הצדדים, יתקיימו בחירות כלליות בגדה וברצועה תוך שנה. עד אז תוקם ממשלה זמנית שתורכב מאישים עצמאיים, שלא מזוהים לא עם חמאס ולא עם פתח. הבחירות שיתקיימו תוך שנה יהיו גם לנשיאות וגם לפרלמנט. עם זאת רוב הסוגיות הבעייתיות והביטחוניות בין הצדדים לא נפתרו.   

 

חמאס הסכים כעת לאותה עסקה שהוצעה לו ב-2009 ואז סירב לה. הסיבה לשינוי בעמדה היא הלחץ בו נתון חמאס בשל המאורעות באזור. ההסכם גם נותן נקודת אור אפשרית בנוגע למשא ומתן לשחרור החייל החטוף גלעד שליט.

 

את ההודעה על ההסכם העביר ראש המודיעין המצרי, מוראד מוחמד מואפי, הגוף שהיה מתווך הראשי בשנים האחרונות בסכסוך הפנים-פלסטיני. "הדיונים הסתיימו בהסכמה מלאה על כל הנושאים שהיו במחלוקת" אמר. בהודעת המודיעין המצרי נמסר כי הצדדים הסכימו על מתווה ביניים משותף להיערכות לבחירות הכלליות המשותפות לשני הצדדים.

 

עזאם אל אחמד, מבכירי תנועת פתח, אישר גם הוא את הדברים. גם דובר מטעם חמאס אישר את הדברים ואף ציין כי מצרים תזמין בקרוב את שני הצדדים לטקס רשמי בו ייחתם הסכם הפיוס ביניהם.